MyFeed Personalized Content
Вагітність
Стаття
Add this post to favorites

Набряки ніг під час вагітності: як позбутися

У першій половині дня набряки менш виражені або зовсім відсутні, а до вечора вони стають помітними на гомілках, гомілковостопних суглобах, тильній поверхні стоп, і ви насилу надягаєте взуття, яке легко носили вранці. Що ж необхідно робити в такій ситуації?

4хв на прочитання вер. 22, 2023

Причини появи набряків

Набряклість характерна для пізніх термінів вагітності й викликана цілим комплексом різних факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх:

  • В організмі вагітної жінки за відносно короткий термін формується ще один новий організм, який вимагає запасу рідини. Тому в процесі розвитку плоду організм накопичує цілих 6–8 літрів води. Половина обсягу йде на збільшення кількості крові майбутньої мами, збільшення матки й молочних залоз, а інша половина — на малюка, плаценту та плодову рідину. Нерідко ці запаси рідини відкладаються в тканинах організму, що і призводить до набряків під час вагітності.
  • Дитина, збільшена матка, навколоплідні води спричиняють додатковий тиск на ноги та навантаження на хребет, викликаючи тяжкість, дискомфорт, втому й набряклість.
  • Якщо жінка страждає варикозом або має до нього схильність, вагітність пришвидшує деформацію вен і клапанів та посилює захворювання, надаючи додаткове навантаження на судини.
  • Вагітність — період активної роботи всіх систем жіночого організму, а особливо органів малого таза і сечостатевої системи, зокрема нирок, які можуть не справлятися з підвищеним навантаженням. А саме нирки відповідають за виведення з організму рідини й водорозчинних речовин.
  • Тісний одяг і вузьке взуття стискає тіло й може порушити кровообіг у нижніх кінцівках і призвести до набряку ступень і щиколоток. Особливої ​​шкоди завдає взуття на високих і нестійких підборах, носити яке майбутнім мамам вкрай небажано.
  • Збої в роботі шлунково-кишкового тракту також можуть викликати набряки ніг під час вагітності.
  • Гестоз — пізній токсикоз. Це серйозна патологія, яка викликає набряклість всього тіла і вимагає постійного медичного спостереження.
  • Через зайву вагу, малорухомий спосіб життя, довге перебування в положенні сидячи або стоячи також може виникати набряк ніг.
  • Набряклість часто з'являється під час спеки, посилена духотою, розширенням судин і великою кількістю напоїв.
  • Набряки підсилюють солоні, перчені, смажені та копчені страви, викликаючи затримку рідини в органах.
  • Куріння провокує набряклість тканин, оскільки нікотин згубно впливає на судини.

Важливо!

Якщо набряки рук і ніг під час вагітності супроводжуються іншими симптомами: втомою, слабкістю, стрибками артеріального тиску та появою білка в сечі, слід негайно звернутися до лікаря! Оскільки, якщо це гестоз, то він несе небезпеку для життя дитини й вимагає своєчасного та правильного лікування.

Як боротися з набряком

Як же зменшити набряки ніг під час вагітності? Перш за все потрібен комплексний підхід, оскільки накопичення рідини в кінцівках викликане безліччю причин, які ми навели вище.

  1. Рекомендації щодо харчування

Обмежте вживання солі (до 1–1,5 грамів на добу). Не їжте багаті натрієм продукти в другій половині дня, наприклад, маслини, солоні горіхи. Виключіть гострі страви, копченості, ковбасу, цукерки, газовані напої, які викликають спрагу й затримку рідини.

Включіть у свій раціон нежирні бульйони, овочеві супи-пюре (з буряка, шпинату, томатів). Краще відмовитися від обсмажування й усі продукти тушкувати, варити або запікати. Також вживайте достатню кількість клітковини на день, найбільше якої знаходиться у свіжих овочах і фруктах.

Читайте також: 5 рекомендацій по правильному харчуванню

Порада

Намагайтеся пити більше рідини в першій половині дня, і якщо на добу необхідно випивати в середньому 2,5 літра води, то більшу частину рідини випивайте до обіду.

  1. Рекомендації зі щоденної фізичної активності та догляду за тілом

Навантаження повинно бути регулярним, дозованим і рівномірним протягом дня. Так, наприклад, обов'язковою є ходьба в середньому темпі на свіжому повітрі не менше 30 хвилин на день і не рідше 5 днів на тиждень.

Не проводьте тривалий час в одному положенні, сидячи, або, навпаки, стоячи. Вранці та ввечері робіть найпростіші вправи. Наприклад, піднімайте ноги вгору в положенні лежачи та тримайте їх так протягом 10-15 хвилин. Також корисними будуть заняття плаванням, аквааеробікою, йогою або спеціальною гімнастикою для майбутніх мам.

Читайте також: Спорт і вагітність

Увечері обов'язково робіть масаж ступень і кісточок, а також ванночки з морською сіллю. При цьому вода не має бути гарячою, оптимальна температура — від 30 до 35 градусів.

  1. Рекомендації щодо вибору взуття та одягу

Вибирайте зручне взуття на невисоких стійких підборах, танкетці. Якщо ви тривалий час змушені проводити на ногах, то віддайте перевагу кросівкам або мокасинам. Краще, якщо взуття буде з ортопедичною устілкою для рівномірного навантаження на стопу. Віддавайте перевагу моделям, виготовленим з м'якої шкіри: таке взуття легко розношується і його зручніше буде надягати в другій половині дня. Також можна носити компресійний трикотаж (колготи, панчохи або гольфи).

Порада

Якщо виникають набряки ніг, рук, обличчя або тіла в цілому під час вагітності, необхідно звернутися до лікаря, а виконання перерахованих рекомендацій допоможе вам впоратися проблемою.

Статті до теми:

Скільки я можу додати у вазі?

Харчування майбутньої мами

Rate this article
5