Навіть не віриться, що незабаром ви відзначатимете перший рік життя вашого малюка. 10-ти місячна дитина вже не так стрімко набирає у вазі, але все активніше пізнає світ і вчиться новому.

Навички дитини 10-ти місяців

  • Діти можуть зображати недовіру до чужих людей, водночас виявляти приязність та нав’язливість до знайомих.
  • Крихітка починає розуміти слово «ні».
  • Малюк намагається копіювати звуки, вимовляє свої перші «ма» або «ба».
  • Показує пальцями на предмети, що його зацікавили.
  • Спостерігає за тим, як щось падає.
  • Дитина захоплено шукає заховані речі.
  • Крихітці подобається грати в «Ку-ку!».
  • Плавно переміщає речі з однієї руки до іншої.
  • Вчиться тримати шматочки їжі між великим та вказівним пальцями.
  • Малюк може стояти з підтримкою.
  • Сидить без допомоги.
  • Активно повзає.

Дитина в 10 місяців: вчимося, граючи

Для немовлят ігри — це значно більше, ніж просто розвага. Кожна вежа з кубиків, рольова гра, кожен звук і слово, все це — маленькі, але важливі кроки у розвитку життєвих навичок. Творче мислення, моторика та вміння розв’язувати проблеми набуваються у процесі гри. Крім того, під час ігрового процесу ваша дитина почне вчитися розважатися. Зробити активну гру нормою для сім’ї, а не приковувати кожного члена сім’ї до екрана, — це чудовий спосіб прищепити здорові звички на все життя.

Кількість вивчених дітьми слів безпосередньо залежить від кількості часу, який батьки проводять, розмовляючи зі своїми малюками. Ось чому так важливо більше часу просто розповідати про щось, навіть якщо розмова швидше схожа на монолог. Коментуйте те, що робите: «Дивись, готую тобі вечерю.», «Яка кумедна наша кішка, коли ловить м’ячик!».

Варто зазначити, що дітям потрібне саме живе спілкування, а не показ мультфільмів. Експерти виявили докази, що перегляд телевізора може уповільнити процес запам’ятовування дитиною нових слів. Також з’ясували, за результатами досліджень, що спільні ігри з традиційними іграшками та читання книг були ефективнішими, ніж ігри з електронними іграшками, у сприянні повноцінному спілкуванню між батьками та їхніми немовлятами.

View details Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Кожен етап розвитку малюка - неповторний, та викликає у батьків нові і нові питання. Отримайте поради від експертів, персоналізовану розсилку та можливість безкоштовно тестувати продукцію з нами!

Ідеї ​​ігор з малюками

  1. Маленький кулінар. Запропонуйте дитині пограти у кухаря: підійдуть дерев’яні ложки, пластикові миски та інші безпечні предмети. Для чого? Крихітка любить вивчати нові предмети, досліджуючи їх обома руками. Її хватка стає все більш розвиненою, тому їй подобається брати до рук речі різних форм і розмірів та грати з ними.
  2. Заохочуйте дитину складати кубики та вежі. Підійдуть будь-які легкі предмети, які можна покласти один на одного — дерев’яні блоки, пластикові кільця, порожні упаковки для йогурту чи пластмасові стаканчики. Такі ігри допомагають розвинути дрібну і велику моторику, а також поліпшити координацію. Подумайте про покупку бізіборда — дошки з різними елементами, що також добре для дрібної моторики та мислення дитини.
  3. Почуття ритму. Познайомте малюка з різними музичними стилями, заохочуйте його барабанити в такт — ви можете використовувати ложки та миски як ударну установку. Танці, рухи та звуки разом — відмінний спосіб для вас та вашої дитини проявити творчий підхід та повеселитися. У цьому віці вона любить рухатися, підстрибувати та розгойдуватися назад і вперед. Музичні ігри також можуть сприяти розвитку мови, оскільки малюк навчиться розпізнавати зміни ритму та реагувати на них — навичка, яка, якщо її вивчити на ранньому етапі, може мати довгострокову дію.
  4. Розвиток мови. Логопеди рекомендують спонукати дитину говорити з моменту, коли вона вже не просто лепече, а вкладає сенс навіть у короткі склади. Корисними будуть книжки з картинками «Хто як говорить?». Також є варіанти звукових книжок для дітей.
  5. Вчимося повзати. Використовуйте подушки та ковдри, щоб зробити «пагорби» та тунелі, за якими можна влаштувати «наздоганялки». Це допоможе малюкові розвинути рівновагу, силу та навички розв’язання проблем.
  6. Перші кроки. Посуньте диван до стіни, бажано в кімнаті з м’якою підлогою або килимом. Допоможіть дитині стати на одному кінці, а потім заохочуйте її пройти до іншого кінця. Якщо їй здається, що вона не хоче цього робити, просто візьміть малюка за руки й спонукайте зробити кілька кроків. Або спробуйте ще раз за кілька тижнів. Чому? Як тільки ваша дитина опанує мистецтво повзання, незабаром вона почне підтягуватися, щоб стати. Практика цієї навички допоможе розвинути впевненість у собі та зміцнити м’язи, необхідні для того, щоб зрештою зробити свої перші кроки.

