MyFeed Personalized Content
0-6 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Пітниця у новонароджених: як виглядає і чим лікувати?

Зміст:

  1. Чому буває пітниця у немовляти?
  2. Симптоми пітниці у новонароджених
  3. Чим небезпечна пітниця?
  4. Як лікувати пітницю у новонароджених?
4хв на прочитання жов. 12, 2023

Шкіра немовляти ніжна та чутлива, вона легко піддається зовнішньому впливу. Надмірне тепло, підвищена вологість призводять до появи пітниці у новонароджених. Це завдає немало страждань малюкові. Тому батьки повинні знати, чому вона виникає і як лікувати пітницю у дітей.

Чому буває пітниця у немовляти?

Провокують розвиток пітниці багато факторів:

  • Недостатня гігієна немовляти. Якщо вчасно не очищати шкірні покрови малюка, на них будуть накопичуватись частки бруду та жиру. Це призведе до погіршення видільної функції шкіри і розвитку хворобливої мікрофлори.
  • Перегрів тіла. Надто теплий одяг створює ефект парника, що посилює виділення поту. При тривалому впливі на шкіру піт викликає її подразнення.
  • Надлишок косметичних засобів для догляду. Жирні креми вкривають шкіру водонепроникною плівкою, що заважає їй дихати і сприяє посиленому потовиділенню.
  • Інфекції та запалення, які супроводжуються лихоманкою. Висока температура призводить до активного виділення поту.

Симптоми пітниці у новонароджених

Як виглядає пітниця у грудної дитини? Вона буває двох видів – червона і кристалічна. Кожний вид має свої особливості прояву.

Червона

В ліктьових і колінних згинах дитини з’являються червоні плями розміром до 3-4 мм. Припухлі, сверблячі ділянки шкіри досить болючі, завдають малюкові великого дискомфорту. Такий вид пітниці у новонародженого лікується довго – 2-3 тижні.

Кристалічна

Зазвичай з’являється на обличчі та шиї немовляти, може поширитись на груди, спинку, ділянку паху і складочки шкіри. Висипи проявляються у вигляді бульбашок, наповнених прозорою рідиною. Якщо правильно доглядати за дитиною, можна позбавитись від неї за 2-3 доби.

Чим небезпечна пітниця?

Захворювання завдає страждань малюку. Він стає неспокійним, вередує, постійний свербіж та печіння шкіри заважають йому спати. Часто крихітка відмовляється від їжі, що призводить до зниження імунітету.

Іноді за відсутності адекватного догляду розвиваються тяжкі ускладнення. У пошкоджені шкірні покриви легко проникають хвороботворні бактерії. Це призводить до появи інфекційних і запальних захворювань, попрілостей або пелюшкового дерматиту. Тривожний знак – помутніння рідини в бульбашках висипів або зміна її відтінку на жовтуватий. Такі зміни свідчать про долучення вторинної інфекції.

Як лікувати пітницю у новонароджених?

Вилікувати пітницю у дітей на ранній стадії зовсім нескладно. Цілком можна обійтися підручними засобами, не застосовуючи ліків.

Температурний режим і купання

Намагайтеся підтримувати в кімнаті малюка температуру не вище +22 °С. Не забувайте час від часу провітрювати її, але тільки за відсутності в ній дитини.

Щоденні вечірні купання доповніть денними. Можна обполіскувати крихітку до 3-4 разів на добу. Дитячі лікарі радять робити ванночки з цілющими травами – шавлією, календулою, чередою, ромашкою. Залийте 3 – 4 столові ложки однієї з трав або їх суміші 500 мл окропу. Через 45 хвилин процідіть настій і вилийте у ванночку.

Важливо частіше змінювати малюкові підгузки, обов’язково підмиваючи при кожній зміні. Не забувайте про «повітряні ванни» між зміною памперсів. Дайте дитині полежати голеньким при кімнатній температурі.

Мінімум одягу

Не можна надто утеплювати новонародженого. Зазвичай при температурі +21-22 °С достатньо вдягнути сорочечку і боді або кофтинку. Також не вкутуйте малюка надто теплою ковдрою під час сну.

Досвідчені мами знають, як перевірити, чи не холодно або спекотно дитині. Для цього потрібно доторкнутись до носика: він не має бути ані холодним, ані гарячим. Ще один спосіб – провести пальцем по шийці крихітки під кофтинкою. Гаряча або волога шкіра – сигнал, що треба зменшити кількість предметів гардеробу.

Краще не купувати для дитини одяг із синтетичних матеріалів. Вона зовсім не пропускає повітря, в результаті чого посилюється потовиділення. Намагайтеся вибирати кофтинки, боді і повзунки з натуральних тканин.

Присипка і тальк

Після купання на уражені пітницею місця і складочки шкіри нанесіть трохи тальку або присипки. Вони добре вбирають вологу, пропускаючи при цьому повітря до шкірних покривів. Відмовтеся від жирних олій і кремів.

Лікувальні примочки та креми

Щоб зменшити свербіж шкіри, ураженої пітницею, можна робити примочки. Для них використовують настій ромашки або содовий розчин. За першим рецептом столову ложку ромашки лікарської залийте 200 мл окропу. Через 20-25 хвилин процідіть і остудіть до комфортної температури.

Для отримання розчину соди столову ложку засобу розведіть в 200 мл кип'яченої води кімнатної температури. Обережно промокніть ділянки пітниці, уникаючи тертя.

Щоб прискорити лікування, використовують креми. Вилікувати пітницю у дітей допоможуть такі з них, як Бепантен, Драполен, а також цинкова мазь.

Знаючи, як виглядає пітниця у дитини, батьки зможуть вчасно розпочати її лікування. Це дасть можливість попередити ускладнення і важкі наслідки подразнення шкіри.

Rate this article
5

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.