Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує материнське молоко як найкраще харчування для здоров'я та повноцінного розвитку дітей до 1 року. Користь такої їжі підтверджена численними дослідженнями.
Але що робити, якщо мамі потрібно повернутися на роботу, лягти до лікарні чи поїхати у справах на кілька днів? Є два варіанти: перевести дитину на штучну суміш або зробити запас «їжі». В останньому випадку потрібно вміти правильно зціджуватися й дотримуватися правил зберігання.
Читайте також: Чому коров'яче молоко не підходить для харчування малюків?
Існує кілька способів зберігання молока: за кімнатної температури, у холодильнику або в морозильній камері. Заморожування грудного молока виконується тоді, коли потрібно створити запас їжі більше, ніж на три дні.
Як правильно заморожувати грудне молоко
У стандартній морозильній камері з дверцятами, які відокремлюють її від холодильника, за температури від -13˚С до -18˚С – можна зберігати запас до 4-6 місяців. В окремому морозильнику з глибоким заморожуванням і постійною температурою від -18˚С до -20˚С – до 6-12 місяців.
Ось кілька порад, як зібрати і заморозити грудне молоко:
- Перед зціджування обов'язково вимийте руки
- Вибирайте пляшечки по 60-120 мл (чим менше, тим краще). Це допоможе уникнути псування залишків
- Не заповнюйте контейнери повністю – при заморожуванні рідина розширюється. Залиште близько 1 сантиметра простору
- Зробіть маркування – використовуйте наліпки з датою зціджування і беріть спочатку ті пляшечки, де вказана більш рання дата
- Перш ніж поставити рідину до морозильної камери, її треба охолодити в холодильнику
- Зберігайте запаси максимально близько до задньої стінки морозильника
У чому заморожувати грудне молоко
Заморожувати і зберігати потрібно лише в контейнерах з безпечних матеріалів. Це може бути скло або щільний пластик. Серед пластикових пляшечок вибирайте ті, що мають маркування BPA free.
Ніколи не вибирайте пластикові контейнери з полікарбонату зі вмістом фталатів, а також одноразові поліетиленові пляшки!
Якщо ви зціджуєтеся за допомогою молоковідсмоктувача, зручний варіант – спеціальні пластикові пакети. Вони вже стерилізовані, легко відкриваються та приєднуються до молоковідсмоктувача.
Як правильно розморожувати?
Є два способи розморожування:
- За кімнатної температури – за 1 годину до годування поставити контейнер в посуд з теплою водою або просто дістати з морозильної камери. Використати протягом 4 годин з моменту розморожування
- У холодильнику – за температури до +4˚С біля задньої стінки холодильника. Використати протягом 24 годин
Коли молоко розморозиться, обережно перемішайте його і перевірте температуру перед годуванням. Перемішування необхідне для того, щоб рівномірно розподілити жир, який під час зберігання відділяється та накопичується у верхньому шарі молока.
Для розморожування у жодному разі не використовуйте мікрохвильову піч. По-перше, вона може нагрівати нерівномірно, а по-друге, мікрохвильовка знищує корисні речовини.
Також не можна заморожувати материнське молоко двічі!
Заморожене грудне молоко: користь є?
Усе ще сумніваєтеся, чи можна заморожувати грудне молоко і чи буде воно корисним для малюка? Тоді ознайомтеся з результатами досліджень.
Згідно з даними, які отримали вчені, є пряма закономірність між терміном зберігання і користю їжі. Що сильніше охолодження і що довший період зберігання, то нижче рівень антиоксидантів і кількість клітин імунного захисту. Водночас фахівці дотримуються думки, що заморожені продукти зберігають більшість корисних речовин. Заморожувати краще, ніж пастеризувати, оскільки при пастеризуванні корисні компоненти руйнуються.
Читайте також: Грудне молоко - кращий вибір для дитини
Заморожене грудне молоко багатше за складом і корисніше будь-якої штучної суміші!
Тепер ви знаєте, як заморозити грудне молоко. Ви можете скористатися нашими порадами, щоб правильно створити запас їжі для своєї дитини.
Інші статті:
Годування в особливих ситуаціях
Як збільшити кількість грудного молока?
Дізнайтеся про інгредієнти, які роблять грудне молоко особливим