Як виглядає молочниця? Чим лікувати кандидоз, якщо ви вагітні? Чи існує профілактика кандидозу при вагітності? Про це – далі в матеріалі.
Молочниця під час вагітності: симптоми
Симптоми молочниці у вагітних майже не відрізняються від симптомів у жінок, які не очікують дитину. Білуваті або жовтуваті, часто густі (за консистенцією схожі на домашній сир) або рясні виділення з кислуватим чи «рибним» запахом, а також свербіж у піхві – типові ознаки кандидозу. Такі виділення можуть з'явитися на будь-якому терміні вагітності. Найчастіше молочниця проявляється в першому триместрі, але нерідко жінка може страждати від цього грибкового захворювання й на пізніших термінах. Трапляється, що про проблеми з мікрофлорою піхви майбутня мама дізнається лише з результатів аналізів.
Причина молочниці у вагітних – швидке розмноження грибків типу Кандида, які вражають слизову оболонку піхви. Ці грибки є частиною нормальної мікрофлори й присутні в організмі кожної жінки. Але під час вагітності в майбутньої мами змінюється гормональний фон (збільшується концентрація прогестерону) і кислотність піхви, що створює ідеальні умови для активного зростання грибків. Надмірна кількість Кандиди призводить до запалення стінок піхви, звідси – печіння, аномальні виділення та свербіж.
До основних тригерів розвитку кандидозу також можна віднести курс антибіотикотерапії, яку проходила жінка напередодні вагітності. Як відомо, антибіотики пригнічують не лише шкідливу, а й корисну мікрофлору. Тому Кандида й інші грибки розвиваються ще активніше. Вони мають сприятливе кисле середовище й не зустрічають жодного опору з боку балансувальних мікроорганізмів. Ще сумніший сценарій – необхідність приймати антибіотики вже під час виношування дитини. У такому випадку шанси уникнути кандидозу дуже малі.
Читайте також: Самопочуття під час вагітності
Як вилікувати молочницю під час вагітності
При підвищеному ризику розвитку кандидозу вагітні жінки водночас дуже обмежені у виборі засобів для його лікування. Більшість протигрибкових препаратів, як місцевого, так і перорального застосування протипоказані при вагітності. Тому залишаються лише безпечні гомеопатичні засоби, народна медицина (з цим краще не експериментувати) або ж профілактичні заходи, адже краще запобігти хворобі, ніж потім усувати наслідки. Якщо ж лікар уже призначив медикаментозне лікування кандидозу місцевими препаратами, виконуйте його рекомендації та дотримуйтеся дозування. Пам'ятайте: усе, що потрапляє у вашу кров, автоматично передається й організму вашого малюка.
Перш ніж починати лікувати молочницю, обов'язково виконайте такі дії:
- Встановіть точну причину дискомфорту в піхві
Часто симптоми молочниці під час вагітності схожі з тими, що спричинені іншими видами грибків або бактерій. Вони також можуть свідчити про інші інфекції сечостатевої системи. Буває, що кандидоз у вагітної протікає безсимптомно, і про наявність молочниці жінка дізнається безпосередньо на прийомі в лікаря. Чи лікувати кандидоз, який не завдає клопоту, - виключно ваш вибір.
- Перевірте ШКТ
Нерідко причиною дисбіозу піхви буває порушення мікрофлори кишечника. Навівши порядок в кишечнику, ви одночасно позбудетеся й молочниці. Є багато медпрепаратів на основі біфідобактерій, які можна приймати як під час вагітності, так і під час лактації.
- Харчуйтеся правильно
Одна з причин кандидозу – неправильне харчування. Переважання солодкого, борошняного (особливо дріжджового тіста) в раціоні – прямий шлях до молочниці. Також варто утриматися від кефірів і йогуртів на кефірному грибку. Краще віддайте перевагу кисломолочним продуктам, заквашеним на ацидофільній паличці чи біфідобактеріях.
Читайте також: Легка їжа для комфортного травлення
Якщо уникнути молочниці під час вагітності не вдалося, пам'ятайте – до будь-якого лікування важливо підходити свідомо, адже ви несете відповідальність не лише за себе, а й за здоров'я вашого майбутнього малюка. У жодному разі не займайтеся самолікуванням, особливо якщо йдеться про традиційні хімічні препарати проти кандидозу і тим паче – про бабусині поради. Не соромтеся проконсультуватися з лікарем, і він призначить вам адекватне та безпечне лікування.