Однак, враховуючи високу стійкість вірусу, одними цими методами знизити рівень захворюваності РВІ неможливо. Так як же не захворіти і як попередити ротовірус у дитини?
Основним способом попередження ротавірусного гастроентериту є суворе дотримання правил особистої гігієни. При наявності в сім'ї хворого кишковою інфекцією необхідно особливо ретельно дотримуватися санітарно-гігієнічних правил: якомога частіше мити руки, проводити щоденне вологе прибирання у кімнаті хворого з використанням дезінфікуючих засобів, ретельно обробляти миючими засобами місця загального користування чи горщик малюка; необхідно надати хворому окремі іграшки, посуд, білизну, рушники, частіше змінювати постільну білизну. Білизну пацієнта необхідно прати при температурі води понад 60°С, і бажано прасувати випраний одяг і білизну. Ці нескладні заходи допоможуть уникнути захворювання інших членів сім'ї.
Сьогодні вакцинація проти ротавірусної інфекції входить в календарі щеплень США, Австралії, ряду країн Західної Європи (Австрії, Бельгії, Фінляндії).
У розвинених країнах з 2006 року використовуються дві пероральних вакцини: моновалентна вакцина Rotarix (Glaxo – SmithKline) і пентавалентна вакцина RotaTeq (MSD). Вакцинацію починають з 6-8 тижнів життя дитини.
Обидві вакцини розглядаються ВООЗ як однаково безпечні та ефективні, але різні за складом антигенів. Захист проти важких форм РВІ забезпечується в 90-100 %. Захист проти будь-якої важкості РВІ – в 74-85 %. Захисний рівень антитіл після вакцинації реєструється протягом 2-5 років.
У нашій країні вакцина проти ротавірусної інфекції також дозволена до застосування. У республіках колишнього СРСР (у країнах Балтії, Білорусі, Казахстані) вакцинація проти ротавірусної інфекції рекомендується дітям, але не є обов'язковою. У Молдові вакцинація введена в обов'язковий календар щеплень.
Бехтерева Марія Костянтинівна, ФДБЗ «НДІ ДІ ФМБА» к.м.н., завідувачка лабораторією кишкових інфекцій.