MyFeed Personalized Content
18-24 місяців
Стаття
Add this post to favorites

ТОП-4 поради, як навчити дитину говорити

Усі батьки хочуть знати, як навчити дитину говорити. І це не тільки фактор цікавості «якими зворушливими будуть перші слова крихітки», а й бажання посприяти розвитку малюка. 

4хв на прочитання черв. 19, 2023

Психологи стверджують, що саме в період від народження до трьох років у людини відбувається найактивніший розвиток. Воно й не дивно, адже в цьому віці вона пізнає світ, поглинає зовнішню інформацію як губка, опановує прямоходіння, опановує мовні навички. Від того, наскільки грамотним буде підхід батьків до розвитку дитини, залежать багато його подальших навичок, прагнення до навчання, вміння формулювати свої думки.

Суха молочна суміш “NAN® 3
Здоровий ріст та імунітет

NAN® 3 OPTIPRO® містить оптимізований білковий комплекс та пробіотики, які допомагають нормализувати мікрофлору кишечника та підвищують здатність організму боротися з інфекціями.

Коли вчити крихітку розмовляти?

Чітких обмежень щодо того, в якому віці малюк повинен розмовляти – немає. Наскільки рано малятко опанує мистецтво спілкування, залежить від безлічі факторів, таких як заняття з дитиною, емоційна атмосфера в сім'ї, оточення та індивідуальні психологічні особливості. Один малюк вже в рік впевнено попросить у мами кашу, а інший навчиться поєднувати слова тільки у три рочки. Проте в одному думки логопедів і дитячих психологів збігаються – починати спілкуватися з малюком потрібно з пелюшок, а краще з моменту, коли у крихітного чоловічка в животику мами сформувався слух.

Навчити дитину говорити в 3 роки, після того як весь цей час цьому процесу абсолютно не приділялася увага, буде набагато складніше. Адже накопичувати словниковий запас малюк починає ще в утробі матері, коли вчиться розрізняти звуки і розпізнавати голоси. Вашій дитині вже 2 або 3 рочки, а вона вперто мовчить? Пропонуємо надолужити згаяне, використовуючи 4 ключові поради, які рекомендовано провідними фахівцями з дошкільної освіти.

Порада №1 – постійне спілкування

Найважливіше в стимуляції розвитку мови маляти – постійне спілкування. Немає різниці, 3 місяці або півтора рочки вашому малюку, він має потребу в спілкуванні, вже чує і розпізнає голоси, підсвідомо запам'ятовує слова. Надалі йому буде простіше відтворити їх і сформувати змістовне речення. Не забувайте про наступне:

  • читайте малятку казки;
  • співайте дитячі пісеньки;
  • говоріть із новонародженим, дивлячись на нього;
  • вимовляйте слова чітко і розбірливо;
  • міняйте інтонацію і тональність.

Дитина повинна бачити, як утворюється звук, як рухаються губи і відкривається рот, коли мама, тато чи бабуся говорять з ним. Спілкування поліпшить сприймання різноманітної мови, сприятиме поступовому накопиченню словникового запасу, навчить малюка концентрувати свою увагу і фокусуватися на звуці.

Порада №2 – ототожнення слова із образом

Навчити дитину говорити в 2 роки важливо, формуючи образи, що пов'язують слово з його значенням. Адже споглядання поки що його основний вид спілкування зі світом. Побачивши предмет і почувши його назву кілька разів, він закріпить його в пам'яті. Так, граючись або гуляючи з малюком, промовляйте назви предметів, на яких фокусується його погляд, і озвучуйте дії: «дивись, це пташки», «це квіточки», «кішечка прийшла», «давай одягнемо штанці», «сідай в коляску», «тепла водичка».

Читайте казки так, щоб малюк бачив картинки, показуйте героїв і предмети, які на них зображені, також озвучуючи їх імена, назви і колір. Коли малятко вже може сидіти самостійно, час познайомити його з абеткою, барвистий варіант з ілюстраціями можна повісити біля стільчика, за яким малюк їсть — так малюк буде захоплений картинками, а мама не втратить нагоди назвати йому букви.

Порада № 3 – називайте речі своїми іменами

Правильно навчати дитину говорити можна тільки тоді, коли батьки самі контролюють і чітко формують слова. Не завантажуйте малюка словесним сміттям, сприйнятливий маленький мозок все вбирає і запам'ятовує. Так, спілкуючись при ньому, виключіть з розмови нецензурні слова, сленг або суржик, говоріть правильно і чітко, а звертаючись до самої дитини, намагайтеся не вживати зменшувальні обороти на кшталт «бі-бі» замість машини, «ав-ав» замість собаки або «смачнюлька» замість цукерки. Нехай деякі слова він зможе промовити пізніше, проте у нього буде сформована гарна і грамотна мова.

Порада №4 –  стимуляція дрібної моторики

Перед тим як швидко навчити дітей говорити, важливо регулярно стимулювати дрібну моторику рук. Центр головного мозку, який відповідає за розвиток мови, розташовується поруч з відділом координації рухів. Розвиваючи координацію маленьких пальчиків, ви стимулюєте і мовні навички. Для цього проводьте заняття в ігровому форматі, малюйте пальчиком малюка по крупі, збирайте ягоди або горішки, ліпіть з дитячої глини, нанизуйте намистинки на ниточку, діставайте іграшки з мішечка або коробки, паралельно промовляючи їх колір та назву. Такі прості і цікаві вправи допоможуть розвинути моторику і прискорять процес мовного навчання.

Сподіваємося, наша стаття допоможе зрозуміти, як навчити дитину говорити, не скоюючи класичних помилок молодих батьків. Спілкуйтеся з дитиною, допомагайте їй розвиватися, але не квапте і не тисніть на неї, щоб не відбити охоту починати говорити.

Rate this article
5

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.