MyFeed Personalized Content
6-12 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Зайва вага у дитини: причини, небезпека та як боротися з дитячим ожирінням

0
0 відгуки

У свідомості багатьох здоровий малюк асоціюється з міцненьким, у складочках і перетяжках, карапузом. Мами сильно переживають, якщо дитина щомісяця недобирає вагу, а ось перебір вважається ознакою здоров'я. Що ж насправді небезпечніше: ожиріння у дітей або брак ваги? І як зрозуміти, ваша дитина просто вгодована або у неї ожиріння? Коли та яких заходів зі зниження ваги варто вживати?

5хв на прочитання сер. 24, 2019

Ожиріння у дітей: можливі наслідки та ризики

  • Діти з надмірною масою тіла часто пізніше набувають тих чи інших фізичних навичок: вони пізніше однолітків сідають або стають на ніжки, починають ходити.
  • Надалі велике навантаження на хребет через ожиріння у дитини призводить до зміни постави й розвитку плоскостопості.
  • Малюки з понаднормовою вагою більш схильні до діатезу й інших проявів алергії, вони в цілому частіше хворіють.
  • Зайва вага у дитини призводить до порушення роботи шлунково-кишкового тракту, зниження імунітету.
  • У дітей з надмірною масою тіла в майбутньому значно підвищений ризик розвитку цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, захворювань печінки, жовчного міхура.
  • Люди, які страждають на ожиріння з дитячого віку, схильні до раннього розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, безпліддя та ін.
Суха молочна суміш “NAN® 3
Здоровий ріст та імунітет

NAN® 3 OPTIPRO® містить оптимізований білковий комплекс та пробіотики, які допомагають нормализувати мікрофлору кишечника та підвищують здатність організму боротися з інфекціями.

Як визначити ожиріння у дітей

Якщо говорити про дітей до року, то максимальний ріст ваги відзначається в перші 6 місяців життя. Про надмірний набір маси тіла йдеться, коли малюк додає по 1 кг і більше.

Якщо дитині більше ніж рік, то визначити, чи відповідає її вага віку, можна за допомогою спеціальних графіків на прийомі у лікаря-педіатра або ендокринолога. За наявності надлишкової ваги фахівець визначить ступінь ожиріння й розробить програму корекції ваги. У старших діток зміна харчування відіграє величезну роль в нормалізації ваги.

Причини зайвої ваги у дітей

  • Спадковість — якщо у батьків зайва вага або серед близьких родичів є люди, які страждають на ожиріння, то слід особливо ретельно стежити за раціоном дитини та привчати її до правильного харчування й активного способу життя. Як це зробити? Подавати малюкові приклад з дитинства.
  • Велика маса тіла ще за народження — від 4000 г.
  • Неправильне штучне або змішане вигодовування, незбалансований або несвоєчасний прикорм занадто калорійними продуктами.

Читайте також: Чому коров'яче молоко не підходить для харчування малюків?

  • Низька фізична активність малюка.
  • Перегодовування дитини через відсутність режиму, надто часте годування або дуже великі порції.
  • Стреси та проблеми зі сном.
  • У дошкільному та шкільному віці вживання фаст-фуду, часті перекуси солодощами, бутербродами з ковбасою, чипсами та іншими калорійними снеками та шкідливою їжею.
  • Ендокринні захворювання або порушення — зустрічаються всього у 1% дітей.

Загалом, ожиріння буває аліментарним, тобто пов'язаним з переїданням, і ендокринним, обумовленим порушенням роботи щитоподібної залози, гіпофіза, надниркових залоз, яєчників. Набагато частіше зустрічається перший вид ожиріння. У другому випадку тільки змін раціону буде недостатньо. Тут потрібне лікування у лікаря-ендокринолога. Проте в переважній більшості випадків зустрічається саме аліментарне ожиріння.

Як боротися із зайвою вагою у дітей

1. Режим

Важко перегодувати дитину, яка знаходиться на грудному вигодовуванні. Однак, якщо ви годуєте грудьми на вимогу, і ваш малюк щомісяця багато додає, то спробуйте перейти на режимне годування: можливо, він просто переїдає.

