Перші ворушіння плода під час вагітності: відчуття майбутньої мами
Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності. Рухи малюка допомагають повною мірою відчути присутність маленького життя всередині та переконатися, що з крихіткою все гаразд. Адже рухи дитини в животі — це також важливий маркер, який дозволяє оцінити її стан на різних етапах вагітності.
Зміст:
- Коли з'являються перші ворушіння?
- Особливості ворушіння плода на різних термінах вагітності
- Як правильно рахувати ворушіння плода?
- Що має насторожити майбутню маму?
Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності. Рухи малюка допомагають повною мірою відчути присутність маленького життя всередині та переконатися, що з крихіткою все гаразд. Адже рухи дитини в животі — це також важливий маркер, який дозволяє оцінити її стан на різних етапах вагітності.
Коли з'являються перші ворушіння?
Дитина починає рухатися в утробі дуже рано — на 7–8 тижні вагітності. Але перше ворушіння плода залишається непоміченим, адже в цей період він зовсім крихітний, розміром трохи більше нігтика.
Перші відчутні рухи дитини, як правило, з'являються в другому триместрі — між 16 і 22 тижнями вагітності, коли малюк вже значно підріс і зміцнів. Те, на якому тижні відчувається ворушіння, залежить від багатьох факторів:
- Перша чи друга дитина. Під час першої вагітності рухи малюка стають відчутними ближче до 20–22 тижнів. Якщо вагітність друга чи третя, ворушіння починають відчуватись у середньому на 18 тижні або навіть раніше, бо жінка вже знає, яких відчуттів очікувати.
- Розміщення плаценти. Якщо плацента знаходиться ближче до задньої стінки матки, жінка може відчути ворушіння пізніше, якщо до передньої — раніше.
- Статура майбутньої мами. Іноді відіграє роль комплекція: тендітні дівчата можуть відчути перші поштовхи на 2 тижні раніше.
- Спосіб життя. В розпалі робочого дня, в шумі або трясці ворушіння плода легко пропустити. Більше ймовірності відчути перший рух малюка у спокійному стані, сидячи або лежачи.
У якій частині живота відчуваються перші ворушіння? Зазвичай боязкі перші рухи помічають внизу живота. Спочатку їх легко сплутати іншими внутрішніми процесами, наприклад, із бурчанням і нападами голоду. Але малюк росте і ворушіння стають інтенсивнішими, різноманітнішими та «подорожують» животиком разом з крихіткою.
Особливості ворушіння плода на різних термінах вагітності
Характер і частота ворушінь дитини змінюються у міру того, як вона росте та розвивається. Спочатку вони слабкі та нерегулярні, але потім активність зростає, і рухи стають все сильнішими й інтенсивнішими.
Розберімося докладніше, як рухається малюк на різних термінах і як це відчуває мати.
Перший триместр
Ближче до кінця першого триместру дитина починає робити свої перші рухи, легкі, як пурхання метелика. Але вона ще дуже мала, тому здебільшого ворушіння залишаються непоміченими. Максимум, що можна відчути — це легесеньке, ледь помітне тріпотіння внизу живота або щось схоже на бульбашки.
Другий триместр
На 16 тижні вагітності деякі жінки починають відчувати ворушіння дитини. Хтось описує їх, як тремтіння маленьких крилець або рухи рибки, що махнула хвостиком, а хтось — як посмикування жилки всередині або удари маленького молоточка.
На 20 тижні більшість вагітних вже відчувають легкі рухи дитини. На 24 тижні вони стають більш вираженими та інтенсивними, іноді супроводжуються легким посмикуванням під час гикавки. До кінця другого триместру починається активне ворушіння плода — дитина перевертається і штовхається все чіткіше, частіше та сильніше.
Третій триместр
На 28 тижні дитина рухається до 30 разів на годину, а деякі її стусани можуть бути настільки сильними, що у мами перехоплює подих. У цей період акушери рекомендують почати підрахунок ворушінь дитини. Характер активності допомагає лікареві зрозуміти, що відбувається з малюком і як він розвивається.
На цьому етапі розвитку в малюка виробляється певний режим сну та бадьорості. Піки активності, як правило, припадають на вечір і ніч — між 21:00 та 01:00, — коли мама саме намагається заснути. Такий сплеск обумовлений зміною рівня цукру в крові. Крім того, рухами крихітка може реагувати дотики, яскраве світло, гучні звуки або незручну позу мами.
Активність малюка продовжує збільшуватися аж до 32 тижня. Але після цього дитині стає все тісніше в плодовому мішку і кількість рухів скорочується.
