MyFeed Personalized Content
6-12 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Меню прикорму в грудні: на які продукти звернути увагу

​​Перший грудневий прикорм: схема введення

Розширюємо прикорм в грудні: корисні овочі

Поради щодо введення фруктів і ягід у прикорм

 

7хв на прочитання автор Іськів Мар`яна Юріївна кв. 1, 2024

Зима — сезон, коли організм особливо потребує вітамінів. Тому варто віддавати перевагу поживній їжі з високим вмістом корисних речовин. Поговоримо, що це за продукти та як їх вводити до раціону малюка.

Перший грудневий прикорм: схема введення    

У 6 місяців настає час для першого прикорму. Він дуже важливий, адже впливає на формування правильних харчових звичок у майбутньому та здоров’я малюка в цілому. Тому на цьому етапі варто ретельно добирати продукти та дотримуватися рекомендацій лікаря щодо їх введення.

table_food

 

Каші 
Дитячий організм потребує багато заліза. Тому часто введення прикорму починають з безмолочної однокомпонентної каші, збагаченої залізом. Наприклад, гречаної, рисової або кукурудзяної, яку розводять грудним молоком, молочною сумішшю або водою.

Броколі
Однокомпонентні овочеві пюре, зокрема з броколі — також гарний вибір для початку прикорму. Овоч містить вітаміни А, С, групи B, фолієву кислоту, біотин, калій, лимонну, яблучну і винну кислоти. Він сприяє зміцненню нервової системи, допомагає дитині краще засвоювати залізо.
Протертий броколі можна приготувати власноруч або використати готове пюре для дітей Gerber® «Броколі»

Овочеве пюре Gerber Броколі

6-12 місяців

Овочеве пюре Gerber Броколі
5
4.4/5

Овочеві пюре Gerber® є ідеальними для першого знайомства малюка із розмаїттям смаків. Адже перші відчуття нового смаку формують звичку до правильного харчування із раннього дитинства.

Цвітна капуста 
Джерело вітамінів С, В, Н, клітковини та мінеральних речовин. Її вводять у раціон з 6–7 місяців у вигляді однокомпонентного пюре. А з 12-місячного віку дитині можна давати невеликі шматочки цвітної капусти, зварені до м’якості.2 

Гарбуз 
Багатий на вітаміни групи B, С, Н, РР, калій, фосфор і магній. Містить фтор, мідь, кальцій, цинк, пектини, цукри, білки та жири. 
Спочатку краще давати однокомпонентне пюре з відвареного або запеченого гарбуза. Згодом у меню малюка можна додавати гарбузовий суп-пюре, кашу, запіканку тощо.3,4 

Картопля 
Містить калій, магній, вітаміни групи B та вуглеводи. Не викликає алергічних реакцій, сприяє підвищенню імунітету та покращенню травлення.5,6,7,8 
Перший раз варто спробувати овоч у чистому вигляді, а згодом поєднувати його з іншими низькоалегенними продуктами, як-от Gerber® «Цвітна капуста і картопля».
 

Морква 
Джерело бета-каротину (провітаміну А), вітамінів групи B, С, Е, К, нікотинової кислоти, цинку, калію та інших поживних речовин. Варену моркву дають у вигляді пюре з 6–7 місяців.9 

Яблука 
Низькоалергенний фрукт, багатий на пектини, клітковину, вітаміни групи B, А та С. Допомагає підвищити рівень гемоглобіну, вивести токсини, покращити травлення. 
Спочатку у раціон дитини вводять однокомпонентне яблучне пюре. Пізніше його можна змішувати з іншими фруктами чи ягодами. А з 9 місяців малюк може споживати запечені яблука.10 

Груші
Джерело вітамінів, фолієвої кислоти, калію, антиоксидантів, флавоноїдів, харчових волокон.
Грушу дають дитині у вигляді фруктового пюре. Введення можна починати з 6 місяців з ½ чайної ложки. 

М’ясо індика 
Має низький вміст холестерину — лише 30 мг на 100 г. Натомість має в складі чимало вітамінів, зокрема В1, В2, В6, РР і В12, цинк, кобальт, калій, мідь, селен і залізо. Сприяє розвитку нервової, серцево-судинної системи, запобігає виникненню анемії. 
Пюре з індика вводять у раціон з 6–7 місяців. Його можна приготувати власноруч або використати готове пюре Gerber® «Ніжна індичка».
Крім того, м'ясне пюре можна додавати до вже знайомих для дитини продуктів, наприклад, пюре з броколі чи кабачка.14,15,16
 

М'ясне пюре Gerber Ніжна індичка

6-12 місяців

М'ясне пюре Gerber® Ніжна індичка
4
3.7/5

Включаючи у меню малюка м’ясні пюре Gerber®, ви не тільки допомагаєте йому правильно зростати та розвиватися, але й попереджуєте можливість розвитку анемії. Правильне харчування дозволяє поповнювати нестачу заліза в організмі малюка та попередити розвиток анемії.

