Другий триместр: це скільки
Другий триместр вагітності триває з 13-й по 27-й тиждень. У цей час нудота вранці, втома та постійна сонливість залишаються позаду, тому більшість вагітних жінок вважають цей період найлегшим.
І хоча дитина активно розвивається, як і раніше існує ризик народження малюка з відхиленнями. Саме тому рекомендується скринінг, який проводиться на 16-18-му тижні. Особливо важливо обстежитися, якщо:
- вік жінки становить від 35 років, а майбутнього тата – від 45 років;
- у родині раніше були виявлені генетичні захворювання;
- у жінки вже народжувалися діти з хромосомними або іншими патологіями;
- у майбутньої мами була завмерла вагітність або викидень;
- жінка коли-небудь переносила інфекційні хвороби в перші місяці вагітності;
- вагітна жінка приймала заборонені медикаментозні препарати або має шкідливі звички.
Читайте також: Скринінг 2 триместру вагітності: коли робити?
Діагностика у другому триместрі вагітності включає такі обстеження:
- Потрійний біохімічний аналіз крові (досліджується рівень естріолу, ХГЛ та АФП).
- УЗД плоду, щоб перевірити зовнішній вигляд внутрішніх органів, стан навколоплідних вод і плаценти. Низька плацентація може бути причиною відшарування плаценти, затримки розвитку дитини та кисневого голодування плоду.
- Якщо є ускладнення або ризики для здоров'я, лікар може призначити додатковий аналіз навколоплідних вод – кордоцентез.
Лікарі рекомендують поставитися до другого скринінгу максимально серйозно, щоб результати були об'єктивними. Для цього рекомендується дотримуватися дієтичного режиму перед аналізами (прибрати з раціону шоколад, цитрусові та жирну їжу) і не їсти за 12 годин до здачі аналізу крові.
Другий триместр: розвиток дитини по тижнях
Активне зростання і розвиток дитини в другому триместрі триває. Плід збільшується у розмірах, а це значить, що і живіт починає рости. У цей період у малюка розвиваються органи та системи, а на 17-18-му тижні ви відчуєте перші ворушіння. Пропонуємо ознайомитися з календарем вагітності по тижнях, щоб більше дізнатися, що ж відбувається на кожному з етапів:
- 14-й тиждень. Підшлункова залоза дитини виробляє інсулін, а печінка – жовч, який в майбутньому буде потрібен для травлення.
- 15-й тиждень. На тілі малюка починають з'являтися волоски, які з часом перетворюються на пушок. Плід уже активно рухається, але жінка навряд поки може помітити ворушіння.
- 16-й тиждень. Кістки скелета тверднуть, а якщо ви очікуєте дівчинку, в її організмі вже починають формуватися зачатки яйцеклітин.
- 17-й тиждень. Ріст малюка складає до 12-14 сантиметрів, а вага – близько 150 грам. Формуються статеві органи, а під шкірою накопичується жировий прошарок.
- 18-й тиждень. У цей час малюк може починати чути та розрізняти голосні звуки. На цьому терміні мама відчуває рухи дитини.
- 19-й тиждень. Формуються зачатки корінних зубів під молочними, а тіло покривається спеціальною змазкою, що захищає чутливу шкіру малюка. Починає вироблятися шлунковий сік.
- 20-й тиждень. У мозку формуються зони, які відповідають за роботу органів чуттів, мислення і пам'ять. У ц’ей період малюк починає проявляти активність, тому якщо дитина протягом доби не подає ознак рухів, зверніться до лікаря.
- 21-й тиждень. Крихітка продовжує рости та набирати вагу. І хоча звивини до кінця не сформовані, мозок активно розвивається.
- 22-й тиждень. Малюк формує свій власний режим активності та сну, який не завжди збігається з розпорядком дня мами.
- 23-й тиждень. Поліпшується слух, формується внутрішнє вухо.
- 24-й тиждень. Легені малюка активно розвиваються, а кров насичується лейкоцитами для захисту від інфекцій.
- 25-й тиждень. Шкіра перестає бути блідою і прозорою, а вага дитини досягає 700 грамів.