Порада
Якщо хочете, щоб малюк дав про себе знати та порухався, з'їжте щось солодке й полежте на боці. Підвищення рівня глюкози в крові підбадьорить малюка і він почне штовхатися.
Через брак місця ворушіння плода перед пологами стають уповільненими й дедалі більш скутими. Проте малюк має продовжувати регулярно рухатися протягом дня.
Важливо!
Якщо активність дитини різко змінюється з незрозумілих причин: вона затихає або навпаки — рухи надто посилюються і частішають, — якнайшвидше повідомте про це своєму лікарю. Зміна рухової активності плода може бути симптомом порушення його стану та обов'язково вимагає дообстеження.
Як правильно рахувати ворушіння плода?
Починаючи з 28 тижня вагітності слід щодня відстежувати рухову активність дитини. До цього часу ворушіння малюка менш помітні, тому підрахунок буде малоінформативним.
Отже, скільки ворушінь має бути на день? І як правильно їх порахувати?
Щоб визначити особливості активності дитини в домашніх умовах, використовують спеціальний тест руху плода Д. Пірсона — «Рахуй до десяти». Для цього потрібно заносити у спеціальну таблицю кожне десяте ворушіння малюка з 9:00 до 21:00. Якщо дитина розвивається нормально, то за 12 годин ви нарахуєте щонайменше 10 ворушінь.
Важливо!
Рухом вважається не кожен поштовх, а серія рухів (від початку поштовхів до паузи).
Після 10-го ворушіння слід записати час і подальший підрахунок починати наступного дня. А якщо малюк рухається набагато менше або зовсім не дає про себе знати протягом 12 годин — скоріше звертайтеся до лікаря!
Крім тесту Пірсона, є ще один спосіб рахувати рухи дитини. Виберіть годину, протягом якої щодня підраховуватимете ворушіння. Дуже важливо робити це в один і той самий час. Зосередьтеся на рухах дитини та подивіться, скільки малюкові потрібно часу, щоб зробити 10 ударів ногами. Якщо за годину ви нарахували 10 поштовхів, можете бути спокійними — все гаразд.
Якщо протягом години 10 поштовхів так і не набралося, спробуйте перекусити, змінити позу, а потім спробуйте ще раз порахувати кількість ворушінь.
Порада
Щоб зафіксувати всі зміни, заведіть щоденник ворушіння. Можна записувати все в зошит, а можна скористатися спеціальним мобільним додатком, який допоможе й відстежувати, й фіксувати рухи.
Що має насторожити майбутню маму?
Обов'язково зверніться до лікаря-гінеколога, якщо:
- Вже 22 тиждень вагітності, а ви все ще не відчуваєте ворушінь малюка. Можливо, ви просто їх не помітили, але варто переконатися, що вагітність протікає нормально.
- Відстежуючи активність дитини, ви помітили, що понад 12 годин ворушінь немає або їх стало значно менше протягом дня.
- Кілька годин поспіль малюк поводиться занадто активно, інтенсивність поштовхів змінилася настільки, що вам боляче через його рухи.
- Відстежується різка зміна характеру та частоти ворушінь, хоча видимих причин цього немає. Це може свідчити про порушення стану плода, його серцебиття або про появу інфекції.
Порада
У третьому триместрі вагітності не рекомендується спати на спині. У цьому положенні може перетискатися порожниста вена, яка забезпечує дитину киснем.
Читайте також: Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Щоб переконатися, що з дитиною все нормально, лікар може провести кілька обстежень, наприклад, аускультацію, кардіотокографію (КТГ) і ультразвукову доплерометрію.
Аускультація — це метод оцінки стану малюка за звуками, які він видає в утробі. Лікар слухає тон і ритм серцебиття, різні шуми, відстежує їх послідовність і тривалість.
КТГ (кардіотокографія) — це ультразвукове дослідження плода. Але на відміну від звичайного УЗД, під час КТГ реєструються тонус матки, серцебиття та ворушіння малюка. За результатами цього дослідження лікар може визначити, наскільки комфортно почувається дитина, перевірити роботу її серця та рівень розвитку. Якщо КТГ фіксує якісь відхилення, фахівець може рекомендувати оцінку кровотоку плода — доплерометрію.
За наявності показань ваш лікар може підібрати необхідне лікування, порекомендувати мамі спокій і більше відпочинку або призначити постільний режим.
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Але не варто відразу панікувати, якщо дитина підозріло тихо поводиться протягом години або двох. Можливо, саме зараз вона спить чи готується до скорої зустрічі зі своїми батьками. Також є діти, які весь день відпочивають і активізуються лише ближче до вечора. Просто будьте уважні до себе, своїх відчуттів і не забувайте стежити за своїм малюком.