MyFeed Personalized Content
Вагітність
Стаття
Add this post to favorites

Що таке гестаційний діабет?

Підвищення цукру в крові під час вагітності – це одне з найпоширеніших порушень обміну речовин у майбутньої мами. Так званий  гестаційний діабет  —  це цукровий діабет, що з'являється в період виношування дитини та обмежений лише термінами вагітності.  

Виникає він через те, що під час вагітності різко збільшується вироблення статевих гормонів (естрогенів та прогестерону) та гормону кортизолу, які пригнічують дію інсуліну. В результаті рівень глюкози у крові у вагітних збільшується. Високий цукор крові під час вагітності негативно позначається як на здоров'ї майбутньої мами, так і на здоров'ї плода, тому потребує своєчасної діагностики, а надалі корекції. 

4хв на прочитання кв. 24, 2023

Причини виникнення та фактори ризику 

Цукровий діабет при вагітності виникає в результаті гормональної перебудови, пов'язаної з виробленням великої кількості стероїдних гормонів. Деякі з них, такі як кортизол і прогестерон, істотно впливають на рецептори клітин, підвищуючи їх резистентність до інсуліну. 

Це призводить до зростання рівня глюкози в крові та вимагає значного збільшення вироблення інсуліну підшлунковою залозою. У таких випадках обмін цукру виходить з-під контролю та розвивається стан, що називається діабет вагітних, або гестаційний діабет. 

Від 3 до 10% вагітних жінок схильні до підвищення інсуліну в крові, що призводить до розвитку гестаційного діабету Але на відміну від цукрового діабету, що був діагностований до вагітності, патологічна резистентність не є причиною вад розвитку плода. Тому у більшості випадків гестаційний діабет, симптоми  якого проходять після народження дитини, не потребують лікування інсуліном. Проте некомпенсований гестаційний діабет може суттєво ускладнити перебіг вагітності. 

Симптоми гестаційного діабету 

Найчастіше ознаки гестаційного діабету у вагітних проходять безсимптомно, але у тому то і небезпека. Зазвичай проблему виявляють після 20 тижня вагітності завдяки аналізу крові на цукор. Але якщо ви запідозрили у себе цукровий діабет вагітних, симптоми якого неспецифічні, потрібно повідомити про це лікаря. До симптомів патології можна віднести:  

  • сильну спрагу;  

  • збільшення у вазі по за нормою;  

  • збільшене щоденне сечовипускання;  

  • іноді хворі скаржаться на втому та відсутність енергії. 

Діагностика гестаційного діабету 

Зазвичай ГЦД (гестаційний цукровий діабет у вагітних) протікає без симптомів, які б дали можливість запідозрити порушення вуглеводного обміну. У ряді випадків діабет вагітних виявляється занадто пізно (на 38-39 тижнях), що може стати причиною народження хворої дитини.  

Щоб завчасно запобігти розвиткові патології та своєчасного почати лікування з метою запобігання можливим несприятливим впливам високого цукру на плід, проводиться скринінг на ГЦД у всіх вагітних жінок. Усім вагітним, у яких на терміні до 24 тижнів проводять аналіз крові на цукор. В нормі глюкоза крові натще серце повинна бути < 5,1 ммоль/л. У період між 24 та 28 тижнями вагітності всім вагітним проводять дослідження - глюкозотолерантний тест із навантаженням глюкозою (50 гр) на наступним заміром глюкози крові (ПГТТ). 

Правила проведення цього тесту наступні: 

  • Він виконується на фоні звичайного харчування (не менше 150 г вуглеводів на день) та фізичної активності, як мінімум, протягом 3 днів, що передують дослідженню; 

  • Тест проводиться вранці натще серце після 8-14 – годинного нічного голодування; 

  • Останній прийом їжі має обов'язково містити щонайменше 30-50 г вуглеводів; 

  • Пити просту воду не забороняється; 

  • У процесі проведення тесту ви маєте сидіти; 

  • Лікарські засоби, що впливають на рівень глюкози крові (полівітаміни та препарати заліза, що містять вуглеводи, глюкокортикоїди, β-адреноблокатори), по можливості треба приймати після закінчення тесту; 

  • Визначення глюкози венозної плазми виконується лише у лабораторії на біохімічних аналізаторах, чи аналізаторах глюкози. Використання портативних засобів самоконтролю (глюкометрів) для проведення тесту заборонено. 

Перший замір (через 1 годину) не повинен перевищувати 10 ммоль/л, а другий - не більше 8,5 ммоль/ цукру в крові вагітної. 

Ведення вагітності при гестаційному діабеті потребує особливої уваги та правильного лікування. Адже лікар відповідає за життя не тільки майбутньої мами, але й дитини. 

Лікування гестаційного цукрового діабету 

У більшості випадків, якщо діагностовано діабет вагітних, достатньо дотримуватися спеціальної дієти, рекомендованої дієтологом на підставі індексу маси тіла вагітної та її смакових уподобань, а також помірних фізичних навантажень. Головна мета дієти, коли є гестаційний діабет у вагітних – знизити цукор до нормальних значень, тому майбутній мамі доведеться відмовитися деяких звичних їй продуктів. 

Вагітним рекомендується: 

  • їсти помалу, але часто; 

  • виключити продукти із високим глікемічним індексом (цукор, мед, картопля, білий хліб, здоба, банани, виноград); 

  • відмовитися від фастфуду та жирної солодкої випічки; 

  • пити достатньо рідини, якщо немає протипоказань із боку нирок; 

  • урізноманітнити раціон свіжими овочами, нежирним м'ясом, крупами; 

  •  важливо отримувати весь спектр вітамінів та мінералів, які необхідні для підтримки власного здоров'я та правильного розвитку плоду; 

  • ходьба, плавання, водна гімнастика, лікувальна фізкультура для вагітних – будь-яка легка активність піде на користь. 

Якщо дієта та фізичні навантаження не допомогли знизити рівень цукру в крові, то лікарем може бути призначена інсулінотерапія. 

Важливо: за високого цукру жінка має щодня перевіряти рівень глюкози. Вимірювання проводяться натще серце і через годину після кожного прийому їжі за допомогою домашнього глюкометра. 

Rate this article
0

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.