MyFeed Personalized Content
0-6 місяців
Стаття
Add this post to favorites

Нічні годування: як часто та як довго

Новонароджена дитина їсть у будь-який час доби, і вдень, і вночі. У міру дорослішання травний тракт немовляти зміцнюється, й інтервал між годуваннями поступово збільшується. У мам виникає закономірне питання: коли і як варто припиняти нічні годування, щоб малюк спав усю ніч?

8хв на прочитання травня 24, 2023

Зміст

Чи потрібно годувати дитину вночі

Скільки нічних годувань потрібно малюкові

Як дізнатися, що дитина готова відмовитися від нічного вживання їжі

Як відучити дитину від нічних годувань: поради експертів

Популярні питання

Джерела

Чи потрібно годувати дитину вночі

Нічні годування новонародженого — те, що так складно дається багатьом молодим батькам: важко підтримувати власне здоров’я, почуватися добре і водночас піклуватися про дитину, якщо ви хронічно недосипаєте. Але чому малюк не може обійтися без їжі вночі?

У перші місяці в немовляти немає чіткого режиму, дитина ще погано розрізняє день і ніч: за час пренатального розвитку малюк звик отримувати все необхідне від матері в будь-який момент. А головне — на початку життя дитина дуже швидко росте й потребує багато поживних речовин, маючи водночас маленький шлунок і ще незміцнілу травну систему. З цих причин немовля не може довго обходитися без їжі й вимагає її приблизно кожні 2–3 години, а педіатри зі свого боку наполягають на необхідності нічних годувань грудьми новонародженого.

Скільки дитині потрібно спати?

Важливо!

Режим сну й харчування, а також потреба в них індивідуальні для кожної дитини. Тому, якщо вам здається, що малюк їсть мало й рідко або навпаки — надто часто, порадьтеся зі своїм лікарем.

Крім того, нічні годування, хоч і заважають спати, корисні не тільки для дитини, але і для мами. Вони допомагають правильно налагодити лактацію, адже саме вночі виробляється гормон пролактин, який відповідає за кількість грудного молока.

Порада

За правильної організації нічних годувань малюк їсть у напівсонному стані та швидко засинає. Для цього поставте у кімнаті нічник і будьте готові годувати відразу, як тільки малюк прокинеться. Спіть у зручному для годування одязі, якщо ви годуєте грудьми.

Скільки нічних годувань потрібно малюкові

Що менша дитина, то частіше її потрібно годувати. Але з часом травний тракт міцніє, і малюк може з’їсти більше і витримує триваліші перерви між вживаннями їжі. Нижче приблизна кількість нічних годувань, залежно від віку малюка:

1. Для немовлят, які перебувають на грудному вигодовуванні, комбінованому грудному вигодовуванні та малюків із рефлюксом:

Вік Кількість нічних годувань
0–3 місяці грудне вигодовування на вимогу приблизно кожні 2–3 години
3–4 місяці 2–3 рази на вимогу або кожні 3–6 годин
5–6 місяців 1–2 годування
7–9 місяців 1, можливо, 2 рази
10–12 місяців іноді 1 годування
12+ місяців зазвичай без нічних годувань

 

2. Для дітей на штучному вигодовуванні: 

Вік Кількість нічних годувань
0–3 місяці годування кожні 2–3 години на вимогу
3–4 місяці 1–2 рази за ніч або кожні 3–6 годин на вимогу
5–6 місяців можливо, 1 годування
7+ місяців зазвичай без нічних годувань

Читайте також: Здорове харчування: скільки має з’їдати дитина до року? 

Важливо!

Під час стрибків росту малюка потрібно годувати за потреби. Такі сплески відбуваються приблизно на 5, 8, 14, 19, 26, 37 і 46 тижнях життя і тривають майже 7 днів.

Типові моделі годування

Як дізнатися, що дитина готова відмовитися від нічного вживання їжі

На думку педіатрів, немовля потрібно годувати вночі як мінімум до тримісячного віку. Після цього терміну необхідність нічного вживання їжі залежить від темпів розвитку, індивідуальних потреб і здоров’я дитини. Якщо малюк народився недоношеним або погано набирає вагу, фахівці рекомендують будити його через 3,5–4 години після попереднього годування і пропонувати груди.

