У цьому віці рухи ручок малюка стають усвідомленими, особливо коли потрібно дотягнутися до улюбленої іграшки. Часто саме гра з власними ручками та навіть ніжками стає найцікавішою для крихітки.

Маля все краще сприймає світ і частіше реагує на різні звуки й предмети. Дитина в 4 місяці вже може сміятися по-справжньому, хіхікає, коли ти лоскочеш або підкидаєш її.

Дитині 4 місяці: розвиток, меню і сон

Маленька дитина в 4 місяці вже може порадувати низкою захопливих навичок:

  • Вже може свідомо вам усміхатися.
  • Любить грати з людьми й може заплакати, коли гра припиняється.
  • Копіює деякі рухи та вирази обличчя, наприклад, похмурий погляд або усмішку.
  • Починає лепетати. Копіює звуки, які чує.
  • Плаче по-різному, щоб показати голод, біль або втому.
  • Повідомляє вам, щаслива вона чи сумує.
  • Відповідає на прихильність.
  • Тягнеться до іграшки однією рукою.
  • Спільно використовує руки й очі, наприклад, бачить іграшку і тягнеться до неї.
  • Стежить за рухомими об’єктами очима з боку в бік.
  • Впізнає знайомих людей і предмети на відстані.
  • Тримає голову рівно, без опори.
  • Спирається на ноги, коли ступні розташовані на твердій поверхні.
  • Робить спроби або вже перевертається зі спинки на животик.
  • Може тримати іграшку, трясти її та розгойдувати нестійкі іграшки.
  • Тягне руки до рота.
  • Лежачи на животі, відштовхується від ліктів.

Грудне вигодовування

Як часто потрібно годувати дитину в 4 місяці? Немає встановленого розкладу. Кожна дитина індивідуальна: сьогодні рекомендують «годування на вимогу», просто стежте за ознаками голоду й ситості вашої дитини, та дозволяйте їй вирішувати, коли їсти.

У перші місяці грудне молоко є основним джерелом харчування і рідини для вашої дитини. Якщо ви вирішили годувати дитину грудним зцідженим молоком з пляшечки, дотримуйтеся правил, як зробити процес максимально безпечним для малюка і легким для батьків:

  1. Вивчіть ознаки голоду й ситості вашої дитини.
  2. Нехай ваша дитина сама вирішить, коли вона насититься. Якщо вона не випиває все молоко з пляшечки, вона прислухається до власного апетиту — навичка, яка може допомогти їй підтримувати здорову вагу протягом усього дитинства.
  3. Під час годування завжди притримуйте пляшечку. Інакше це може збільшити ризик задухи.
  4. Нічого не додавайте в пляшечку. Ні кашку, ні воду або інші напої. Ваше грудне молоко — це все, що потрібно вашій дитині.
  5. Не намагайтеся збільшити отвір соски для пляшечок. Це може стати причиною того, що ваша дитина питиме занадто швидко і багато, що також може спричинити задуху.
  6. Не залишайте дитину спати з пляшечкою. Це не тільки збільшує ризик задухи, але і може пошкодити стан зубів крихітки в майбутньому. Натуральний цукор з грудного молока може накопичуватися навколо ясен (а пізніше і зубів), залишаючи бактерії, які можуть спричинити карієс.

Читайте також: Чому коров’яче молоко не підходить для харчування малюків?

Сон маленької дитини

Повноцінний сон — важлива умова для нормального розвитку організму новонародженого. Наукові дослідження свідчать про те, що у малюків, у яких постійно порушений режим сну, більше ймовірності в старшому віці мати зайву вагу.

З 4-х місячного віку дитина має спати 12–15 годин на добу!

Розвиток дитини 4 місяців: зріст, вага і зуби, що ріжуться

Середній зріст 4-х місячної дитини: хлопчики — 60–66 см, дівчатка — 59–65 см. Різниця у зрості протягом місяця мусить становити орієнтовно 2,5 см.

Середня вага дитини 4 місяців: хлопчики — приблизно 6–8 кг, дівчатка — від 5,5 до 7,5 кг. У період з трьох до чотирьох місяців малюк має набрати ще 500–700 г додатково.

