З огляду на особливості «цікавого положення» в цей період, перед жінкою часто постає дилема: робити скринінг або ж обійтися без втручання, щоб не нашкодити. Забігаючи наперед, зазначимо, що скринінг – не тільки безпечна, а й обов'язкова процедура, важливість якої важко переоцінити.
Що таке скринінг 1 триместру, як його роблять і навіщо – далі в матеріалі.
Що таке скринінг 1 триместру?
Скринінг – це комплекс різних досліджень та аналізів, основна мета яких – оцінити стан здоров'я дитини і запобігти розвитку вроджених патологій: синдрому Дауна, Едвардса, пороку розвитку нервової трубки тощо. Також ці тести допомагають визначити стан організму майбутньої мами, фіксують будь-яке відхилення гормонального фону від норми. На цьому етапі лікар враховує всі особливості організму жінки: її зріст, вагу, вік. Вивчає анамнез, історію хвороби обох батьків. Це вкрай важливі показники, адже від них залежить, наскільки правильно і безпроблемно проходитиме вагітність.
Скринінг 1 триместру – це такі типи досліджень:
- біохімічний аналіз крові (проба з вени);
- ультразвукове дослідження
Біохімічний аналіз крові: коли й навіщо робити?
Цей аналіз рекомендований усім вагітним жінкам.
Мета: визначити рівень гормонів, який впливає на розвиток генетичних захворювань у плода
Коли проводять: на 11-14 тижні вагітності
Кому обов'язково проходити аналіз:
- жінкам від 35 років;
- за наявності генетичних аномалій у когось із членів сім'ї;
- якщо батьки є кровними родичами;
- якщо були невдалі вагітності в минулому;
- якщо перенесені інфекційні захворювання в перші 10 тижнів вагітності.
Протипоказання: багатоплідна вагітність, надмірна або недостатня вага матері, цукровий діабет, штучне запліднення.
Усі ці фактори впливають на гормональний фон жінки, тому результати біохімічного аналізу можуть бути неточними або й зовсім помилковими.
Зверніть увагу: Якщо результати біохімічного аналізу крові виявили певні відхилення або ймовірність розвитку патологій у плода, такий діагноз вимагає додаткових тестів для підтвердження. Ще до недавнього часу з цією метою проводили інвазивні тести, які були вкрай небезпечними як для матері, так і для дитини і могли завершитися примусовим перериванням вагітності, навіть якщо малюк цілком здоровий.Сучасні неінвазивні способи підтвердження діагнозу виключають усі ризики для мами і малюка та дають змогу отримати точні результати, не зашкодивши.
Ультразвукове дослідження
УЗД – найбезпечніший спосіб діагностики. Принаймні до сьогодні відсутні дослідження, які б доводили протилежне.
Мета: визначити локалізацію плода. Тобто побачити, розвивається він у порожнині матки або ж поза нею. Визначити статуру майбутнього малюка, правильне розташування ручок і ніжок, побачити, чи відповідає його розмір нормі.
Коли робити: 5-14 тиждень, оптимальний термін – 12 тиждень.
Що покаже УЗД:
- термін вагітності: вимірявши розмір плода, лікар зможе з точністю визначити, коли відбулося запліднення, і скоригувати термін вагітності. Це важливо для подальших досліджень;
- ймовірність розвитку вроджених патологій: навіть на такому маленькому терміні лікар зможе визначити ризик розвитку в малюка різних відхилень. Наприклад, синдром Дауна, на який вказує потовщена шийна складка;
- наявність патологічної вагітності: розвиток плода поза порожниною матки, патологія шийки матки, яка впливає на здатність утримувати плід і збільшує ризик викидня.
Встановити приблизну дату пологів ви можете, скориставшись нашим додатком.
Зверніть увагу:
Результати ультразвукового дослідження не є достатнім приводом для встановлення діагнозу. Вони лише частина комплексної діагностики, і цілісну картину фахівець зможе побачити, лише порівнявши ці результати з результатами біохімічного аналізу крові.
Якщо результати скринінгу 1 триместру показали певні відхилення від норми, це не привід для паніки. Пам'ятайте, що лікар робить висновки, виходячи з комплексної оцінки, порівнюючи результати скринінгу із загальною клінікою. Навіть у разі виявлення схильності до генетичних вад, не сприймайте це як вирок, а пройдіть додаткову діагностику в лікаря-генетика. Більш того, на результати обстеження на ранній стадії вагітності впливають найрізноманітніші чинники, наприклад, прийом гормональних препаратів, несвоєчасна здача аналізів. Тому результати тестів не завжди точні.
Регулярно посещать врача очень важно. Результаты скрининга 1 триместра показывают, как развивается малыш, все ли с ним хорошо. Если что есть время что-то исправить. А если не делать, что тогда?