М'ясо кролика
Містить залізо, що так потрібне малюку в період активного росту та розвитку. А також вітаміни В, РР, білок і цинк, кобальт, калій, мідь і селен. 
Завдяки низькому вмісту жиру і відмінній засвоюваності м'ясо кролика вважають дієтичним продуктом. Його можна додавати до дитячого раціону після знайомства з першими овочами та кашами, у вигляді м'ясного пюре власного або промислово приготування.  
Пізніше у меню малюка можна вводити м'ясний бульйон, а з появою зубів — парові котлети або фрикадельки без спецій.11,12,13

food-daily

 

Введення пюре у прикорм варто починати з ½–1 чайної ложки. Каші можна давати по 1–2 столові ложки не більше ніж 1–2 разів на добу. Поступово порцію доводимо до вікової норми:
●    овочі, каші — до 100–150 грамів на одне годування;
●    фрукти — до 60 грамів на одне годування;
●    м'ясо — до 60 грамів на день.

Важливо! Основою меню дитини в ранньому віці має залишатися грудне молоко. Адже це найкраща їжа для вашого малюка. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує продовжувати грудне вигодовування разом із прикормом до 2-річного віку чи навіть довше. 

Розширюємо прикорм в грудні: овочі

Білокачанна капуста
Джерело багатьох вітамінів і мінералів. Сприяє зміцненню кісток, впливає на регулювання діяльності нервової системи. 
Її вводять у раціон дитини у 7–8 місяців як добавку до овочевого пюре з інших, уже знайомих, інгредієнтів. Споживання великої кількості капусти в цьому віці може спричинити здуття живота та розвиток кишкової коліки.17  

Брюссельська капуста 
Багата на клітковину, аскорбінову кислоту та рибофлавін. Її можна давати дитині після 7-місячного віку.18 

Буряк 
Містить багато поживного, зокрема: 
●    пектин, клітковину, фолієву кислоту;
●    вітаміни групи B, РР, С, К та Е;  
●    кальцій, калій, магній, йод, цинк, залізо та мідь. 

Вводити буряк у прикорм рекомендовано з 8–10 місяців у відвареному подрібненому вигляді. Згодом його можна додавати в супи та салати, овочеві запіканки та оладки.19 

Селера 
Джерело вітамінів А й С, цинку, заліза, міді, кальцію, селену та йоду. Селера сприяє правильному розвитку й обміну речовин, має гіпоалергенні властивості. Її можна давати дитині з 7–8 місяців у вигляді пюре, домішуючи до каш і супів.20 

Пастернак 
Містить калій, кальцій, залізо та цинк. Також багатий на клітковину, фолієву кислоту, вітаміни В та С. Сприяє профілактиці анемії та діабету, збалансованій роботі серцево-судинної та нервової систем тощо.
Протертий пастернак додають у дитячі пюре з інших овочів, у супи та крем-супи.21,22 

Болгарський перець 
Містить бета-каротин, рибофлавін, фолієву й аскорбінову кислоти. Сприятливо впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, імунну відповідь, має загальнозміцнювальну дію.
Для першого знайомства у 10-місячному віці підійде пюре з вареного або запеченого перцю. Під час приготування видаліть зернятка та шкірку. 
Свіжий перець у невеликих кількостях можна давати дітям з 1,5–2 років. Перед цим його треба очистити від шкірки, насіння і порізати на дрібні шматочки, які малюк зможе прожувати.23 

table-food-december

 

Поради щодо введення фруктів і ягід у прикорм

Банани 
Ці плоди містять вітаміни групи B, аскорбінову кислоту, калій, магній, залізо, натрій, крохмаль і клітковину. А також — велику кількість триптофану, що перетворюється в організмі на серотонін («гормон щастя»). 
Банани можна вводити до дитячого раціону з 6,5–7 місяців. Для початку варто приготувати рідке бананове пюре з термічно оброблених фруктів. Його розводять грудним молоком, кип’яченою водою або молочною сумішшю, яку споживає малюк.
Після 8–9 місяців дитина може скуштувати пюре зі свіжого банана. Якщо вона добре сприйме цей продукт, надалі банани можна вживати 1 раз на тиждень.38-50 

