Перше прикладання до грудей мами вважається найбільш значущою подією в перші хвилини життя малюка. Воно є одним з перших торкань малюка до навколишнього світу і одночасно возз'єднанням його з мамою.
Перше прикладання і подальше грудне вигодовування необхідні як для малюка, так і для самої мами. Смоктання грудей активізує вироблення гормону окситоцину у мами, який стимулює скорочення матки. Це призводить до своєчасного відокремлення плаценти і виходу посліду. Матка відновлюється в найкоротші терміни, що в свою чергу, гарантує швидке відновлення мами після пологів в цілому.
У годуючої мами грудне вигодовування знижує ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників, а у дітей в майбутньому знижується ризик таких захворювань як цукровий діабет і астма.
Перше прикладання і подальше грудне вигодовування є одним з провідних факторів, що впливають на формування материнської поведінки і розвитку материнських почуттів до малюка. Здатність мами відчувати і задовольняти природні потреби малюка, рівень її інтуїції і турботи, ступінь її реагування на плач, її внутрішня потреба в спілкуванні з малюком і рівень задоволення від цього процесу - все це визначається і залежить більшою мірою від успішно налагодженого процесу годування грудьми.
Перше прикладання до грудей є свого роду «замовленням» маминому організму на вироблення певної кількості молока з необхідним складом.
Грудне молоко здатне забезпечити повноцінне харчування малюкові аж до введення прикорму. Грудне молоко має безліч дивовижних характеристик і потужних захисних функцій, а склад молока конкретної мами має ідеальне поєднання білків, вуглеводів, жирів і вітамінів саме для її малюка.
Ось лише деякі факти про грудне молоко:
- грудне молоко можна сміливо назвати «живою рідиною», яка адаптується до потреб дитини як протягом доби, так і в процесі всього періоду годування грудьми. Воно містить широкий спектр життєво необхідних поживних речовин і протимікробних елементів;
- у випадку хвороби матері в її молоці з'являються спеціальні клітини, що запобігають зараженню її малюка. І, навпаки, в разі хвороби малюка, через його слину, яка потрапляє на груди мами під час годування, організм годуючої жінки дізнається, які саме збудники потрапили в організм до дитини, і вже через короткий проміжок часу молоко збагачується необхідними захисними антитілами;
- схожим чином організм мами діє у випадках, коли вона цілує свого малюка. Під час поцілунку, торкаючись шкіри малюка, мамин організм ніби «зчитує» присутність на шкірі дитини збудників. І, за необхідності, за декілька годин склад молока мами зміниться з метою підтримки та імунної системи малюка в боротьбі зі шкідливими бактеріями і вірусами;
- грудне молоко містить незамінні жирні кислоти, які необхідні для роботи мозку і розвитку центральної нервової системи немовлят, а також забезпечує їм більш високу гостроту зору;
- смак грудного молока залежить від дієти мами. Тому очевидно, що раціон годуючої мами в деякій мірі формує у малюка стійкий зв'язок з тими ароматами і смаками, які мама включає до свого раціону. І, відповідно, вони будуть знайомі малюкові в період введення першого прикорму.
Вживання годуючою мамою здорової і корисної їжі формує у малюка відповідні первинні харчові звички, що позитивно впливатиме на подальше введення в раціон дитини твердого прикорму.
Але, незважаючи на всю сьогоднішню авторитетність і доступність інформації про користь грудного молока, іноді трапляється так, що молода мама не може або не готова годувати грудьми. Причиною цього може бути тривала розлука мами з новонародженим за станом здоров'я відразу після пологів, або, при, здавалося б, благополучних пологах і хорошому стану здоров'я новонародженого і мами, на перший план виходить емоційна незрілість мами, її внутрішньоособистісні конфлікти, післяпологова депресія, а іноді і стійкі сімейні установки і міфи, такі як: «У моєї мами не було молока, моя старша сестра не змогла налагодити грудне вигодовування і я швидше за все не зможу».
Що ж робити мамі, якщо після пологів так і не вийшло змінити ситуацію і налагодити грудне вигодовування? Звичайно, перш за все, не нервувати, не занурюватися в почуття провини і не давати собі ніяких негативних оцінок. Адже сам процес годування грудьми - це не тільки саме годування, але ще і об'ємне, наповнене фарбами і почуттями спілкування дитини з мамою на рівні очей і тактильних відчуттів, тепла і запаху її тіла, рівного биття її серця і її спокійного дихання.
Мамині руки, які ніжно і водночас впевнено тримають малюка, її спокійний емоційний стан, її внутрішнє прийняття ситуації, що склалася, її віра в дитину будуть для малюка головним орієнтиром у пізнанні світу, в усвідомленні себе бажаним, потрібним і улюбленим.
Також важливим показником успішного материнства є бажання мами і її вміння няньчити малюка, бути поруч, бути емоційно залученою, вчасно визначати його потреби, відгукуватися на його плач і рухи тіла. Це неодмінно призведе до створення близького емоційного контакту між мамою і її дитиною, а у самого малюка сформує базову довіру до світу, впевненість в собі і в своїх силах.