Читайте також: Фізичний розвиток дитини по місяцях

Чи можна садити 4-х місячну дитину в подушки?

Дуже популярне питання від молодих мам. Педіатри з цього приводу одностайні: НЕ МОЖНА! Малюк буде сам сидіти тоді, коли його організм підготується і зміцніють м’язи. Прискорення процесу може спричинити викривлення хребта. Також не варто використовувати кенгуру-рюкзак, оскільки його форма не фізіологічна для правильного формування тазостегнових суглобів, хоча і здається дуже зручною. Якщо є необхідність використання такого рюкзака або малюк не хоче гуляти в колясці, можна спробувати адаптивний рюкзак або слінг. Вони дають змогу правильно зафіксувати спинку й ніжки в М-позиції, коли коліна вище попи. Така поза не навантажує спинку і є профілактикою дисплазії тазостегнових суглобів.

Зроби так, щоб з самого народження дитина могла бачити, чути, відчувати те, що відбувається навколо, і рухатися. Для повноцінного розвитку їй необхідні великі яскраві предмети, до яких вона могла б тягнутися. Оновлюйте іграшки, щоб малюкові було цікаво.

Ріжуться зуби у дитини 4 місяців: часті симптоми

З 4 місяця життя у вашої крихітки можуть з’явитися перші ознаки прорізування молочних зубів. Ви можете спостерігати деякі зміни в її поведінці:

  • Дитина гризе іграшки або навіть власні руки, щоб знизити відчуття тиску в
  • яснах.
  • У малюка може погіршитися апетит через болісні відчуття.
  • Підвищується слиновиділення, внаслідок чого у дитини може початися діарея, а від неї, своєю чергою, попрілості.
  • Також від підвищеного слиновиділення може з’явитися подразнення навколо рота.
  • Крихітка тягне себе за вушка. Може прозвучати дивно, але насправді малюкам іноді так легше впоратися з болем.
  • Поганий переривчастий сон.
  • Дитина стає нервовою та неспокійною.
  • Іноді підіймається температура.

Важливо! Якщо ваш малюк занадто неспокійний, а температура продовжує триматися кілька днів або перевищує 38 градусів, зверніться за допомогою до свого лікаря, адже часто за такими симптомами може ховатися інфекційне захворювання.

Меню дитини 4 місяців: вигодовування, харчування і прикорм

Ось 5 речей, які вам потрібно знати про годування 4-х місячної дитини:

  1. Чекайте щоденних змін. Кожна дитина унікальна. Немає точної встановленої кількості годувань на день. Годуйте стільки разів, скільки просить малюк.
  2. Вам не потрібен розклад. Як мама, ви швидко почнете розпізнавати ознаки голоду у вашої дитини, і це має бути вам підказкою, коли годувати.
  3. Дозвольте вирішувати малюкові. Дослідження показують, що малюки, що знаходяться на грудному вигодовуванні, частіше годуються в перші кілька тижнів життя. У міру дорослішання кількість годувань кожен день може зменшуватися.
  4. Не змушуйте дитину. Якщо ви годуєте зцідженим грудним молоком з пляшечки, немає нічого страшного в тому, що вона не допила молоко з пляшечки. Дитина сама знає, скільки їй потрібно.
  5. Почніть з малого. Годування невеликими порціями знизить ймовірність перегодовування. Одне наукове дослідження показало, що двомісячні діти, яких годували з пляшечок на 180 мл, мали тенденцію до перегодовування, порівнюючи з дітьми, яких годували з пляшечок на 120 мл.

Важливо! Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує вводити прикорм раніше шести місяців. Перед введенням прикорму проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Поки в цьому віці малюк мусить отримувати тільки грудне молоко. Не варто самостійно починати прикорм або давати інші рідини (вода, сік, чай). Але ви вже можете починати працювати над харчовою поведінкою. Обов’язково беріть малюка з собою за стіл, щоб він бачив, як ви їсте, відчував запахи їжі. Він може почати тягнутися до їжі, намагатися її схопити або навіть спробувати. Обов’язково повідомте про це лікареві на наступному огляді, інтерес до їжі — дуже важлива ознака готовності до введення прикорму.