Гранат 
Багатий на вітаміни A, B1, B2, B3, B5, B6, E та антиоксиданти. Натуральний сік граната малюк може спробувати після 6 місяців. Проте важливо, щоб він не містив доданих цукрів або штучних підсолоджувачів.
Старшим дітям як альтернативу можна давати фруктовий салат з додаванням ягідок граната.24,25,26

Ківі 
Потужне джерело аскорбінової кислоти, калію, вітамінів групи B, бета-каротину, клітковини та пектину. Містить магній, ретинол, вітамін Д та органічні кислоти. Допомагає зміцнити імунітет, нормалізувати рівень цукру в крові та покращити роботу серцево-судинної системи. 
Знайомство з ківі починають у 6–7 місяців. Для першого разу варто вибрати м’який, стиглий плід і ретельно розім’яти його до однорідної консистенції. 
Якщо малюк добре сприйме продукт, давайте ківі не більше ніж 2 рази на тиждень по 1/2 чайної ложки протягом 2–4 тижнів. Після цього — ще 3–4 тижні продовжуйте годування по 1 чайній ложці. Надалі поступово збільшуйте кількість тим самим способом.27,28

Авокадо 
Містить безліч речовин, корисних для гармонійного розвитку малюка, зокрема: 
●    поліненасичені жирні кислоти; 
●    вітаміни А, D, E, РР, групи В та аскорбінову кислоту;
●    цілий комплекс мікроелементів. 
Авокадо можна вводити до дитячого раціону після 6 місяців.29,30

Журавлина 
Ця ягода містить вітаміни Е, С, РР, А та групи В. Також має в складі велику кількість пектинів, фосфор, залізо, калій, кальцій. 
Вводити журавлину в дитячий раціон варто після 6–7,5 місяців, коли малюк вже звик до овочевих пюре і каш. Але для алергіків знайомство з ягодою краще відкласти до 12-місячного віку.31,32

Калина 
Багата на вітаміни та мінерали ягода. Гармонійне поєднання корисних речовин, які вона містить, сприяє їх кращому засвоєнню. Зокрема це: 
●    вітаміни групи B, К та Е, аскорбінова кислота (вітамін С) та бета-каротин; 
●    макро- і мікроелементи;
●    харчові волокна, органічні кислоти та вуглеводи.  
Якщо малюк не має схильності до алергії, то він може спробувати до 5 мл калинового соку після 6–8 місяців. Для цього сік варто розвести 50/50 з кип’яченою водою, морсом або чаєм. 
Важливо! Після першого знайомства з калиною слід уважно спостерігати за реакцією дитячого організму. 
Після 12 місяців малюку можна пропонувати кисіль, мус, пудинг або желе з додаванням калини. Свіжі ягоди дають не раніше ніж у 1,5 року, до 1 столової ложки на добу.33

Мандарини 
Багаті на природні цукри, органічні кислоти, вітамін C, мінерали й інші поживні речовини. Допомагають краще засвоювати залізо з інших харчових продуктів, сприяють зміцненню імунітету.
Давати дитині мандарини рекомендовано у вигляді ретельно протертого пюре. Починати слід з 1/2–1 чайної ложечки, поетапно збільшуючи порцію. Також протертий мандарин стане чудовим доповненням до пюре з яблук та груш.
Щоб спробувати мандарин, дитині має бути щонайменше 6 місяців. Але зазвичай дітям не рекомендують давати цитрусові до року.34

Хурма 
Джерело рослинної клітковини, бета-каротину, вітамінів А, С, групи В. Містить калій, залізо, кальцій, фосфор, йод, мідь, натрій, магній, органічні кислоти, таніни та катехіни. 
Проте більшість лікарів не рекомендують давати хурму дітям щонайменше до 12 місяців, поки травна система ще не сформована до кінця. Залежно від стану здоров’я малюка, знайомство з цим фруктом краще відкласти до 2–3 років.35,36,37
 

Джерела:

    1. 1.    NHS. Start for Life. Broccoli recipe. URL: https://www.nhs.uk/start-for-life/baby/recipes-and-meal-ideas/broccoli/

    1. 2.    Amy Kaczor, MS, RD. Can Babies Eat Brussels Sprouts? Do They Cause Gas? URL: https://www.pregnancyfoodchecker.com/babies-eat-brussels-sprouts-cause-…

    1. 3.    SolidStarts.com. Pumpkin. URL: https://solidstarts.com/foods/pumpkin/

Rate this article
5