Якщо ваша дитина п'є спеціальне адаптоване дитяче молочко, то вам варто переглянути режим годування і разові порції. Не робіть молочко більш концентрованим, ніж це зазначено в інструкції з приготування. Можливо, варто, порадившись з педіатром, перейти на менш калорійне молочко.

2. Дієта

Помилково вважати, що малюк переросте ожиріння: мовляв, підросте, витягнеться та схудне. Але, щоб рости, зайва вага дитині не потрібна — достатньо збалансованого раціону, який забезпечує організм необхідними поживними речовинами, вітамінами, мікро- і макроелементами. Жирові відкладення в процесі росту участі не беруть.

Як перший прикорм дитині варто давати овочі, а не калорійні каші. Дотримуйтеся режиму годування, стежте за тим, щоб порції не перевищували вікові норми. Не давайте малечі перекушувати між основними прийомами їжі.

Виключіть з раціону дитини солодощі, білий хліб, солодкі газовані напої. Білий хліб замініть на чорний, давайте тільки нежирні сорти м'яса. Готуйте страви на пару, запікайте і відварюйте, але не смажте. Більше свіжих овочів, фруктів, сиру, гречки та рису. Якщо дитина хоче їсти ввечері, запропонуйте їй яблуко або стакан кефіру. В майбутньому, коли малюк підросте, дуже важливо вберегти дитину від фастфудівської їжі. Вона містить величезну кількість калорій.

Читайте також: Меню дитини в 1 рік: ТОП-3 ради з харчування малюка

3. Фізична активність

У боротьбі із зайвою вагою у немовлят допоможе плавання, масаж. Також не садіть маленьку дитину перед телевізором, а дайте непосиді побігати вдосталь, нехай це й більш енергозатратно та стомливо для вас самої. Грайте з дитиною в активні ігри вдома або на свіжому повітрі.

Величезне значення має батьківський приклад. Тож й самі готуйтеся до регулярної ранкової гімнастики, тривалих піших прогулянок, качання преса та стрибків на скакалці.

Для старшої дитини влаштуйте домашній спортзал і тренуйтеся разом з нею. Головне — не грайте роль суворого тренера, тому що зайвий тиск на малюка може мати зворотний ефект і відштовхнути його від занять спортом.

Бажано, щоб активний спосіб життя разом з дитиною вела вся сім'я, так вона відчує вашу любов і підтримку, побачить відмінний приклад і буде наслідувати вам, а також не відчує себе відокремленою від близьких.

Включайте в дитячі вправи кардіо. Це дозволить зробити процес схуднення здоровим і більш ефективним. Але водночас важливо стежити за тривалістю занять: тренування має займати не менше 20 і не більше 60 хвилин на день, а також за частотою пульсу малюка.

Замість того, щоб відвідувати кафе й дивитися мультики в кіно, поглинаючи велику кількість солодкого попкорну та газованої води, візьміть за правило у вихідні дні влаштовувати спортивні заходи для всієї родини. Разом катайтеся на велосипеді, роликах, ковзанах та лижах, спускайтеся на санчатах з гірки взимку. Якщо дитина ще маленька, грайте з нею на свіжому повітрі в м'ячик, у сніжки або квача. Протягом тижня необхідно проводити 2–3 години таких активностей на вулиці.

Якщо є можливість, запишіть дитину в басейн і на спеціальні уроки, які проводяться досвідченими інструкторами. Фахівці грамотно підберуть навантаження, яке допоможе прибрати зайву вагу в дитини, і перетворять тренування не на обов'язкові нудні заняття, а на веселу гру. До того ж на таких заняттях діти спілкуються одне з одним, приємно проводять час, що знімає стрес і сприятливо впливає і на соціалізацію дитини, і на процес схуднення.

Статті до теми:

Введення прикорму

rating review icon
Останні відгуки

Середня оцінка клієнтів

0
0
0 оцінок клієнтів

Знімок рейтингів спільноти

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.