Дієта в період лактації
Дієта для годуючої мами має багато спільного з дієтою для вагітних. Вам так само слід вживати корисну їжу, багату на вітаміни та мінерали, і уникати жирних, копчених, солених страв. Але ж різниця таки є.
Перша відмінність дієти при вагітності від дієти після пологів - у трохи більшій кількості калорій при збалансованому харчуванні. Обмовимося, що «їсти за двох» зовсім не обов'язково. Мамі потрібно не більш ніж 300-500 додаткових ккал на день. Саме така кількість енергії допоможе у виробництві 750 мл грудного молока.
Якщо пам’ятаєте, ми вже казали, що дієта для вагітних у другій половині вагітності не повинна містити забагато білків. Дотримуйтеся цього правила і зараз – білки не повинні перевищувати реальних потреб організму. Не змінюються в період лактації і потреби в жирах, за винятком полі ненасичених жирних кислот, які необхідні для розвитку мозку.
А ось потреба у вітамінах і мінералах значно підвищується. Можливо, слід порадитися з лікарем про додання до харчування гарного вітамінного комплексу.
Також дуже важливою складовою дієти після пологів є виключення із раціону алергенних продуктів.Трохи більше калорій при збалансованому харчуванні
Матері, що годують грудьми, потребують додаткової енергії і поживних речовин, щоб забезпечити розвиток дитини, а також зберегти власне здоров'я.
Енергія
Дієта годуючої матері повинна містити на 500 ккал в день більше, ніж норма негодуючої жінки. Це саме та кількість енергії, яка потрібна годуючій жінці для виробництва 750 мл грудного молока.
Білки
Середнє споживання білків в західних країнах значно перевищує реальні потреби організму. Не збільшуйте кількість білків без рекомендації лікаря.
Жири
Потреби в жирах не зростають в період лактації; виняток становлять полі ненасичені жирні кислоти. Вони важливі для оптимального розвитку сірої речовини мозку і сітківки ока.
Вітаміни і мінерали
В період грудного вигодовування підвищується потреба в певних вітамінах і мінералах.
Рекомендовані статті