Завмерла вагітність – це раптова смерть ембріона. Зазвичай таке трапляється у період до 12 тижнів. Якщо в жінки було від трьох невдач поспіль, лікарі ставлять діагноз звичної завмерлої вагітності. Розповсюдженість подібної ситуації незначна – від цього страждає лише 1% майбутніх мам. Але навіть одне невиношування – серйозна проблема, з якою потрібно терміново звернутися до лікаря.
У факторі ризику – кожна жінка, якій хоча б раз діагностували завмерлу вагітність, але не з’ясували справжню причину появи проблеми.
Причина завмерлого плода
Причин кілька, і ось основні з них:
- Внутрішньоматкове пошкодження плода, спровоковане хромосомною аномалією батьків майбутньої дитини. У половині випадків це ключова причина завмирання ембріона в ранні терміни – до 10 тижнів. Якщо викидень трапився в період від 10 до 20 тижнів, хромосомні аномалії відповідальні за це в 15% випадків. Лікарі пояснюють раптову втрату малюка автоматичним захисним механізмом організму, щоб уникнути появи дитини з відхиленнями
- Нестача лютеїнової фази. З цієї причини викидень можливий у перші 6 тижнів
Читайте також: 6 тиждень вагітності
- Ендокринні хвороби: цукровий діабет (якщо вагітна не проходить лікування), полікістоз яєчників, гіперфункція або, навпаки, недостатнє функціонування щитоподібної залози
- Підвищений рівень антикоагулянту червоного вовчака, антитіл до кардіоліпіну і бета 2 глікопротеїну
- Особливості та проблеми зі згортанням крові: висока опірність активованого протеїну С, мутація генів, що відповідають за згортання крові, підвищення рівня гомоцистеїну, нестача певних протеїнів, дефіцит антитромбіну. У всіх перерахованих вище випадках, на думку фахівців, ризик викидня дуже високий
Ознаки завмерлої вагітності
Небезпека ситуації полягає в тому, що діагностувати і запобігти повторенню проблеми в майбутньому практично неможливо. Жінка навіть може не відчувати жодних симптомів (зокрема немає болю внизу живота й вагінальної кровотечі) і почувати себе добре.
Як показує лікарська практика, у половини пацієнток з'ясувати 100% причину невиношування дитини неможливо.
Проте якщо ви відчуваєте занепокоєння, зверніться до лікаря. Найбільш точними методиками для визначення негативних ознак є огляд гінеколога та УЗД.
Читайте також: Самопочуття під час вагітності
Інші можливі скринінги:
- аналізи на гормони;
- генетичний тест;
- визначення антитіл;
- соногістерографія;
- гістеросальпінгографія;
- виявлення мутації генів;
- інші види діагностики.
Визначення причини завмерлої вагітності дуже важливе, оскільки це сприяє успіху в лікуванні та дає мамі змогу розпланувати свої дії під час очікування малюка в майбутньому.
Діагноз постійного невиношування дитини ставиться в таких ситуаціях: коли розмір матки не змінюється (після зачаття вона не росте), а також якщо співвідношення терміну, на якому перебуває мама, і рівня бета-ХГЛ не відповідає нормі.
Це лікується?
Якщо причина визначена, і ваш лікар уже стикався з подібними випадками, лікування може виявитися успішним. Наприклад, якщо ризик невиношування з'явився через гіпотиреоз або цукровий діабет. Найважче, коли причина криється у хромосомній аномалії батьків майбутньої дитини.
Що робити, якщо виявлено завмирання плода?
Вибір процедури залежить від періоду, на якому знайдена проблема. У медицині застосовують дві основні методики:
- Медикаментозний викидень. Для термінів до 8 тижнів
- Хірургічна операція. Полягає у видаленні плода з матки
Також можливий мимовільний викидень. Іноді він відбувається через кілька днів після завмирання плода та на ранніх термінах.
Читайте також: Перші ворушіння малюка
Якщо ви підозрюєте завмерлу вагітність, не роздумуючи звертайтеся до свого гінеколога, щоб зробити УЗД. Можливо, це лише ваші побоювання, і з малюком усе гаразд. Зберігайте спокій і бажаємо вам провести ці 9 місяців без турбот і з посмішкою на обличчі!
Схожі статті:
УЗД на 18-20-му тижні вагітності
Чим ближчі пологи, тим рідше ворушиться малюк