MyFeed Personalized Content
0-6 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Дві причини, які дуже часто змушують батьків хвилюватися — це проблеми з животиком і висипання на шкірі. Якщо з першим все більш-менш зрозуміло, то поява висипу зазвичай лякає, і напрошується почутий від старшого покоління висновок — у дитини діатез. Потім починається тривалий пошук винного в висипаннях продукту або порошку та жорсткі дієти. Розберемося ж, із чим пов’язана поява діатезу в немовляти, що з ним робити й чи існує взагалі такий діагноз.

5хв на прочитання автор Андрій Шиманський вер. 14, 2022

Діатез у дітей: що це таке насправді

Почнемо з головного: діатез у дитини — це застаріла загальна назва певної схильності малюка до різних хвороб. Сьогодні цей термін не використовується в медичній практиці. Висип, який покоління наших мам і бабусь звикло вважати діатезом на щоках у немовляти, зазвичай пов’язаний з проявами одного з поширених станів, наприклад, акне новонародженого або атопічного дерматиту.

Важливо!

Ні акне новонародженого, ні атопічний дерматит не є алергією на продукти. Це особливості шкіри малюка, які ніяк не пов’язані з маминим раціоном. Тому не варто сідати на сувору дієту і порушувати свій режим харчування: продовжуйте їсти повноцінну, різноманітну і здорову їжу.

inread-push
Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Кожен етап розвитку малюка - неповторний, та викликає у батьків нові і нові питання. Отримайте поради від експертів, персоналізовану розсилку та можливість безкоштовно тестувати продукцію з нами!

Причини й ознаки акне новонародженого

Акне новонароджених — це перехідний стан шкіри. Воно пов’язане з жіночими гормонами, які потрапляють до дитини разом з грудним молоком, а також гормональними змінами в дитячому організмі.

Акне новонароджених проявляється у вигляді маленьких прищиків на обличчі. Найчастіше вони поодинокі й виглядають, як гнійники або підлітковий висип.

Висип може з’явитися у віці 2–4 тижнів і триватиме до 2–4 місяців. Зазвичай цей стан не вимагає лікування і проходить самостійно. Але у разі відсутності належної гігієни акне може спричинити вторинну інфекцію.

Продовжуйте годувати грудьми

Як допомогти немовляті у разі появи акне

У цей період для малюка важливі гігієна і дбайливий догляд за шкірою. Кілька разів на добу протирайте обличчя дитини кип’яченою або бутельованою водою. Особливо важливо це робити після сну і прогулянок.

Якщо у малюка є схильність до сухості шкіри, лікар може порекомендувати вам зволожувальні засоби для дітей. Також у разі великої кількості запальних елементів можуть призначати цика-креми — спеціальні препарати з цинком для загоєння (наприклад, «Цикапласт», «Цикавіт», «Бар’єдерм», «Судокрем», цинкова мазь).

Важливо!

Не займайтеся самолікуванням. Перед застосуванням будь-яких лікарських препаратів або аптечних засобів проконсультуйтеся з лікарем.

Крім того, будьте обережні з народними методами лікування акне новонародженого. Не варто втирати в шкіру малюка розчини з травами або купати його в них. Це приносить мало користі, зате значно підвищує ризики виникнення алергії. Те ж стосується і ванночок з сіллю. Використовуйте для купання тільки звичайну воду.

Атопічний дерматит: причини й симптоми

Ще одна досить часта причина висипань у малюка — атопічний дерматит. Він обумовлений генетичною схильністю шкіри до сухості.

Важливо!

Пам’ятайте, атопічний дерматит — це виключно проблема шкіри, а не алергічне захворювання. На його виникнення ніяк не впливає раціон мами ні під час вагітності, ні під час грудного вигодовування.

Їжте різноманітні продукти

Сучасна доказова медицина чітко визначила причину появи атопічного дерматиту. Через певні генетичні особливості в шкірі не вистачає низки білків, які утримують вологу. Шкіра стає сухою, легко травмується і подразнюється. Тому і виникає запалення — висип.

Характерні ознаки атопії у дітей — поява висипань у 2–4-тижневому віці, переважно на щоках і згинальних поверхнях ручок і ніжок, а також свербіж.

Допомога у разі атопічного дерматиту

Найважливіше для малюків з атопією — це правильний догляд. Адже попередити атопічний дерматит набагато легше і простіше, ніж лікувати.

Схильну до атопічного дерматиту шкіру потрібно ретельно і регулярно зволожувати спеціальними засобами — емолентами. Це може бути крем, бальзам або молочко, які призначені саме для атопічної шкіри та розроблені з урахуванням її потреб. Такі засоби штучно насичують шкіру вологою і допомагають її утримувати.

Сьогодні на полицях аптек можна знайти багато різних емолентів. Найчастіше зустрічаються такі бренди, як-от La Roche-Posay, Uriage, SVR, Emolium, Topicrem. Водночас важливо розуміти, що немає одного ідеального емолента, який однаково добре підійде всім. Кожній дитині потрібен свій, підібраний лікарем догляд, який буде ефективно працювати саме в цьому конкретному випадку, зволожувати шкіру і запобігати загостренню захворювання.

Також потрібен особливий підхід до купання дітей з атопічним дерматитом:

  • Купайте малюка в теплій воді (28–32 °C) не довше ніж 5–10 хвилин. Тривалий контакт з водою висушує шкіру.
  • Для ретельного миття використовуйте 1–2 рази на тиждень спеціальні миючі засоби з нейтральним pH. Вони значно менше сушать шкіру.
  • Після водних процедур обов’язково наносьте емолент на все тіло малюка.

Що робити у разі загострення атопії

Якщо у дитини виникає загострення атопічного дерматиту, на допомогу приходять спеціальні протизапальні засоби — топічні стероїди або інгібітори кальциневрину. Це ефективні препарати, які швидко знімають запалення і пов’язані з ним неприємні симптоми. Але такі ліки повинні використовуватися під контролем лікаря, оскільки правильно підібрати конкретний засіб, схему лікування і дозування може тільки фахівець.

Важливо!

Різноманітні антигістамінні крапельки й сиропи не лікують атопію. Вони іноді можуть застосовуватися дуже коротким курсом, якщо дитина страждає від вираженого свербежу. Але водночас протиалергічні препарати не приберуть причину висипу.

Також сьогодні не рекомендується використовувати під час атопічного дерматиту пробіотики, сорбенти й рослинні препарати.

Підіб’ємо підсумки

Загалом причин появи висипу в немовляти в перші місяці життя досить багато — це і банальна потничка, і дитяча себорея (поява жовтих молочних кірочок), і згадані вище атопія та акне. Але всі ці стани об’єднує одне — вони не пов’язані з так званим діатезом у дитини й алергією на продукти й зовнішні подразники.

Тому, якщо у малюка раптом з’являється висип, не поспішайте виключати все підряд зі свого раціону або зупиняти введення прикорму. Краще зверніться до лікаря, який зможе провести діагностику, знайти причину проблеми та підібрати ефективне лікування.

Матеріал затверджений лікарем Андрiєм Шиманським

Усі статті лікаря

Rate this article
5

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.