Також захворювання може бути симптомом алергічної реакції. Так, в залежності від збудника, кон'юнктивіт поділяється на три основні види: алергічний, бактеріальний і вірусний. Вид захворювання визначає лікування, і якщо почати його вчасно і під керівництвом офтальмолога, серйозних наслідків і ускладнень боятися не варто.
Як розпізнати кон'юнктивіт?
Симптоми кон'юнктивіту у дитини і дорослого ідентичні, але малюки більш сприйнятливі і чутливі, тому, стикаючись з новими дискомфортними відчуттями, вередують, відмовляються їсти, виглядають млявими і сонливими. Якщо малюк вже в змозі описати свої скарги, він поскаржиться мамі на різь, відчуття піску в очках. Якщо крихітка ще занадто маленька, визначити наявність кон'юнктивіту можна за тим, як немовля потирає очі, а також за зовнішніми ознаками:
• почервоніла слизова ока;
• жовтуваті кірочки на повіках;
• злипання вій після сну;
• сльозоточивість;
• іноді кон'юнктивіт у дітей характеризується гнійними виділеннями, що скупчуються в куточках очей.
Також ознаки кон'юнктивіту у новонароджених дітей проявляються в світлобоязні, в приміщенні з яскравим світлом або на сонці малятко буде вередувати і мружитись.
Лікування бактеріального кон'юнктивіту
Перед тим як лікувати дитячий кон'юнктивіт, необхідно пройти обстеження у офтальмолога. Лікар визначить вид кон'юнктивіту і призначить відповідне лікування. Його рекомендації можна доповнити народними засобами, але ні в якому разі не замінювати їх.
Бактеріальний тип захворювання утворюється після потрапляння бактерій на слизову оболонку ока. Найчастіше це стрептокок, хламідії, стафілокок або гонокок. Щоб вилікувати захворювання і запобігти його перетіканню у хронічну форму, потрібно вбити інфекцію за допомогою місцевих крапель і антибактеріальних очних мазей, а також курсу антибіотиків, який призначить лікар. Класичними засобами в даному випадку є левоміцетинові краплі і тетрациклінова мазь.
Лікування вірусного кон'юнктивіту у дітей
Вірусний кон'юнктивіт найчастіше викликаний такими збудниками, як аденовірус, герпес, вірус Коксакі. Іноді захворювання виникає на тлі кору, грипу, краснухи або свинки. У такому випадку всі сили потрібно спрямувати на лікування основної хвороби, а симптоми кон'юнктивіту зникнуть самі. Щоб полегшити страждання малюка, лікарі призначають «штучні сльози», вони заспокоюють запалення слизової і не дають оболонці ока пересихати. В інших випадках призначають противірусні краплі: Актипол, Полудан, Тріфлурідін.
Паралельно очі рекомендують промивати відваром ромашки і шавлії. Такі процедури також проводять перед закапуванням очей і використанням мазі. Серед найпоширеніших: Флореналь, Бонафтон.
Лікування алергічного кон'юнктивіту
Лікування кон'юнктивіту у дітей з алергічним типом захворювання ґрунтується на застосуванні антигістамінних препаратів і протиалергічних крапель. Важливо пам'ятати, що помітивши перші ознаки алергічної реакції, потрібно відвідати алерголога, адже наслідками алергії можуть бути й інші серйозні захворювання. Також потрібно виявити збудник алергічної реакції, яким може бути пилок сезонних рослин, ліки, харчові продукти, побутова хімія, пил, шерсть тварин. Виявлення алергену – основне завдання, адже якщо вилікувати симптоми і не усунути подразник, захворювання буде повторюватися знову і знову, що небезпечно для зорової функції дитини.
Офтальмолог і алерголог призначають системну антигістамінну, а іноді імунну і медикаментозну терапію. У разі затяжної форми кон'юнктивіту можуть призначити протимікробні препарати. Позитивно зарекомендували себе такі засоби: Алергодил, Лекролін, Кромогексал, Олопатодін.
Кон'юнктивіт у дітей: як закапувати очі правильно?
Закапувати очі новонародженому малюку потрібно за допомогою безпечної піпетки. Для цього крихітку потрібно покласти на рівну, пласку поверхню і притримувати голівку. Нижню повіку ока необхідно обережно відтягнути вниз і крапнути 1-2 крапельки. Надлишки розчину потрібно прибрати марлевою серветкою або ватним диском. Важливими правилами закапування очей є:
• термін придатності крапель не повинен минути, а їх зберігання необхідно здійснювати відповідно до інструкції;
• якщо краплі зберігаються в холодильнику, перед закапуванням їх потрібно зігріти;
• руки батьків повинні бути стерильними або в одноразових медичних рукавичках.
Щоб запобігти кон'юнктивіту у дітей, важливо дотримуватися простих правил гігієни: регулярно мити ручки з милом, не терти очі пальчикам і кулачками, а використовувати одноразові серветки, мати власне гігієнічне приладдя, провітрювати приміщення і регулярно проводити вологе прибирання. В разі сезонної алергії зменшити перебування на вулиці.