В організмі дитини все взаємопов'язане. Уміння жувати формується в момент, коли у малюка прорізуються жувальні зуби (моляри). У більшості дітей це відбувається ближче до віку півтора роки. Зазвичай перші верхні моляри з'являються між 12 і 18 місяцями, нижні на місяць-два пізніше. Тому невміння жувати в 10 місяців ні про що не говорить.
Деякі діти в цьому віці вже вміють жувати щось м'яке, наприклад, банан або шматочок кабачка, але більшість поки що не справляється з твердою їжею. І це природно. Жувати передніми зубами неможливо, у них немає жувальної поверхні. Жувати яснами не дозволяють передні зуби, оскільки вони змикаються набагато вище поверхонь ясен, і шматочок їжі не відчуває ніякого тиску. Тому в цьому віці розминання їжі язиком – це єдиний можливий жувальний процес. Це корисна вправа, вона зміцнює м'язи рота, покращує їх координацію. Від тренованості цих м'язів в майбутньому залежить вміння чітко говорити, тому годувати дитину тільки розмеленою однорідною їжею не слід.
Прагнення дорослих навчити дитину жувати якомога раніше здатне зашкодити травленню малюка. Якщо батьки знаходять в горщику неперетравлені шматочки їжі, значить, дитина поки що не здатна повноцінно пережувати таку їжу. Щоб навчити жуванню, потрібні менші шматочки, і обов'язково з м'яких продуктів. Перший час малюк може давитися шматочками їжі.
Важливо!
На цьому етапі зручно використовувати ніблер - міцну нейлонову сітку, прикріплену до пластикового тримача, як у соски. У сітку можна складати шматочки будь-яких продуктів, вже знайомих малюкові. Крихітці доведеться прикладати зусилля і тренувати жувальні м'язи. Їжа з ніблером – чудова вправа, яка підготує дитину до самостійного жування.
Порада
Приблизно в 10 місяців слід поступово переходити на їжу з невеликими шматочками.
Не потрібно раптово замінювати весь обсяг звичного супу-пюре або розведену дитячу кашу на суцільні дрібні шматочки. Нехай основна частина страви лишається розмеленою, просто додайте в кожну порцію кілька шматочків. З кожним днем таких шматочків стане все більше, поки малюк не перейде на їжу, розім'яту вилкою. Слідкуйте, щоб всі шматочки в їжі були з м'яких продуктів. Крихітці простіше навчитися жувати варені овочі, м'які фрукти та ягоди і розварену кашу.
Тільки-но у малюка проріжуться верхні і нижні жувальні зуби, можна перестати розминати їжу виделкою, адже дитина вже зможе відкусити і прожувати шматочки їжі. Зазвичай це відбувається у віці 1,5-2 роки, тому потрібно запастися терпінням і чекати