Відразу після пологів з'являється молозиво - густа рідина жовтуватого відтінку. Потім, через кілька днів, починається вироблення молока. Груди важчають і збільшуються ще більше, ніж при вагітності. Це означає, що прийшов час для повноцінного і регулярного грудного вигодовування.
ВООЗ не втомлюється нагадувати про важливість і користь ГВ. Грудне вигодовування зміцнює імунітет малюка, сприяє повноцінному росту і розвитку дитини.
А яку користь ГВ несе мамі, що годує?
- Сприяє кращому спалюванню калорій і, відповідно, швидшому поверненню до ваги, яка була до пологів.
- Забезпечує скорочення матки і зменшення кровотечі.
- Знижує ризик захворіти на рак молочних залоз і яєчників.
- Зміцнює зв'язок з дитиною.
Доки багато мам починають догляд за грудьми після пологів, досвідчені лікарі рекомендують виконувати відповідні процедури ще під час вагітності. Так жінка зробить шкіру більш еластичною і підготується до появи молока.
Читайте також: Перше годування грудьми після пологів
Догляд за грудьми в період годування
Під час ГВ мами найчастіше стикаються з двома проблемами: болісними відчуттями у сосках і застоєм молока. Як з ними боротися?
- Болісні відчуття у сосках. Коли ви тільки починаєте ГВ, то може відчуватися тимчасовий дискомфорт. Незначний дискомфорт - нормальне явище. Якщо ж біль збільшується, з'являються тріщини і кровотеча - це проблема, яку потрібно терміново вирішувати. Як доглядати за грудьми під час годування? Зверніться до фахівця для консультації і подальшої допомоги. Можливо, годування проводиться неправильно? Або є інші причини? Після кожного годування перевіряйте соски на наявність тріщин. Для зниження болісних відчуттів використовуйте вологі теплі компреси. Якщо ж це не допомагає, йдіть до лікаря.
- Застій молока. Коли молока багато, але воно не хоче виділятися, це завдає болю. Проблема може бути викликана нерозробленими молочними протоками (якщо жінка годує вперше в житті) або неповним випорожненням грудей під час годування (наприклад, у малюка немає апетиту або він не може захопити сосок). Щоб уникнути ускладнень, зокрема, розвитку лактостазу і маститу, виконуйте легкий масаж. Одна рука - під грудьми, інша (чотири пальці, крім великого) масажує груди легкими круговими рухами в бік соска. Відчули ущільнення? Приділіть цій області трохи більше уваги.
Легкий масаж, зціджування залишків після ГВ і зручна білизна допомагає попередити і усунути застій молока.
Як доглядати за грудьми під час годування: топ-7 рад
Кілька рекомендацій, як правильно доглядати за грудьми при годуванні:
- Відмовтеся від мила і гелю. Мийте соски тільки водою. Залози Монтгомері виділяють природну змазку, яка зволожує і захищає соски. А мило лише змиє цей природний захист, що може стати причиною сухості і подразнення. Після душу легенько промокніть соски рушником.
- Втирайте в соски молоко. Доглядати за сосками при грудному вигодовуванні допоможе грудне молоко. Воно сприяє загоєнню дрібних тріщин. Тому можна акуратно втирати його до і після ГВ.
Читайте також: Грудне вигодовування – кращий вибір для матері
- Вибирайте правильні серветки. Якщо ви використовуєте одноразові вологі серветки після годування, віддайте перевагу виробам з натуральної бавовни, які не містять спирту і шкідливих домішок.
- Частіше міняйте вкладки для бюстгальтера. Це знизить ризик розвитку грибкових та бактеріальних інфекцій.
- Зволожуйте шкіру. Використовуйте для цього спеціальний косметичний засіб. Наприклад, продукт з ланоліну, який не тільки зволожує, але і загоює. Крем безпечний для малюка, тому змивати засіб перед кожним годуванням не потрібно.
- Вибирайте правильний бюстгальтер. Він має бути зшитий натуральної тканини, підтримувати груди, мати багаторівневі застібки і широкі бретелі, не тиснути і бути комфортним в носінні.
- Пийте достатню кількість води. Це допоможе запобігти зневоднення. Жінка, що годує грудьми, має носити з собою пляшку води, коли виходить з дому. Ознаки зневоднення: відчуття спраги, насичений колір сечі, головний біль, слабкість.
Щоб уникнути зневоднення, не потрібно вживати багато рідини. Рекомендується пити тільки з метою втамувати спрагу. Часте пиття, як показали дослідження, зовсім не збільшує вироблення молока.
Тепер, коли ви знаєте, як доглядати за грудьми під час годування, використовуйте наші рекомендації, щоб запобігти хворобливі відчуття і зберегти красу і молодість.
Інші статті:
Правильне прикладання до груді