Післяпологові виділення: що це таке
Після того, як ви народили малюка, відбувається наступний процес: плацента, яка служила джерелом поживних речовин і захистом для крихітки, відшаровується і залишає на стінках матки велику живу рану. Ця рана кровоточить, з неї сочиться плазма, і все це, разом зі слизом з шийного каналу і відмерлим епітелієм стінок матки виводиться з організму у вигляді післяпологових виділень - лохій.
Залежно від того, скільки часу минуло після пологів, колір, кількість і склад лохій змінюється. Дуже важливо стежити за станом цих виділень, адже найменші відхилення від норми можуть мати серйозні проблеми для здоров'я і навіть життя.
Якими повинні бути виділення після пологів: описання в хронологічному порядку
Якими мають бути виділення з піхви? Відповідь на це питання має знати кожна жінка, яка щойно народила малюка. Післяпологові виділення йдуть в цілому 5-7 тижнів, після чого матка відновлюється і з'являються вже звичні нам вагінальні виділення. Протягом цього періоду ви будете спостерігати, як змінюється інтенсивність і характер лохій. Слідкуйте за цим процесом уважно.
- Перші 2 години після пологів.
В цей час жінка знаходиться в пологовому блоці під наглядом медперсоналу. Післяпологові виділення мають бути кров'яними і досить інтенсивними. Нормою вважається кількість до 400 мілілітрів. Перші дві години після пологів - період небезпечний, бо є ризик виникнення гіпотонічної маткової кровотечі. Це відбувається, коли матка не виконує свою скорочувальну функцію. Щоб уникнути кризи, внутрішньовенно вводять окситоцин або подібний до нього препарат, який змушує матку скорочуватися і перетискати кровоносні судини на місці відшарування плаценти.
У цих перших 2 години важливо стежити за кількістю виділень. Якщо помітили, що їх занадто багато (промокла пелюшка і простирадло під вами), відчули сильну слабкість і запаморочення - негайно покличте когось із медперсоналу.
Читайте також: Як допомогти малюкові захопити сосок?
- Перші 2-3 дні після пологів.
Виділення стають менш рясними - не більше 300 мілілітрів за перших 3 доби. Вам буде простіше зрозуміти, скільки це, орієнтуючись на наповненість прокладки - вона повністю наповнюється за 1-2 години. В цей час також змінюється характер виділень. Це як і раніше свіжа рідка кров, але в ній вже з'являються згустки і слиз. Запах - як у місячних. На третю добу кількість лохій скорочується, вони стають більш бурими.
Важливо звернути увагу на кількість виділень в цей період: занадто рясні і навпаки - надто мізерні (або повне їхнє припинення) - це не нормально. Відразу повідомте про це лікаря, щоб він з'ясував причину.
- Післяпологові виділення після виписки з пологового будинку.
Виділення після пологів тривають і після виписки додому, ще приблизно 1,5-2 місяці. Все залежить від особливостей організму і від того, годуєте ви грудьми, чи ні. Нормально, якщо за весь цей час загальна кількість виділень буде в межах 0,5-1,5 літра. З кожним днем і кількість, і характер лохій буде змінюватися: їх буде менше, а колір стане жовтуватим через велику кількість слизу в них. Якщо помітили згустки або трохи крові у виділеннях, не панікуйте - це норма. Ближче до завершення відновлювального періоду виділень стане зовсім мало.
У мам-годувальниць матка відновлюється швидше (бо краще скорочується), а у тих, хто переніс кесарів розтин або не годує грудьми, цей процес проходить повільніше.
Виділення після пологів з неприємним запахом - привід негайно бити на сполох і звернутися до лікаря. Це може бути симптомом застою виділень і інфекції.
Як скоротити інтенсивність післяпологових кровотеч: лайфхаки
- Вчасно ходити до туалету. У першу добу після пологів необхідно відвідувати вбиральню що три години. Навіть якщо не відчуваєте позивів. Переповнений сечовий заважає матці скорочуватися.
- Годуйте малюка грудьми за вимогою. Коли ви годуєте дитину грудьми, в кров викидається гормон окситоцин, який змушує матку скорочуватися. Якщо відчуєте під час годування грудьми спазми в матці, схожі на перейми, не хвилюйтеся - це нормально.
- Лежіть на животі. Цей прийом вам відомий. Чи помічали, що лежання на животі під час місячних допомагає впоратися з ниючим болем і зняти спазми? З післяпологовими виділеннями все так само. Таке положення тіла не порушує відтік виділень.