Порада

Якщо ви не впевнені, чи готовий малюк відмовитися від нічних годувань, поговоріть із лікарем. Фахівець допоможе розібратися і прийняти правильне рішення з огляду на фізичні показники вашої дитини.

Якщо малюк здоровий і в нього все гаразд із вагою, у проміжку від 4 до 6 місяців він починає отримувати достатню кількість калорій на день, щоб не потребувати годування вночі. У дітей на грудному вигодовуванні цей процес може відбуватися трохи повільніше — до 6–10 місяців [2].

Також важливо враховувати, що відмова від нічних «перекусів» має бути поступовою: дуже мало випадків, коли дитина перестає їсти вночі й відразу починає спати 5–6 годин поспіль. Зазвичай немовлята, які звикли їсти кілька разів за ніч, прокидаються за звичкою, і знадобиться час, щоби змінити цей розпорядок. Спочатку малюк попросить їжу на пів години пізніше, ніж зазвичай, потім на годину, ще трохи згодом — на дві й так далі. Крок за кроком, протягом декількох тижнів, нічний сон доходить до 6–7 годин поспіль. Цей радісний момент може настати у віці 4 місяців або ближче до 12 місяців: усі діти унікальні, і немає нічого страшного чи незвичайного в тому, що немовля може спати набагато довше без їжі, а доросліша дитина продовжує прокидатися, щоб поїсти.

Порада

Стоматологи рекомендують скасовувати нічні годування для дітей старше року, оскільки залишки їжі в роті можуть нашкодити молочним зубам. Цей ризик мінімальний під час годування груддю.

Крім того, пам’ятайте, що в дитини багато інших важливих потреб. Можливо, вона прокидається і кличе вас, не стільки для їжі, скільки для розради та близькості. Що може бути більш обнадійливим і безпечним, ніж турботливі руки батьків, які годують і заколисують?

Годування: що можна, а що ні

Як відучити дитину від нічних годувань: поради експертів

Багатьох батьків цікавить, як правильно відучувати малюка від їжі в нічний час, щоб це не стало для нього сильним стресом. Особливо, якщо дитина вперто не бажає відмовлятися від нічного годування.

  • Починайте процес відлучення повільно й поступово. Потроху скорочуйте час нічного годування дитини грудьми або давайте їй менше молока (суміші, якщо малюк на штучному вигодовуванні) з пляшечки. Намагайтеся збільшити інтервали між годуваннями.

Важливо!

У жодному разі не можна перетворювати питання нічних годувань на поле бою. Спосіб «поплаче — перестане — відвикне» розхитує нервову систему малюка й може спровокувати сильний стрес.

  • Переконайтеся, що ваша дитина добре харчується вдень. У міру дорослішання діти стають активнішими й, захопившись грою або прогулянкою, можуть пропустити вживання їжі або з’їсти мало, а потім намагаються надолужити це вночі. Тому робіть протягом дня заплановані перерви для «тихого годування» в місці, де дитину ніщо не буде відривати від їжі.

Порада

Якщо ви не впевнені, що ваша дитина їсть достатньо, перевірте її показники росту в кабінеті лікаря.