Читайте також: Що таке педприкорм?

View details Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Nestle baby&me Club

Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Кожен етап розвитку малюка - неповторний, та викликає у батьків нові питання. Отримайте поради від експертів.

Сон дитини 4 місяців

Вироблений режим дня 4-х місячної дитини допоможе вашому малюкові швидше засинати й скоротити кількість пробуджень ночами в міру дорослішання. Коли ваша дитина стане активнішою протягом дня, їй може знадобитися час, щоб заспокоїтися перед сном. Поступово переходьте від енергійних занять до спокійного, тихого розкладу дня ближче до вечора.

Ось список заспокійливих технік, які допоможуть дитині розслабитися і стануть сигналами для відходу до сну. Порядок не має значення, головне — дотримуйтеся одного і того ж шаблону щоночі для формування звички.

  1. Вечірня ванна. Знімає втому, заспокоює і добре налаштовує на сон.
  2. Догляд за зубами. Обережно протирайте ясна чистою вологою марлею або м’якою тканинною серветкою. Як тільки у малюка з’явиться перший зуб (у віці від чотирьох до семи місяців), чистіть йому зуби два рази на день за допомогою м’якої маленької зубної щітки й зубної пасти з фтором.
  3. Масаж. Кращий спосіб розслабитися і провести час з крихіткою.
  4. Піжама. Оскільки дитина має спати й вдень, ритуал зміни одягу може допомогти виробити сигнал для тривалішого сну.
  5. Заспокійлива мелодія. Заспівайте колискову. Також можна використовувати музичні нічники або мобіль на ліжечко.
  6. Читання книжок. Голос мами або тата часто заспокоює дитину.
  7. Вчасний сон. Покладіть дитину в ліжечко, коли вона хоче спати, але ще не спить. Самостійне засипання — важлива частина її розвитку.
  8. Ваша любов — головне для дитини! Не шкодуйте поцілунків і обіймів для своєї крихітки, перш ніж укласти її в ліжечко.

Поради для міцного сну

  1. Займайтеся разом з малюком фізичними вправами: ваша дитина може краще спати, якщо вона буде тренувати свій розум і тіло. Це буде корисно і для вашого самопочуття.
  2. Виділіть для денного сну певний час.
  3. Там, де спить ваш дитина, мусить бути тихо. Зменште яскравість освітлення або засуньте штори, а також позбудьтеся телевізорів, ноутбуків і планшетів, що відвертають увагу. Можете використовувати білий шум, він заспокоює малюка, допомагає заснути та глушить сторонні звуки, які можуть розбудити дитину.
  4. Дотримуйтеся режиму. Якщо дитина сонна, але за графіком ви маєте лягати через годину, відвертайте її увагу чимось: саме час для водних процедур, зробіть масаж або прочитайте казку.

Матеріал затверджений лікарем Андрiєм Шиманським

Усі статті лікаря

Рекомендовані статті

View details Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад
Стаття
Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Плавання — це не лише приємне проведення часу, але й важлива навичка, яка може забезпечити безпеку дитини у воді.

6хв на прочитання

View details Фізичний розвиток дитини по місяцях
Стаття
Фізичний розвиток дитини по місяцях

Фізичний розвиток дитини по місяцях

Всі батьки хвилюються, чи нормально розвивається їх малюк, чи достатньо додає у вазі і чи відповідає зріст малюка нормі, чи всі відповідні ранньому віку навички він набуває.

7хв на прочитання

View details ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки
Стаття
ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

Педіатри не мають спільної думки у питанні, чи потрібна малюку пустушка. Прихильники пустушок говорять про її користь, противники лякають небезпечними наслідками.

4хв на прочитання

View details Друга дитина в сім'ї
Стаття
Друга дитина в сім'ї

Друга дитина в сім'ї

Через якийсь час після народження первістка багато батьків замислюються про другу дитину.

