Апендицит у вагітних: причини виникнення
Апендицит - гостре запалення червоподібного відростка, яке є одним з найбільш поширених захворювань черевної порожнини. Воно виникає внаслідок закупорки просвіту між сліпою кишкою і цим відростком, що порушує його кровопостачання і сприяє розмноженню в ньому патогенної мікрофлори. У вагітних жінок ризик захворіти апендицитом зростає. Це пояснюється низкою змін, яких зазнає жіночий організм в цьому положенні:
- Матка збільшується в розмірі, займає дедалі більше місця в черевній порожнині, виштовхуючи сліпу кишку і червоподібний відросток вище. Стискування і перегини відростка порушують циркуляцію крові в ньому, створюються ідеальні умови для росту патогенних мікроорганізмів.
- Часті закрепи не дозволяють кишечнику нормально очищуватися. Застій вмісту кишечника призводить до розмноження хвороботворних бактерій і запалення.
- Імунна система і лімфоїдний апарат сліпої кишки перебудовуються, підвищується ймовірність розвитку тромбозів або спазмів.
За статистикою, серед усіх жінок, яким ставлять такий діагноз, 3,5% - майбутні мами.
Апендицит під час вагітності - стан досить небезпечний, і не тільки тому, що несе ризик і для жінки, і для малюка. Справа в тому, що симптоми захворювання у вагітних протікають трохи по-іншому, маскуючись під різні стани.
Читайте також: Геморой після пологів: як і чим лікувати?
Симптоми апендициту при вагітності
Апендицит у вагітних починається поступово. Перші клінічні прояви розвиваються протягом 7-12 годин. Симптоми можуть бути абсолютно різними, а стан вагітної погіршується з кожною годиною.
Як розпізнати апендицит при вагітності:
- Біль в животі.
Локалізація болю залежить від терміну вагітності. Адже що більша матка, то сильніше зміщений кишечник. На ранніх термінах - перші 10 тижнів - жінка може відчувати біль у правій клубовій ділянці. На більш пізніх термінах вагітності сліпа кишка змінює розташування, і біль переміщується в праву бокову ділянку живота, ближче до пупка.
Важливо! При апендициті біль може виникнути в різних ділянках живота, але як тільки вона остаточно сконцентрується в правих його зонах - це привід бити на сполох.
Вірніше, нудота в поєднанні з блювотою. Часто ці симптоми плутають зі звичайним токсикозом, особливо на перших тижнях вагітності. Тому, будьте уважнішими до таких проявів і стежте за подальшим станом.
- Підвищена температура тіла.
При апендициті у вагітних температура піднімається до 38,0°С.
- Сухий язик з білим нальотом.
При появі хоча б одного з перелічених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря. Після огляду і аналізів крові лікар встановить точний діагноз і вживе заходів. На апендицит будуть чітко вказувати болісні відчуття при пальпації живота і підвищене число лейкоцитів в крові.
Чим загрожує апендицит при вагітності
Підозрюючи апендицит у вагітних, діагноз перевіряють набагато ретельніше, ніж у будь-якому іншому випадку. Адже будь-яке оперативне втручання несе ризик і для майбутньої мами, і для малюка.
Якщо не прооперувати апендицит вчасно, наслідки можуть бути дуже важкими. Наприклад, результатом може бути перитоніт з гострою інтоксикацією. Для вагітних - це вирок, адже такий стан закінчується зараженням і неможливістю виношувати дитину далі.
Оперативне втручання при апендициті обов'язкове, і проводиться за тим самим алгоритмом, що і в будь-якому іншому випадку. Для видалення запаленого червоподібного відростка у вагітних в медицині використовують дві методики:
- Традиційна операція, коли апендикс видаляється через розріз в черевній порожнині.
- Ендоскопія - відросток видаляється через прокол за допомогою лапероскопа. Цей спосіб вважається оптимальним для вагітних, адже дозволяє мінімізувати пошкодження тканин, кількість внутрішніх розрізів і післяопераційний біль. Після такого оперативного втручання відновний період проходить швидше, що дуже важливо.
Але навіть якщо операція була виконана успішно, ускладнення все ж можливі. За статистикою, приблизно у 17% вагітних виникають запальні процеси, викликані інфекцією, кишкова непрохідність. Щоб звести до мінімуму можливі небажані наслідки, вкрай важливо не нехтувати згаданими в матеріалі симптомами і вчасно звернутися до лікаря.
Читайте також:
Молочниця при вагітності: симптоми і лікування