- 26-й тиждень. Повіки крихітки досі закриті, але очне яблуко вже сформовано. Легені виробляють сурфактант – речовина проти злипання органу на видиху.
- 27-й тиждень. Тепер повіки малюка починають потихеньку відкриватися, формується сітківка, тому малюк уже розрізняє світло, що проникає через живіт.
2 триместр вагітності: зміни в організмі жінки
Кругленький животик стає дедалі помітнішим, нудота проходить, але в другому триместрі на майбутню маму чекає ще багато хвилюючих моментів. Тепер доведеться підлаштовуватися під режим сну малюка, який активно висловлює своє невдоволення ворушіннями та поштовхами. Ви також можете зіткнутися з такими неприємними симптомами:
- Біль у спині та попереку. Для профілактики неприємних відчуттів рекомендуються регулярні фізичні навантаження, використання ортопедичних бандажів і фізіотерапія.
- Задишка. Головними причинами нестачі повітря є зміна гормонального фону і збільшення плоду. Фахівці рекомендують займатися йогою, плаванням і дихальною гімнастикою, якщо немає протипоказань.
- Закреп. Стрибок гормонів уповільнює роботу шлунково-кишкового тракту, а дитина починає тиснути на внутрішні органи. Це призводить до закрепів, з якими можна впоратися за допомогою дієт і вживання більшої кількості клітковини (чорнослив, свіжі салати). Також рекомендується пити достатню кількість води і не забувати про регулярні прогулянки на свіжому повітрі.
Читайте також: Скільки рідини потрібно пити під час вагітності
- Тонус матки. Підвищення тонусу матки призводить до болів внизу живота. Якщо відпочинок або зміна пози під час сну не допомогли позбутися тонусу, зверніться до свого гінеколога.
- Геморой. Збільшення вен у прямій кишці часто трапляється у вагітних жінок. Намагайтеся запобігати появі закрепів, які лише провокують геморой. Краще звернутися до лікаря при перших ознаках захворювання, коли позбутися від нього можна медикаментозно
- Варикозне розширення вен. За даними ВООЗ, для полегшення стану можуть використовуватися компресійні панчохи, а також занурення і підйом ніг у воду.
- Печія. Матка збільшується, а тому тисне на внутрішні органи, що і викликає печію. Також причиною такого дискомфорту може бути підвищення рівня прогестерону, який розслабляє м'язи між шлунком і стравоходом. Почніть лікування печії з корекції свого раціону: відмовтеся від кави, шоколаду і газованих напоїв, а також зменшіть кількість кислих фруктів. Із печією іноді допомагає впоратися ложка молока або морквяного соку, кілька горішків або насіння соняшнику.
Вагітність і харчування: що повинна їсти майбутня мама
Майбутній мамі рекомендується їсти більше свіжих овочів, фруктів, натуральних продуктів без консервантів і барвників. З обережністю вживайте мед, цитрусові та інші алергени. Пам'ятайте, що їсти за двох – це лише стереотип, тому звертайте увагу на кількість їжі та дотримуйтесь дробного харчування. Більшість вітамінів можна отримати з продуктів, але іноді лікар призначає додаткові вітамінні комплекси:
- вітамін А і Е для розвитку органів зору, зростання кісток і зменшення ризику гіпертонії;
- вітаміни групи В для роботи нервової системи і зниження ризику розвитку різних патологій;
- фолієва кислота для формування еритроцитів в крові і зниження ризику передчасних пологів;
- залізо, яке входить до складу гемоглобіну крові дитини та матері;
- йод для формування головного мозку та щитовидної залози;
- кальцій для формування кісткової тканини.
Пам'ятайте, що другий триместр вагітності наповнений як прекрасними, так і хвилюючими моментами, тому в цей час намагайтеся більше думати про здоров'я малюка, не турбуватися через дрібниці та стежити за своїм раціоном харчування.
Матеріал затверджено експертом Мариною Шудель
Статті до теми:
Правильне харчування під час вагітності: 5 рекомендацій