3хв на прочитання

View details Розумний малюк - мрія мами
Стаття
Розумний малюк - мрія мами

Розумний малюк - мрія мами

Кожна мама мріє, щоб її дитина виросла розумною і тямущею. На повноцінний розвиток дитини з самого народження впливає безліч факторів, одним з яких є збалансоване харчування.

2хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 3 місяці
Стаття
Розвиток дитини в 3 місяці

Розвиток дитини в 3 місяці

В три місяці життя дитина проходить через важливий етап свого розвитку. Батьки можуть помітити, що їхній малюк стає більш активним і комунікабельним.

4хв на прочитання

View details Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів
Стаття
Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів

Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів

Малюк не хоче засинати, а вночі кілька разів кличе маму? Тоді наші поради, як вкласти дитину спати без істерики, обов'язково стануть вам у пригоді.

4хв на прочитання

View details Сон дитини
Стаття
Сон дитини

Сон дитини

Порушення сну - одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються батьки на першому році життя дитини.

2хв на прочитання

View details Як відучити дитину від заколисування: ТОП-10 порад
Стаття
Как отучить ребенка от укачивания | Nestlebaby.com.ua

Як відучити дитину від заколисування: ТОП-10 порад

З якого віку, навіщо та як відучити дитину від заколисування? Ми підготували 10 перевірених порад для втомлених мам.

3хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 5 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 5 місяців

Розвиток дитини в 5 місяців

П'ять місяців — це період активного розвитку дитини, коли малюк починає взаємодіяти зі світом на новому рівні.

Андрій Шиманський

6хв на прочитання

View details Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини
Стаття
Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини

Білок – ключовий макроелемент для здорового росту й розвитку дитини

В перший рік малюк росте найшвидше за усе своє життя.

2хв на прочитання

View details Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів
Стаття
Як відучити дитину спати з мамою

Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів

Коли і як відучити дитину спати з мамою? Дізнайтеся про основні переваги окремого сну та про 10 способів привчити маля до власного ліжка.

4хв на прочитання

View details 2 місяці дитині
Стаття
Розвиток дитини в 2 місяці

2 місяці дитині

Народження дитини  —  це дивовижна подія, яка змінює життя кожної родини.

5хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 1 місяць
Стаття
Розвиток дитини в місяць

Розвиток дитини в 1 місяць

Розвиток дитини в перший місяць життя. Скільки має важити малюк, які етапи проходить та що важливо знати про немовлят у 1 місяць.

4хв на прочитання

View details Лактостаз у мами, що годує грудьми: симптоми і лікування
Стаття
Лактостаз у кормящей мамы: симптомы и лечение | Nestlebaby.com.ua

Лактостаз у мами, що годує грудьми: симптоми і лікування

5хв на прочитання

View details Перше годування грудьми після пологів
Стаття
Перше годування грудьми після пологів

Перше годування грудьми після пологів

Смоктальний рефлекс у здорової дитини повністю сформований вже в перші двадцять хвилин після народження, тому вже через короткий час після пологів можна проводити перше годування грудьми.

3хв на прочитання

View details Зціджування грудного молока: ТОП-5 порад
Стаття
Зціджування грудного молока: ТОП-5 порад

Зціджування грудного молока: ТОП-5 порад

Найприроднішою та найкориснішою їжею для дитини завжди було і є грудне молоко.

4хв на прочитання

View details Як повернутися до роботи після народження дитини
Стаття
Як повернутися до роботи після народження дитини

Як повернутися до роботи після народження дитини

Якщо фінансове становище вашої сім’ї вимагає, щоб ви після народження дитини почали працювати, вам, найімовірніше, доводиться планувати своє повернення на роботу й одночасно справлятися з емоціями,

3хв на прочитання

View details Медогляд дитини: що запитати?
Стаття
Дитячий чекап: перевірка здоров'я дитини

Медогляд дитини: що запитати?

Дитячий медогляд – важливий етап у житті кожної родини. Батьки мають забезпечити своєму малюкові належну медичну допомогу та увагу з самого народження.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.