У нормі плід повинен розвиватися в матці – єдиному органі, пристосованому для цього. Лише там достатньо місця, щоб дитина могла рости й розвиватися. Якщо ж запліднена яйцеклітина затримується в маткових трубах або прикріплюється в будь-якому іншому органі, це неминуче призводить до сильної кровотечі. Наслідки дуже сумні: від втрати дітородної функції до загрози життю жінки.
Ознаки позаматкової вагітності
Позаматкова вагітність підступна тим, що спочатку вона ніяк не проявляється, і жінка дізнається про неї лише тоді, коли з'являються симптоми. Навіть коли яйцеклітина розвивається поза маткою, спостерігаються звичайні ознаки вагітності:
- підвищення базальної (вагінальної) температури;
- токсикоз;
- набухання та збільшення молочних залоз;
- затримка менструального циклу.
Разом з цими типовими для вагітності симптомами вас можуть турбувати й інші неприємні відчуття. Тому звертайтеся до лікаря негайно, якщо зафіксували хоча б один з цих трьох основних ознак позаматкової вагітності.
Читайте також: Симптоми вагітності: 7 перших симптомів
Сильні різкі болі внизу живота
При цій патології жінку турбують постійні ріжучі або тягнучі болі внизу живота. Вони посилюються, коли ви пересуваєтеся, міняєте положення тіла, а також при фізичних навантаженнях.
Залежно від органу, у якому розташувався плід, болі можуть з'являтися на різних термінах. Наприклад, якщо в маткових трубах, то ви відчуєте розпираючий біль уже на 5-8 тижні. Найнебезпечніше, коли яйцеклітина починає розвиватися в шийці матки. Жінка довго не відчуває ні болю, ні будь-яких інших симптомів патології й дізнається про неї, коли вже почалася сильна кровотеча.
Кров'яні виділення між менструальними циклами
На ранніх стадіях виділення можуть бути просто мажучими, як після менструації. Або ж мати рожевий відтінок. Якщо ж кровотеча сильніша, негайно викликайте швидку, адже це ознака розриву фаллопієвої труби або того органу, у якому прикріпилася яйцеклітина.
Читайте також: Самопочуття під час вагітності
Різке зниження артеріального тиску і непритомність
Зниження рівня жіночого гормону – прогестерону – один із симптомів позаматкової вагітності. Це і призводить до різкого падіння артеріального тиску. Ознакою патології також може бути сіруватий колір обличчя. Оскільки організм жінки піддається інтоксикації, вона відчуває такі симптоми: нудота, блювота, запаморочення. Втрата свідомості – наслідок зниження тиску.
Як лікувати позаматкову вагітність
Перше, про що необхідно пам'ятати: щойно тест на вагітність показав позитивний результат, не полінуйтеся звернутися до лікаря та пройти ультразвукове дослідження. Адже завжди краще спрацювати на випередження й виключити ймовірність позаматкової вагітності, ніж потім усувати наслідки, піддаючи ризику своє здоров'я.
Тільки УЗД може з точністю визначити, де саме розташувався плід і чи нормально він розвивається. Також необхідно пройти тест крові на ХГЛ – хоріонічний гонадотропін людини. ХГЛ – це гормон, який починає виділяти оболонка зародка, щойно яйцеклітина прикріпиться до стінки матки. Він захищає ембріон від негативного впливу материнського організму. Якщо за результатами аналізу концентрація цього гормону нижче норми, це може бути ознакою позаматкової вагітності.
Зверніть увагу:
Прийняті норми ХГЛ у крові майбутньої мами не є парадигмою. Відхилення від них може мати як патологічний, так і природний характер. Усе залежить від особливостей організму жінки. У будь-якому випадку трактувати результати аналізу та встановлювати точний діагноз може тільки лікар.
Єдиний спосіб лікування позаматкової вагітності – екстрене оперативне втручання. Якщо патологію вдалося виявити на ранній стадії, реабілітаційний період буде не таким тривалим і дітородну функцію вдасться зберегти.
Після того, як плід буде видалено, необхідно встановити точну причину розвитку патології й усунути її.
Найчастіше позаматкова вагітність розвивається через перенесені інфекційні захворювання або стан, що перешкоджає нормальному пересуванню яйцеклітини. До таких відносять:
- венеричні інфекції: хламідіоз, гонорею, трихомоніаз – вони провокують спайки у фаллопієвих трубах і заважають нормальному переміщенню плоду в порожнину матки;
- внутрішньоматкова спіраль;
- перенесені гінекологічні операції, зокрема аборти;
- вроджені вади статевих органів;
- попередні позаматкові вагітності.
Навіть якщо у вас позаматкова вагітність, це не привід впадати у відчай. Основна мета – вчасно її виявити й усунути, щоб уникнути серйозних наслідків. Імовірність, що подібна ситуація повторюватиметься в майбутньому, не вища за 12%. Якщо дотримуватися всіх правил, шанси зачати, без проблем виносити й народити здорового малюка підвищуються. До планування наступної вагітності варто підійти серйозно та не раніше, ніж через 6 місяців після першої невдалої спроби. За цей час необхідно пройти лікування і відновлювальну терапію.