Третій триместр: це скільки
Починається 3 триместр вагітності з 28-го тижня і триває до самих пологів. Малюк активно росте та за останні 7 тижнів стає в два рази більшим. Завдяки накопиченню жирового прошарку зовнішність дитини змінюється і зовсім скоро вона буде виглядати так, яким ви її бачите при народженні. Зараз саме час остаточно визначитися з вибором пологового будинку, подумати про облаштування дитячої кімнати, купівлю ліжечка та коляски. Також корисним буде відвідування курсів для майбутніх батьків, де вам допоможуть впоратися з тривогами перед пологами, навчать правильно дихати, а партнера – надавати підтримку.
У третьому триместрі заключний скринінг роблять не всім вагітним жінкам. Лікар може призначити УЗД за медичними показаннями, але якщо попередні дослідження не показали патологій, ви можете відмовитися. Проводиться аналіз на 31-34 тижні для визначення стану крихітки, наявності вад розвитку та оцінки роботи плаценти. Також дослідження дозволяє спланувати родову діяльність, якщо плід великих розмірів, є ризик обвиття пуповиною або виникли інші ускладнення.
До 3-го скринінгу входять:
- біохімічний аналіз крові на хромосомні аномалії (якщо були виявлені відхилення під час попереднього скринінгу або результати, що вимагають медичного контролю);
- УЗД (оцінюються розміри органів малюка, їх структура, стан навколоплідних вод і плаценти, виключається гіпоксія плода та загроза передчасних пологів);
- кардіотокографія (перевіряється робота серця і частота серцевих скорочень);
- доплерометрія судин дитини (оцінка швидкості кровотоку в матці, плаценті та у самого плода).
Третій триместр: як розвивається дитина по тижнях
У третьому триместрі жінка вже готується до декретної відпустки, завершує всі робочі питання та складає список справ до пологів. І хоча майбутня мама вже звикла до ворушінь малюка, почуття легкого занепокоєння залишається. Давайте подивимося, як відбувається розвиток дитини в цей період:
- 28-й тиждень. Дитина значно збільшується в розмірах, тому їй стає тісно в животику. Теперь вона все частіше займає правильне положення перед пологами головою вниз. У малюка продовжує розвиватися головний мозок, а шкіра стає світлішою.
- 29-й тиждень. Малюк тепер може відчувати емоції разом з мамою, а ще він активно реагує на те, що відбувається – світло, голоси, гучні звуки та музику.
- 30-й тиждень. Дитина розробляє легені, можна навіть побачити, як опускається і піднімається її грудна клітка. Крихітка вчиться керувати м'язами, моргати та позіхати.
- 31-й тиждень. Крихітка чітко розрізняє світло і темряву, а в її тілі продовжує накопичуватися шкірний жир та утворюються складки.
- 32-й тиждень. Ріст малюка складає близько 42 см, вага – 1800 грамів. В організмі починають вироблятися антитіла, які захищають дитину від інфекцій і бактерій.
- 33-й тиждень. Малюк вже настільки розвинений, що навіть якщо він народиться раніше терміну, буде повністю життєздатним. Дитина не тільки розрізняє голоси, але і може запам'ятовувати текст, тому якщо читати один і той же вірш, то після народження крихітка його впізнає.
- 34-й тиждень. Матка піднімається так високо, що вагітній жінці може бути складно дихати. Дитина в животику активно смокче пальчики, а ось перевертатися їй вже важко – вага занадто велика.
- 35-й тиждень. Тіло дитини очищається від початкового пушку, а підшкірний жир рівномірно розподіляється по всьому тілу.
- 36-й тиждень. Щічки карапуза стають рожевими та пухкими, кістки тверднуть, а серцево-судинна система вже готова повноцінно працювати.
- 37-й тиждень. В останній місяць дитина активно набирає вагу – по 200-300 г за тиждень. Обличчя повністю сформовано, а шкіра набуває нормального кольору, вени вже не просвічуються.
- 38-й тиждень. Народження малюка вже зовсім близько, тому жінці залишається дотримуватися рекомендацій лікаря і прислухатися до своїх власних відчуттів. Статеві органи дитини сформовані, а першородної змазки стає набагато менше.
Читайте також: Фізичні та гормональні зміни під час вагітності
- 39-й тиждень. Дитина приймає положення, в якому вона буде виходити під час пологів. У шлунку виробляються ферменти, а легені крихітки готові до першого вдиху.
- 40-й тиждень. Малюк продовжує рости та набирати вагу, хоча це могло вже відбуватися і поза животиком.
Самопочуття мами
У третьому триместрі вагітна жінка відвідує гінеколога приблизно раз на два тижні, а на кожний прийом приносить результати аналізу крові та сечі. Під час обстеження лікар вимірює живіт, а також може прослухати серцебиття малюка.
На цьому терміні токсикоз уже проходить, хоча деякі мами скаржаться на дискомфортні відчуття у шлунку – це все через тиск плоду на внутрішні органи. Вагітність в 3-му триместрі може принести і ряд інших незручностей, серед яких є небезпечні ускладнення:
- кровотечі (причиною може бути відшарування плаценти або міома матки);
- сильні болі в животі;
- гестоз (загрожує життю дитини, тому лікар може прийняти рішення про проведення спеціальної терапії або екстрених пологів).
Фізичні труднощі більше пов'язані зі збільшенням матки та вже давно знайомі вагітній жінці. До них відносяться закреп, печія, надмірне потовиділення, задишка, кашель (проблеми з диханням на останніх місяцях), часте сечовипускання, набряки, варикозне розширення вен. Також можуть з'являтися розтяжки на животі, а з грудей іноді виділяється молозиво.
Харчування і заняття спортом у третьому триместрі
Збалансований раціон мами – це запорука гармонійного розвитку малюка та гарного настрою вагітної жінки. Лікар може призначити вітаміни та фолієву кислоту для поліпшення самопочуття, але ВООЗ рекомендує почати прийом харчових добавок із залізом і фолієвою кислотою ще на ранніх термінах вагітності для профілактики анемії та передчасної родової діяльності.
Намагайтеся їсти більше свіжих овочів і фруктів, натуральних продуктів, а також уникайте підозрілих інгредієнтів і сирих морепродуктів, щоб запобігти отруєнню. Намагайтеся харчуватися маленькими порціями і при можливості влаштовуйте два сніданки – це може бути легкий йогурт або мюслі, а потім – запечені яблука та сир. При виборі каші віддавайте перевагу вівсяним, кукурудзяним і гречаним крупам, тому що рисова може викликати закреп.
Читайте також: Зайва вага під час вагітності
Уникайте смаженого м'яса та риби, де міститься занадто багато калорій і жиру. Краще тушкувати або запікати низькокалорійне м'ясо, а в якості гарніру можна використовувати овочі або каші. Якщо відчуваєте підвищене газоутворення, відмовтеся від капусти, бобових і яблучного соку. Також важливо контролювати свою вагу. У третьому триместрі нормальною вважається надбавка в 4-6 кілограмів.
Фізичні вправи і заняття спортом підходять для майбутніх мам виключно при нормальному перебігу вагітності. Виконувати нескладні вправи можна, але стретчинг і шпагат доведеться точно відкласти на потім. Зате до тренувань можна додати вправи Кегеля для підготовки до пологів. Якщо в третьому триместрі вас турбують спазми в попереку, використовуйте спеціальні аплікатори, на яких можна лежати по 3-5 хвилин на день. За три тижні до пологів від виконання будь-яких фізичних вправ рекомендується відмовитися.
Матеріал затверджено експертом Мариною Шудель