Розвиток дитини 10 місяців: її зріст та вага

Усі малюки розвиваються індивідуально. Але все ж таки є певні параметри росту й ваги дитини першого року життя. З 10 по 12 місяці збільшення маси тіла коливається в межах 300–900 грамів на місяць. У середньому вага дитини 10 місяців — 8,2–9,9 кг (для хлопчиків) та 7,5–9,6 кг (для дівчаток). Ріст 10-місячної дитини становить близько 71–75,6 см (хлопчики) та 69–74 см (дівчатка). Якщо малюк у перші 3–4 місяці набирав по 1,5 кг, а потім вага зупинилася, це може бути нормою. Варто звертати увагу на загальне самопочуття малюка.

Для правильного розвитку та зростання малюк повинен регулярно отримувати поживні речовини з молоком матері, а пізніше і з прикормом.

Симптоми недобору ваги у дитини 10 місяців:

  • Малюк тривожний або навпаки.
  • Кишкові кольки.
  • Порушення випорожнень.
  • Шкіра бліда, схильна до лущення.
  • Немає природних складок на ніжках та ручках.
  • Низький тонус м’язів, погана координація.

Важливо! Якщо ваше маля виглядає здоровим, помилково вважати, що йому не потрібен медичний огляд. Перший рік життя — важливий етап подальшого розвитку дитини як фізичного, так і психоемоційного. Під час патронажного огляду лікар не тільки оцінить стан здоров’я малюка, але й дасть батькам корисні поради щодо догляду за дитиною 10 місяців, підкаже, чим краще годувати малюка, а також складе графік вакцинацій.

Догляд за зубами у 10 місяців

Скільки зубів має бути в 10 місяців? Немає єдиної правильної відповіді. Перші зубки зазвичай починають з’являтися в 5–7 місяців, і до першого року життя дитина вже має кілька пар перших зубів.

Але не панікуйте, якщо ріст зубів у дитини 10 місяців не укладається у цю схему. Затримка в кілька місяців вважається нормою і пов’язана з індивідуальними особливостями організму. Щоб прискорити прорізування, можна придбати спеціальні кільцеві іграшки — силіконові прорізувачі. Перед використанням їх рекомендують охолодити, але тільки не в морозильній камері, щоб уникнути травмування та порізів. Також корисним буде і легкий масаж ясен, оскільки тиск на ясна полегшує і прискорює прорізування зубів у 10 місяців, а холод зменшує неприємні відчуття.

Як чистити зуби немовляті: вибираємо зубну пасту

Багато хто вважає, що фториди є синтетичними добавками. Але це натуральні сполуки. Крім того, вони містяться у воді та низці харчових продуктів. А в деяких країнах навіть додатково фторують питну воду. Тому фториди — незамінні речовини у профілактиці карієсу, особливо перших зубок. Згідно з рекомендаціями Європейської асоціації дитячих стоматологів (EAPD), у зубних пастах для дітей віком до 6 років має бути 1000 ppm фторидів. Малюкам до 2 років досить невеликої кількості розміром з рисове зернятко.

Щодо зубної щітки, під час вибору керуйтеся такими критеріями:

  • розмір голівки — до 2 см;
  • форма: заокруглена прогумована голівка та ергономічна ручка, краще теж прогумована;
  • кількість щетинок — максимально густа;
  • жорсткість — м’яка.

Лайфхак! Купуйте дві щітки: одну недорогу для гри, адаптації та полегшення прорізування; другу — якісну, виключно для чищення.

