Як зрозуміти, що малюкові настав час знайомитися з новими продуктами? І як правильно організувати прикорм недоношених дітей?
Прикорм – те, що потрібно вводити, якщо грудного молока більше не вистачає для повного задоволення потреб дитини в харчуванні. Відтепер з'являється необхідність в іншій їжі.
Завчасне введення правильно підібраних продуктів сприяє поліпшенню здоров'я і фізичного розвитку немовляти, зміцненню імунної системи, налагодженню системи харчування. Але якщо дитина недоношена, яких правил і особливостей переходу від грудного годування до продуктів потрібно дотримуватися?
Читайте також: Харчування недоношених дітей
Чому так важливо своєчасно ввести прикорм недоношених дітей
Потреба в додатковій їжі у дитини, яка народилася у встановлений термін, і недоношеного малюка трохи відрізняється, оскільки доношені діти розвиваються швидше. Тим часом, лікування і труднощі, що виникли одразу після пологів, значно знижують можливість засвоювати продукти. У зв'язку з цим вибір періоду, коли вводити прикорм недоношеній дитині, залежить від фізичного стану малюка і швидкості його розвитку.
Існують загальноприйняті рекомендації із введення прикорму від дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ та Всесвітньої організації охорони здоров'я. Вони радять при грудному вигодовуванні перший прикорм вводити з 6 міс., а при штучному або змішаному – з 5 міс. Для недоношених дітей момент введення прикорму можна розрахувати, додаючи до загальноприйнятого віку той час, який малюк мав би провести в маминому животику. Наприклад, якщо дитина народилася на два місяці раніше, то починати вводити прикорм бажано з 8 місяців.
Чим загрожує несвоєчасне введення прикорму недоношених дітей?
Важливо усвідомлювати, що якщо невчасно почати введення прикорму, це може погано вплинути на стан здоров'я дитини. Занадто раннє знайомство з їжею здатне спричинити проблеми зі слабкою ферментною системою шлунка через надмірне навантаження. Ба більше, вчені довели, що раннє введення прикорму може сповільнити розвиток, зумовити появу алергії на їжу, а також підвищити ризик розвитку отиту і пневмонії.
Також наслідки раннього введення прикорму здатні негативно вплинути на лактацію мами. Оскільки проміжки між годуванням грудьми зростають, стимуляція грудей і відповідно запас молока зменшуються.
Але й занадто довго тягнути з введенням прикорму також не рекомендується: незабаром грудного вигодовування стане недостатньо, щоб задовольнити потреби дитини в їжі. Нестача поживних речовин може негативно вплинути на розвиток дитини і спричинити різні хвороби.
Ознаки готовності недоношених дітей до прикорму
Коли варто задуматися про початок прикорму недоношеної дитини? Ось кілька порад:
- Вага малюка повинна бути більше, ніж вага при народженні у 2,5 раза
- Рефлекс виштовхування їжі язиком уже не такий сильний, як раніше
- Дитина може впевнено сидіти без додаткової допомоги
- Збільшуються перерви між годуваннями
- Малюк тягне в рот усе, що потрапляє йому на очі
- У дитини прорізуються перші зуби
- Прояв цікавості до страв, які їдять усі за столом, і спроби продегустувати ці продукти – важливі ознаки, щоб почати прикорм недоношених дітей
Читайте також: Дитина 6-7 місяців: інтерес до нової їжі
З чого ж почати?
Якщо ви вирішили, що настав час для введення прикорму, насамперед пройдіть огляд у лікаря.
Початок прикорму недоношених дітей у жодному разі не повинен збігатися з профілактичними щепленнями!
Коли ви переконалися, що дитина за всіма критеріями абсолютно готова до прикорму, рекомендується починати знайомство з каш, збагачених залізом, яке так необхідне недоношеним діткам. Далі можна додавати до раціону овочеві пюре. Починати потрібно з маленьких порцій. Навіть якщо малюкові сподобалася нова їжа, не варто поспішати. Кількість їжі збільшуйте поступово. Якщо говорити про фрукти, то з часом їх теж бажано додавати до меню, оскільки вони є важливим джерелом вітамінів. Рекомендується починати кожен вид прикорму вранці, аби простежити можливу реакцію дитини на новий продукт.
Головне, дивитися за малюком і за тим, як він реагує на зміни в харчуванні. Також бажано час від часу консультуватися з лікарем. Тепер ви знаєте, як і коли правильно починати прикорм недоношених дітей. Ви можете скористатися нашими порадами, щоб їжа для малюка була тільки йому на користь.
Інші статті:
Важливе значення білка у харчуванні недоношених дітей
Малюк відмовляється від нових продуктів
Тестування
Доброго дня. Хочемо протестувати ваші кашки.