Ембріон поступово набуває знайомих нам форм і на 13-му тижні стає більш схожим на малюка. Тепер його тіло буде рости значно стрімкіше, набираючи вагу і збільшуючи зріст.
Вага, розміри і стать плода на 13 тижні
На початку другого триместру майбутня людина вже здатна на багато: вона вміє смоктати пальчик, вже розпізнає запахи їжі, яку вживає мама, може рухати ручками та ніжками, починає поводитися більш активно, перекидаючись або граючись кулачками. Цей період – найкращий час для початку спілкування з дитиною. На 13 тижні вона здатна чути батьків, відчувати біль, зміни температури тіла і рівень освітлення, може позіхати, хмуритися або посміхатися.
Що стосується розвитку, то в цей час спостерігається кілька важливих змін:
- відбувається активний розвиток кісткової системи і органів травлення;
- присутні перші прояви ребер, з’являється кісткова тканина голови і кінцівок;
- формуються 20 молочних зубів;
- підшлункова залоза починає виробництво інсуліну;
- плацента бере на себе всі функції жовтого тіла;
- відбувається статевий розвиток: у дівчаток опускаються яєчники, формуються статеві органи, у хлопчиків з’являється передміхурова залоза і формується пеніс.
Уже зараз у плода жіночої статі в яєчниках живе багато яйцеклітин – більше двох мільйонів. Вага майбутнього малюка на цьому тижні – 15 – 25 грамів, а ріст від 7 до 8 сантиметрів. При таких крихітних розмірах серце дитини перекачує за добу 23 л крові.
Самопочуття і відчуття майбутньої мами на 13 тижні вагітності
В цей період жінки починають вже серйозно відчувати, як змінюється їх тіло. Матка стрімкими темпами збільшується і швидко підіймається вище в черевну порожнину, через що вона затискає інші органи. Продовжують наливатися груди, росте живіт – і ось вам вже замалі всі звичні речі.
Що стосується самопочуття, то зараз воно значно краще, адже на цьому етапі проходять всі хвилювання і тривоги стосовно ймовірності викидня. І дійсно, зараз дитина вже в більш безпечному становищі, так як вона піддається значно меншим ризикам, ніж раніше. Крім того, нарешті проходить токсикоз і майбутні мами можуть по-справжньому почати радіти материнству.
Вагітність на 13 тижні – складний період, який супроводжується деякими незручностями. На початку періоду багато хто зіштовхується з неприємною проблемою запорів. Це пов’язано з тим, що мускулатура травного тракту не в тонусі і при цьому збільшена матка притискає кишечник, що значно погіршує його перистальтику. Проте, не дивлячись на такі проблеми, прийом проносного під час вагітності заборонений!
Ще однією проблемою на даному терміні є часті головні болі, які виникають у більшості вагітних. Для усунення неприємних відчуттів також не можна користуватися медикаментами, все, що в такому випадку рекомендується – це відпочинок, сон і хороший мікроклімат в приміщенні.
УЗД на 13 тижні вагітності
Відповідно до календаря вагітності, період виконання першого запланованого УЗД приходиться на час між 10 і 14 тижнями. Тому цілком ймовірно, що лікар запропонує провести ультразвукове обстеження на 13 тижні. Цей термін оптимальний, оскільки на 13 тижні уже видно обриси малюка і УЗД дозволить дізнатися його розміри, покаже, як дитина рухається і дасть можливість визначити стать крихітки.
Обстеження також покаже, в якому стані знаходиться матка, плацента і її місце прикріплення, а також дозволить визначити приблизну дату родів. Крім того, УЗД на цьому терміні необхідне для визначення можливих проблем або пороків розвитку плода. Проте, слід пам’ятати, що результати УЗД – це не кінцевий діагноз, а лише привід для проведення повномасштабного обстеження.
Як поводитися мамам, щоб покращити своє самопочуття на 13 тижні вагітності?
Третій місяць вагітності – непростий період для кожної жінки. Поряд з усвідомленням радості материнства і бажанням швидше побачити свого малюка, майбутні мами зіштовхуються з неприємними проблемами, які при правильному підході можна легко подолати. Отже, щоб почуватися краще, можна скористатися наступними порадами:
- Щоб уникнути запорів і для регулювання кількості походів в туалет на 13 тижні вагітності слід уважно ставитися до свого харчування. Варто відмовитися від бобових продуктів, чорного хліба і свіжої капусти. Замість цього вживайте більше кефіру, буряка і відварів з кураги.
- Зберігайте активність – це буде корисно як для травлення, так і для настрою.
- Знаходьте час для відпочинку – відпочинок в провітрюваному приміщенні з комфортними кліматичними умовами допоможе впоратися з головними болями та покращити сон.
13 тиждень вагітності – важливий етап для всього терміну. Дотримуйтеся рекомендацій спеціалістів, насолоджуйтесь життям, радійте дрібницям і ваш малюк народиться здоровеньким і спокійним.