Меню дитини в 10 місяців: годування, харчування та прикорм

Як відповідальні батьки, ви, ймовірно, вже знаєте, що збалансована та поживна дієта важлива для здорового зростання та розвитку вашої дитини. Раціон дитини в 10 місяців має вже включати й тверду їжу. Пропонуючи малюкові новий смак, починайте з невеликих шматочків та порцій. Ви також можете поєднувати нові продукти зі звичною та улюбленою їжею вашої крихітки.

Не потрібно чекати, поки у вашої дитини з’являться зуби, перш ніж пропонувати грудкувату їжу — тверді ясна допоможуть розім’яти її. Спробуйте почати з густого пюре зі шматочками м’яких овочів. Така їжа дає змогу вашій дитині практикуватися в переміщенні їжі навколо рота вгору-вниз, вперед-назад.

Харчування дитини в 10 місяців

Вживання фруктів та овочів у ранньому віці може допомогти малюкові сформувати здорові звички харчування у старшому віці. Але як змусити малюка їсти більше фруктів та овочів? Ось кілька порад експертів.

  • Запропонуйте вашому малюкові вибирати. Готуйте їжу з різною текстурою — приготовлену або сиру, нарізану кубиками або у вигляді пюре — для ще більшої різноманітності.
  • Не здавайтеся! Вам може знадобитися до восьми спроб, перш ніж дитині сподобається нова текстура.
  • Будьте прикладом для наслідування. Якщо ваша дитина бачить, що ви із задоволенням їсте фрукт чи овоч, вона теж може захотіти це спробувати.
  • Слідкуйте за водним балансом. Грудне молоко і вода — єдині напої, які потрібні вашій дитині в цьому віці.

Правила годування 10-місячної дитини

Ваша дитина може виявляти більший інтерес до вашої їжі, ніж до своєї власної. Це нормальна поведінка для дітей такого віку. Виявіть терпіння та розуміння, коли вона куштує нову їжу та вчиться харчуватися самостійно, не поспішайте і не змушуйте їсти більше. Заохочуйте малюка копіювати вас, вживаючи за столом таку ж здорову їжу. Робіть обіди веселими, розмовляйте, пийте та посміхайтеся разом з ним. Обмежте фактори, що відвертають увагу, щоб він міг зосередитися на годуванні. Приберіть іграшки або інші предмети зі столу, вимкніть телевізор і не кладіть телефони або планшети на стіл.

Намагайтеся не звертати увагу на безлад і дозвольте малюкові пограти з їжею та досліджувати її на дотик. Ймовірно, ви виявите, що на його обличчі, на підлозі та на стільчику буде більше їжі, ніж у роті, але не хвилюйтеся. Так він учиться годувати себе!

Ваша дитина народжується з інстинктом розпізнавати, коли вона голодна або сита. Вона вирішить, чи їсти та скільки. Ваша робота, як батьків, — пропонувати дитині протягом дня різноманітні здорові продукти у вигляді їжі та перекусів. Ніколи не змушуйте дитину їсти певну їжу або доїдати те, що ви поклали їй на тарілку. Дослідження показали, що діти, батьки яких адекватно реагують на їхні ознаки голоду й ситості, з більшою ймовірністю збережуть здорову вагу в міру дорослішання.

Вчимося пити самостійно

У віці від восьми до десяти місяців немовлята прагнуть освоювати нові навички, тому це ідеальний час, щоб допомогти дитині навчитися пити з чашки. Діти люблять наслідувати, тому станьте прикладом. Візьміть відкриту чашку двома руками та піднесіть до рота, щоб напитися. Дайте дитині порожню пластикову чашку, щоб грати, досліджувати й практикуватися. Заохочуйте її копіювати вас і хваліть за кожну спробу. Краще вибрати відкриту чашку, без клапана або носика, так що м’язи рота дитини розвивалися. Якщо ваша дитина потребує снек або воду під час ігор вдома, зробіть перерву і посадіть її за сімейний обідній стіл.

Чи можна додавати рибу в меню дитини 10 місяців?

З 10 місяця в раціон дитини можна вводити рибу — важливий компонент харчування, який містить багато корисних речовин: омега-3 жирних кислот, фосфор та вітаміни. Але, оскільки риба є алергеном, є низка застережень:

  • Починаємо з білих, нежирних морських сортів (хек, минтай, палтус).
  • Дітям до року — 1 порція (20–30 г) 1 раз на тиждень.

