Коли починає ворушитися дитина?
Ембріон починає ворушитися на 7-8 тижні, але він ще настільки маленький, що його рухи залишаються непоміченими. І кожну майбутню маму дуже цікавить: на якому терміні вони стануть відчутними? Перше ворушіння плоду під час першої вагітності зазвичай відбувається на 20 тижні, а під час другої — на 18. Спочатку це слабенькі та нерегулярні поштовхи, але на 24 тижні вони стають сильнішими й інтенсивними.
Друге, не менш важливе питання: на що схожі перші ворушіння? Одні порівнюють їх з пурханням метелика або з рибкою, що вильнула хвостом. Інші — з жилкою, що пульсує всередині, або маленьким молоточком.
Перше ворушіння плоду: коли його відчуває мама
Термін, коли жінка починає відчувати перші ворушіння під час вагітності, може залежати від різних факторів.
- Якщо плацента знаходиться ближче до передньої стінки матки, то майбутня мама може відчути рухи раніше, якщо ближче до задньої — пізніше.
- Інколи відіграє роль статура: тендітні дівчата можуть відчути перші поштовхи на 2 тижні раніше.
- Має значення, чи маєте ви час прислухатися до себе й до того, що відбувається всередині вас. У розпалі робочого дня перше ворушіння плода можна пропустити. Але в будь-якому випадку він ще не раз нагадає про себе: пік активності малюка зазвичай припадає на вечір і ніч.
Ще дуже актуальне питання для кожної майбутньої мами: як часто повинна рухатися дитина? Якщо ввечері протягом години ви нарахували 10 поштовхів, можете бути спокійні — все добре.
У яких випадках потрібно звертатися до лікаря?
- Якщо термін перевалив за 22 тижні, а ворушінь малюка ви не відчуваєте — краще звернутися до лікаря і переконатися в тому, що вагітність протікає нормально.
Читайте також: Завмерла вагітність: ознаки, причини та наслідки
- Якщо маля поводиться занадто активно й вам боляче під час його рухів або, навпаки, ви не відчуваєте ніякої активності більше ніж 12 годин — краще записатися на позапланову консультацію.
- Різка зміна характеру й частоти рухів може свідчити про дискомфортне положення плода, в результаті чого виникає ризик гіпоксії.
Читайте також: Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Але не варто відразу панікувати, якщо дитина підозріло тихо поводиться. Можливо, саме зараз вона спить. Щоб малюк дав про себе знати, з'їжте що-небудь солодке й лягайте на лівий бік. Під впливом глюкози він прокинеться й почне штовхатися. Також є діти, які стають активнішими ввечері, а цілий день перебувають в стані спокою.
Ворушіння плода в 3 триместрі
До 32 тижня активність дитини буде збільшуватися, але оскільки вона росте й у плідному мішку стає все тісніше, кількість рухів у 3 триместрі скоротиться. Правда, до цього моменту вони перетворяться на безцеремонні стусани, й ви почнете жартувати, що у вас народиться футболіст. У цей період майбутнім мамам не рекомендується спати на спині: через тиск на порожнисту вену в цьому положенні у малюка може трапитися кисневе голодування.
Також після 32 тижня потрібно дуже уважно стежити за кількістю ворушінь плода. Для цього існує спеціальний тест Пірсона: потрібно записувати час кожного десятого руху з 9 ранку до 9 вечора. Якщо за день дитина рухалася менше ніж 10 разів — краще йти до лікаря.
На останніх термінах активність малюка може значно знизитися. Нерідко це виявляється ознакою того, що до пологів залишилося зовсім трошки, і ви дуже скоро зустрінетесь зі своїм малюком. Однак інтенсивність поштовхів має залишатися незмінною — це свідчитиме про те, що з дитиною все гаразд.
Статті до теми:
Як поводиться дитина перед пологами?