Зважити все!
Для кожної жінки ця цифра індивідуальна, стосовно особистої вагової норми ви завжди можете проконсультуватися з лікарем. Зазвичай нормальну надбавку визначають враховуючи вагу до вагітності, яку переводять у індекс маси тіла (ІМТ). Щоб визначити свій ІМТ, розділіть вагу (кг) на зріст (м) у квадраті.
ІМТ = вага /ріст²
Оптимальна надбавка у вазі під час вагітності:
ІМТ, кг | Допустима надбавка у вазі, кг |
---|---|
< 19,8 | 15 — 17 |
19.8 — 26 | < 15 |
> 26 | < 10 |
Наприклад, якщо до вагітності ви важили 58 кг при зрості 1,70 м, то ваш ІМТ дорівнюватиме 58/1,702 = 20. А отже ваша допустима надбавка у вазі - до 15 кг (згідно з таблицею).
Порада
Щоб підтримувати себе у формі, найкраще підходить помірне, але регулярне фізичне
навантаження — ходьба, плавання, йога для вагітних. Заняття спортом також допоможуть дати раду з неприємними симптомами вагітності, такими як біль у спині, судоми, закрепи і набряки.
Збалансований раціон також допоможе майбутній мамі помірно набирати вагу у межах рекомендованої норми, у середньому це 10-15 кг. Під час вагітності не варто сідати на дієту, адже якщо прибрати з раціону хоча б якийсь корисний продукт і не знайти йому заміну, малюк не отримає важливих для його розвитку поживних речовин. Тому, перш за все, варто дотримуватися рекомендацій лікаря. Також слід пам’ятати, що нормальна надбавка у вазі свідчить про те, що вагітність протікає за планом.
Важливо!
Недостатнє харчування у період вагітності і народження малюка з малою масою тіла є факторами ризику розвитку у дитини в майбутньому атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інсулін-резистентного діабету і ожиріння, хронічних запальних захворювань та алергічних станів. Також може порушуватися розвиток когнітивних функцій.
Чи знаєте ви, що...
Якщо вагітна жінка відчувала нестачу в харчуванні, то в її малюка «вмикається» ген, який відповідає за максимальну засвоюваність поживних речовин з обмеженої кількості продуктів. Згодом, коли дитина народиться, виросте і їжі буде достатньо, у неї може розвитися ожиріння. Адже ген, який «увімкнувся» ще у внутрішньоутробному періоді, сприятиме максимальному засвоєнню всіх поживних речовин так, немов харчування, як і раніше, не вистачає .
Наслідки набору зайвої ваги
Деякі жінки не звертають увагу на кількість набраних під час вагітності кілограмів. Проте надмірна вага може завдати шкоди не тільки самій мамі, але і її майбутній дитині, а також ускладнити перебіг пологів.
Взагалі, надмірна вага під час вагітності може призвести до великої кількості негативних наслідків. Наприклад, до появи геморою, який сам по собі — досить неприємна недуга, а в період очікування дитини і поготів. Також може підвищитися артеріальний тиск, що небезпечно як для мами, так і для малятка.
Варикозне розширення вен не тільки виглядає погано, але й може завдати фізичних страждань. Поява болю в спині та постійної втоми створює відчуття дискомфорту, позначається на емоційному стані. Задишка заважає правильному диханню, перешкоджає насиченню клітин крові киснем, негативно відображається на самопочутті майбутньої дитини. Також є загроза порушення обміну речовин, зокрема, можливий розвиток цукрового діабету вагітних.
Крім того, у жінок з надмірною масою тіла малюки теж крупні, що значно ускладнює пологи. Лікарі-дієтологи виявили закономірність: якщо жінка під час вагітності страждала від ожиріння або зайвої ваги — збільшується ймовірність того, що і в дитини будуть проблеми із зайвими кілограмами.