Яких продуктів варто уникати?

  • Будь-які гриби, навіть, на перший погляд нешкідливі, печериці.
  • Соління та копчені продукти.
  • Усі підсолоджені напої. Дитині 10 місяців достатньо грудного молока та звичайної води.
  • Яйця у сирому вигляді.
  • Солодощі.

Як зрозуміти, що дитина недоїдає?

Ознаки дефіциту харчування, на які варто звернути увагу:

  • Немовля неспокійне.
  • Порушений сон.
  • Дитина неохоче їсть прикорм.
  • Погано набирає вагу.
  • Шкіра бліда (можливо, є анемія).
  • Складочки тонкі.

Сон дитини в 10 місяців

На нічний сон 10-місячної дитини припадає приблизно 11–12 годин, на денний — 2–3 години. Час неспання, від пробудження до моменту безпосереднього засинання, коливається в межах 3–4 годин.

Норми сну для 10 місяців — це статистично відібрані дані. Не зайвим буде повторити, що кожна дитина розвивається індивідуально. Якщо малюк спокійний, здоровий і в хорошому настрої, немає підстав для хвилювання.

Якщо ваша дитина навчилася засипати самостійно і її ніщо не турбує, з більшою ймовірністю малюк спатиме всю ніч без пробуджень або з їх мінімальною кількістю (1–2 рази не щоночі). Немовлят варто годувати з 4 до 8 години ранку. У таких випадках зручний варіант — ліжечко з відкидною бічною стінкою, розташоване поруч з ліжком батьків.

Правильний режим дня для дитини 10 місяців

1. Ведіть щоденник записів. Навряд чи до кінця тижня ви згадаєте, о котрій саме в середу в обід заснув ваш малюк. Записуючи важливі моменти дня малюка, вам буде легше аналізувати ситуацію, а також ви зможете поділитися детальною інформацією з лікарем на консультації. Крім звичного блокнота з ручкою, сьогодні існує безліч додатків для трекінгу часу. Рекомендуємо зберігати такі дані:

  • час, коли дитина прокидається вранці;
  • час вечірніх ритуалів перед сном;
  • наскільки довго малюк засинає;
  • час початку та тривалість сну;
  • кількість пробуджень;
  • а також інші події дня: годування, прогулянки, ігри, похід у туалет, плач.

 2. Для міцного нічного сну готуйтеся зранку. Намагайтеся починати день у проміжку між 6:00 та 7:30 ранку. Якщо малюк спить надто довго вранці, це може негативно вплинути на весь розпорядок дня дитини в 10 місяців. Але й надто ранні підйоми, до 6:00 ранку, — це сигнал того, що запропонований режим малюку не підходить, а сну недостатньо.

3. Час неспання в 10 місяців. Усі активності протягом дня мають велике значення для якісного сну. При цьому важливо, щоб малюк не надто втомлювався за день. Сильна перевтома нашкодить сну, а перезбудженій дитині дуже складно заспокоїтися і заснути.

4. Вечірні ритуали:

  • приглушіть світло у всьому домі та закрийте штори;
  • вимкніть телевізор, комп’ютер, відкладіть телефон;
  • увімкніть «білий шум», це допоможе заспокоїти дитину, адже схожий звук вона чула в утробі матері;
  • зробіть малюкові масаж для розслаблення;
  • зробіть теплу ванну для крихітки;
  • почитайте книгу, розкажіть казку або заспівайте колискову.

Матеріал затверджено лікарем Дар’єю Вакулою

Рекомендовані статті

View details 7 місяців дитині
Стаття
Розвиток дитини в 7 місяців

7 місяців дитині

У житті кожної сім’ї є моменти, які стають особливо важливими та незабутніми. Перший рік життя дитини — це час стрімкого розвитку, відкриття світу й багато нових відчуттів.

5хв на прочитання

View details Вчимо малечу мити руки
Стаття
Вчимо малечу мити руки

Вчимо малечу мити руки

Як тільки малюк стає більш рухливим і здатним самостійно брати чи дотягуватися до предметів, необхідно привчати його мити ручки протягом дня.