  • Спробуйте додатково годувати малюка перед сном. Якщо дитина лягає спати з повним животиком, менш імовірно, що вона прокинеться посеред ночі голодною.
  • Просіть тата вставати до крихітки вночі. Якщо малюк, який прокинувся, відчує ваш запах або аромат грудного молока, це може спровокувати його апетит, навіть якщо дитина прокинулася не через голод. Якщо ви спите в одній кімнаті, краще переставте дитяче ліжечко на бік тата.
  • Поетапно відмовляйтеся від годувань по черзі. Коли малюк прокинеться, щоб поїсти вночі, підійдіть до нього та заспокойте, м’яко, але твердо поясніть, що зараз час спати, а не їсти. Водночас поплескуйте й погладжуйте крихітку по спині чи животику, але не беріть її на руки. Навіть якщо дитина ще не розуміє ваших слів, вона поступово вловлює сенс, а ваша присутність і увага будуть для неї заспокійливими.
  • Спробуйте напоїти малюка водою. Немовлята можуть прокидатися вночі не від голоду, а від спраги, особливо в спекотну погоду або в кімнаті із сухим повітрям. Якщо через пів години крихітка знову прокинеться, погодуйте її, а якщо ні — отже, вона сита й задоволена.
  • Якщо дитина невтішно плаче після припинення нічних годувань уже кілька днів поспіль, зупиніть спробу й поверніться на якийсь час до свого звичного розпорядку. Дайте малюкові заспокоїтися й почніть відучувати його знову через тиждень або два.
  • Не припиняйте нічні годування в перехідний період. Наприклад, коли збираєтеся повернутися на роботу або поїхати у відпустку без малюка. Якщо немовля стало вас бачити менше протягом дня, намагайтеся більше обіймати й спілкуватися з ним у вільний час. Необхідно, щоб малюк ясно відчував ваш зв’язок і турботу, тоді він із меншою ймовірністю буде шукати розради посеред ночі.
  • Якщо дитина і далі вимагає нічне годування, спробуйте створити такі умови, за яких вона сама не захоче їсти. Відмінна можливість з’являється у 8–9 місяців, коли малюк уже впевнено їсть прикорм. Для цього перенесіть звичну тарілку каші на вечір: так дитина довше залишиться ситою і, можливо, не попросить додаткову порцію їжі вночі.

Читайте також: Введення прикорму

Порада

Не давайте маляті на ніч нові продукти прикорму, вводьте їх тільки вранці. Інакше ризикуєте замість сну спостерігати за реакцією на незнайомий прикорм. Також не давайте дитині на ніч м’ясо, воно важко перетравлюється, може спричинити неприємні відчуття в шлунку й неспокійний сон.

Також враховуйте, що рішення щодо відмови від нічних годувань частково залежить від того, як це впливає на вас. Якщо вам подобається годувати малюка грудьми або з пляшечки вночі, немає причин зупинятися: у певний момент дитина сама перестане просити їжу. Але якщо ви відчуваєте, що недосипання заважає вам жити й насолоджуватися материнством, а малюк уже фізично готовий до змін — час спробувати перейти на денний режим. У будь-якому випадку ви мусите робити те, що краще для вас і вашої родини.

Популярні питання

1. Як часто потрібно годувати новонародженого?

Новонародженого потрібно годувати кожні 2–3 години, тобто 10–12 разів на добу. Далі проміжки між годуваннями поступово збільшуються до 3–6 годин, і дитина отримує можливість спати всю ніч.

2. Скільки дитина має з’їдати на добу?

Добова «порція» їжі для малюка залежить від його віку і ваги. З 10 днів до 1,5 місяця немовляті потрібна така кількість їжі, вага якої дорівнює приблизно 1/5 від ваги тіла дитини. Від 1,5 до 4 місяців — 1/6 від ваги малюка, з 4 і до 6 місяців — 1/7, із 6 до 8 місяців — 1/8, з 8 до 12 місяців — 1/9.

3. Що буде, якщо не припинити нічні годування?

Найімовірніше, дитина з часом відмовиться від них сама. Але деякі педіатри, зокрема Річард Фербер [1], попереджають, що зайве нічне годування може спричинити проблеми зі сном. Також залишки їжі після пізніх «перекусів» можуть спровокувати розвиток карієсу молочних зубів.

Джерела

    • Baby sleep training: Night weaning. By Darienne Hosley Stewart | Medically reviewed by Lisa Dana, M.D.
    • Night Feedings by Age – When Do You Try Night Weaning? By Nicole Johnson, Founder and Lead Sleep Consultant in Sleep Training.
Rate this article
5

Приєднуйтеся до Клубу

MVP Logo

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

  • Логотип поштової розсилки

    Поштова розсилка

    Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

  • Логотип безкоштовного тестування

    Безкоштовне тестування

    Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

  • Логотип поради та статті

    Поради та статті

    Поради від експертів для покращення фізичного стану.

Search icon

Все ще не знайшли те, що потрібно?

Спробуйте оновлений пошук.