MyFeed Personalized Content
0-6 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Виділення після пологів, або лохії: що потрібно знати молодій мамі

Зміст:

  1. Якими в нормі мають бути післяпологові виділення? 
  2. Лохії в перші 2 години після пологів 
  3. Характер виділень у перші 2–3 дні після пологів 
  4. Виділення після виписки з пологового будинку 
  5. Лохії після кесаревого розтину 
  6. Перерви у післяпологових виділеннях: норма чи ускладнення? 
  7. Як зменшити кількість післяпологових виділень? 
6хв на прочитання автор Оксана Негрич жов. 12, 2023

Лохії — це природні післяпологові виділення. Вони з'являються відразу після відходження плаценти та тривають кілька тижнів, доки слизова оболонка матки повністю не загоїться. Як виглядають лохії на різних етапах, що є нормою, а у яких випадках треба бити на сполох? І чи можна прискорити післяпологове відновлення?

Якими в нормі мають бути післяпологові виділення?

Після пологів плацента, яка була джерелом поживних речовин і захистом для малюка, відшаровується, залишаючи на стінках матки рану, що кровоточить. Кров і плазма разом з оболонкою, яка вистилала матку під час вагітності, та слизом із шийного каналу виводяться з організму у вигляді виділень — післяпологових лохій.

Післяпологові виділення тривають у більшості випадків 4–5 тижнів, іноді до 6–8 тижнів, після чого матка відновлюється.

Скільки після пологів іде кров? Протягом усього періоду кількість і характер лохій змінюються. Перші кілька днів виділення рясні та кров'яні. У міру загоєння матки лохії стають все більш рідкими та змінюють колір із рожево-коричневого на жовтувато-білий.

Важливо!

Уважно стежте за змінами кольору, запаху та кількості виділень на всіх етапах, тому що навіть невелике відхилення від норми може говорити про серйозні та небезпечні ускладнення.

1. Лохії в перші 2 години після пологів

У перші години після пологів жінка залишається у пологовому блоці під наглядом медперсоналу. В цей період матка має скоротитися та перетиснути кровоносні судини на місці відшарування плаценти. Якщо все піде за планом, то кров'яні виділення будуть у межах норми — до 300–500 мл (або 0,5% ваги).

Але якщо матка не скорочується, є ризик виникнення гіпотонічної маткової кровотечі. Тому дуже важливо стежити за кількістю виділень. Якщо ви помітили, що під вами намокла пелюшка і простирадло, відчули запаморочення та сильну слабкість — швидше звіть лікаря.

Щоб зупинити кров, медики внутрішньовенно вводять окситоцин або подібний до нього препарат. Ліки змушують матку скорочуватися та перетискати судини.

2. Характер виділень у перші 2–3 дні після пологів

Протягом перших 3 діб у нормі виділяється не більше 300 мілілітрів лохій. Тобто, прокладка повністю намокає приблизно за 1–2 години. Водночас змінюється не лише кількість, а й характер виділень. Спочатку в крові з'являються згустки та слиз, запах лохій починає нагадувати місячні. А на третю добу виділення набувають бурого відтінку.

Важливо!

Якщо прокладка наповнюється менш ніж за годину, то у вас сильна вагінальна кровотеча. Це може супроводжуватися тазовим болем і лихоманкою. У такій ситуації негайно зверніться до лікаря по допомогу.

Занадто мізерні лохії (або повне їх припинення) у цей період також є відхиленням від норми. Відразу повідомте про це лікаря.

Батьківство без фільтрів подкаст

Прослухати новий подкаст

3. Виділення після виписки з пологового будинку

Після виписки додому виділення тривають ще близько 1–1,5 місяці, тобто до повного відновлення слизової оболонки матки. На швидкість процесу впливають особливості організму й те, годуєте ви грудьми чи ні. У мам, що годують, матка краще скорочується, а отже швидше гоїться.

Користь вигодовування для мам

У нормі загальний обсяг виділень за 4–6 тижнів сягає 500 мл. З кожним днем ​​кількість і характеристики лохій змінюються: кров'яні виділення через 3 тижні після пологів майже повністю замінять слизові, блідо-рожеві та жовтувато-білі. Що ближче до повного відновлення, то світліше лохії та менше їхній обсяг.

Важливо!

Поява неприємного запаху або підвищення температури більше ніж 38 градусів — привід негайно звернутися до лікаря. Це може бути симптомом застою виділень та інфекції.

Лохії після кесаревого розтину

Лохії виникають як після природних пологів, так і після кесаревого розтину. Та чи є різниця між ними? І скільки після кесарева тривають виділення?

У тих, хто переніс кесарів розтин, матка зазвичай гоїться повільніше. Тому виділення після КС тривають трохи довше — близько 6 тижнів. Крім того, ризик післяпологової кровотечі в таких випадках вищий, ніж у разі природних пологів.