3хв на прочитання

View details Фізичний розвиток дитини по місяцях
Стаття
Фізичний розвиток дитини по місяцях

Фізичний розвиток дитини по місяцях

Всі батьки хвилюються, чи нормально розвивається їх малюк, чи достатньо додає у вазі і чи відповідає зріст малюка нормі, чи всі відповідні ранньому віку навички він набуває.

7хв на прочитання

View details Знайомство малюка зі столовими приборами
Стаття
Знайомство малюка зі столовими приборами

Знайомство малюка зі столовими приборами

Зовсім недавно твій малюк не міг тримати в руці ложку, а зараз досить непогано орудує нею.

3хв на прочитання

View details Готуємо корисні солодощі самостійно
Стаття
Готуємо корисні солодощі самостійно

Готуємо корисні солодощі самостійно

У світі мало людей, які не люблять солодощі. Більшість малюків люблять солодке. Однак вживання яскравих ароматних солодощів веде за собою проблеми з зубами і вагою.

3хв на прочитання

View details Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів
Стаття
Як відучити дитину спати з мамою

Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів

Коли і як відучити дитину спати з мамою? Дізнайтеся про основні переваги окремого сну та про 10 способів привчити маля до власного ліжка.

4хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 6 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 6 місяців

Розвиток дитини в 6 місяців

Дитина в 6 місяців витрачає дедалі більше енергії, досліджує навколишній простір і багато спілкується. Що має вміти робити 6-місячна дитина, в нашій статті.

Дар’я Вакула

7хв на прочитання

View details Що таке педприкорм?
Стаття
Що таке педприкорм?

Що таке педприкорм?

Є мами, які при введенні прикорму не враховують послідовність введення, вікові норми, грами і міліграми. Вони просто діляться з малюком невеликою кількістю їжі з своєї тарілки.

3хв на прочитання

View details Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад
Стаття
Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Плавання – не тільки корисна навичка, а ще й хороша можливість зміцнити здоров’я. Процес плавання покращує роботу багатьох систем і тканин організму, формує гарну поставу.

4хв на прочитання

View details Друга дитина в сім'ї
Стаття
Друга дитина в сім'ї

Друга дитина в сім'ї

Через якийсь час після народження первістка багато батьків замислюються про другу дитину.

3хв на прочитання

View details Добрі родичі
Стаття
Добрі родичі

Добрі родичі

Дитину обсипає на яскраві фрукти, а бабуся нагодувала чадо полуницею. В гостях у бабусі з дідусем малюк пив заборонену кока-колу.

2хв на прочитання

View details Як правильно пережовувати їжу?
Стаття
Як правильно пережовувати їжу?

Як правильно пережовувати їжу?

Добре пережовуй! Всім відомо, що їсти потрібно спокійно, не поспішаючи і ретельно пережовувати їжу. А ти знаєш, навіщо це все?

3хв на прочитання

View details Обід під мультики: забороняти чи ні?
Стаття
Обід під мультики: забороняти чи ні?

Обід під мультики: забороняти чи ні?

Коли малюк народжується, мами, теоретично добре підковані в питаннях виховання, мають достатньо категоричну аргументовану точку зору в деяких моментах.

2хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 11 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 11 місяців

Розвиток дитини в 11 місяців

Твоєму маляті 11 місяців.

4хв на прочитання

View details Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини
Стаття
Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини

Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини

В перший рік малюк росте найшвидше за усе своє життя.

2хв на прочитання

View details Якщо малюк багато їсть
Стаття
Якщо малюк багато їсть

Якщо малюк багато їсть

Апетит малюка залежить від стану здоров’я, темпів росту, рухливості протягом дня. Тому перш ніж панікувати, розберись, скільки насправді з’їдає малюк.

3хв на прочитання

View details ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки
Стаття
ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

Педіатри не мають спільної думки у питанні, чи потрібна малюку пустушка. Прихильники пустушок говорять про її користь, противники лякають небезпечними наслідками.

4хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 9 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 9 місяців

Розвиток дитини в 9 місяців

Коли твоєму малюкові 9 місяців, він продовжує розвиватися як особистість і починає заявляти про свої інтереси.

5хв на прочитання

View details Якщо малюк мало їсть?
Стаття
Якщо малюк мало їсть?

Якщо малюк мало їсть?

Дитина довго і задумливо сидить над тарілкою. Якщо щокастий малюк активно відкриває рота назустріч ложці, батьківське серце спокійне.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.