Відразу після кесаревого виділення рясні, темно-червоні кольору. У перші дні післяпологового періоду вони нерідко містять згустки та згорнуту кров. Поступово інтенсивність лохій зменшується, а колір змінюється. Протягом кількох тижнів вони стають коричневими, світло-червоними, потім світло-рожевими та, нарешті, білими. Також у цей період може вийти ще кілька згустків, але в нормі вони мають бути значно меншими, ніж у перші дні.

Важливо!

Не використовуйте тампони після кесаревого розтину або природних пологів, поки післяпологові виділення не припиняться і слизова оболонка повністю не відновиться. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Виділення можуть посилюватись через фізичні навантаження. Тому під час відновлення потрібно обмежити активність і суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, зокрема:

  • дотримуватися постільного режиму в перші дні;
  • більше спати;
  • не підіймати нічого тяжкого;
  • уникати перевтоми;
  • пити багато води;
  • збалансовано харчуватися.
Щоденний раціон для мами

Читайте також: Харчування мами, що годує

Згодом і після дозволу лікаря можна поступово повертатися до фізичних активностей: гуляти на свіжому повітрі, робити легку розминку та займатися нескладними побутовими справами. З поверненням до статевого життя потрібно обов'язково почекати до припинення лохій у зв'язку з високим ризиком інфекційних ускладнень.

Важливо!

Якщо ви помітили згустки крові після пологів розміром більше сливи, незвичайний запах, кровотеча раптово стала сильнішою чи темнішою — негайно зверніться за медичною допомогою.

Кесарів розтин — серйозна операція, після якої необхідне тривале відновлення. Тому будьте максимально уважними до себе в цей період.

Перерви у післяпологових виділеннях: норма чи ускладнення?

Інтенсивність лохій може коливатися, і це нормально. Періодично можуть повертатися кров'яні виділення або з'являтися згустки, схожі на ті, що були перші дні після появи малюка. Крім того, виділення можуть посилюватися:

  • під час чи після фізичної активності;
  • вранці, одразу після пробудження;
  • під час годування груддю.

Але лохії не мають повністю зникати в перші тижні після пологів, а потім з'являтися знову. В такому разі слід звернутися до лікаря та з'ясувати, що викликало таку реакцію організму.

Водночас, якщо виділення припинилися, а через місяць після пологів знову пішла кров, це може бути ознакою відновлення менструального циклу.

Але як відрізнити рясні місячні після кесарева чи природних пологів від кровотечі?

По-перше, виділень під час менструації набагато менше, ніж під час кровотечі. По-друге, менструальні виділення після пологів відновлюються не раніше ніж через місяць, а у разі грудного вигодовування навіть пізніше.

Крім того, про кровотечу та післяпологові ускладнення говорять інші тривожні ознаки:

  • запаморочення та непритомність;
  • нудота;
  • лихоманка чи озноб;
  • сильні спазми;
  • біль під час сечовипускання.

Якщо виділення супроводжуються хоча б одним із цих симптомів, зверніться за медичною допомогою якнайшвидше.

Як зменшити кількість післяпологових виділень?

Кількість лохій після пологів залежить від особливостей організму жінки. В когось матка скорочується краще і гоїться швидше, а комусь потрібно більше часу для повного відновлення слизової оболонки.

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися з усіма страхами і знайти відповіді на найважливіші питання про материнство.

  • Вчасно ходіть до туалету. Переповнений сечовий міхур заважає матці скорочуватися, провокуючи ряснішу кровотечу. Тому в першу добу після пологів необхідно відвідувати вбиральню кожні 3 години, навіть якщо немає позивів. Також слідкуйте за регулярністю випорожнення кишківника, не рідше 1 разу на 2–3 дні.
  • Годуйте малюка грудьми. Під час годування грудьми в організмі жінки активно виробляється гормон окситоцин, який змушує матку скорочуватися, перетискаючи навколишні кровоносні судини. В цей момент ви можете відчути спазми, схожі на перейми. Але не варто хвилюватися — це нормально. Якщо скорочення занадто сильні чи болісні, поговоріть зі своїм лікарем про вживання болезаспокійливих або використання спеціальних компресів.
  • Лежіть на животі. Помічали, що ниючий біль і спазми під час місячних зменшуються, якщо полежати на животі? Річ у тому, що таке положення тіла не порушує відтік виділень.
  • Більше відпочивайте. Брак сну, одноманітне та недостатнє харчування, надмірні фізичні навантаження не лише заважають організму відновлюватися, а й можуть спровокувати появу ускладнень. Тому в післяпологовий період мамі обов'язково потрібен гарний сон, корисна та різноманітна їжа, а також допомога близьких у домашніх справах чи догляді за дитиною.

Бережіть себе і пам'ятайте, що малюкові потрібна здорова та щаслива мама.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.

Усі статті лікаря.

Статті на тему:

Шов після кесаревого розтину

Як збільшити кількість грудного молока

Rate this article
5

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.