Попри безсумнівну користь цього продукту, до нього варто ставитися обережно. Мед може стати причиною ботулізму в маленьких дітей, а також викликати алергічну реакцію — від свербіння й висипу на шкірі до труднощів дихання. У цій статті ми постараємося дати відповіді на питання, які часто виникають у батьків:
- чи можна дітям мед?
- з якого віку можна давати мед дітям?
- з чим краще поєднувати мед?
Вводити мед у дитячий раціон рекомендується не раніше 2-х років. Спочатку додавайте кілька крапель до напоїв і стежте за реакцією організму дитини. Якщо все добре — збільшуйте дозу. Дітям у віці 2-х років можна давати по 1/2 чайної ложки, а старше 2-х років — не більше 1 чайної ложки на день. Дітям-алергікам цей продукт не рекомендується давати до 3-х років, а якщо у дитини все-таки виникла алергія на мед, то його зовсім доведеться виключити.
Мед краще давати до вживання їжі — він допоможе поліпшити процес травлення й не буде створювати зайвого навантаження на шлунок. Також продукт краще вживати в першій половині дня, адже він може стати причиною підвищеної збудливості дитини.
Мед часто дають дітям під час хвороби, адже він не тільки зміцнює імунітет, але й має протизапальні та тонізувальні властивості, покращує метаболізм і регенерацію тканин. Але якщо дитина раніше ніколи не куштувала цей продукт, то починати його вживання під час хвороби не варто. У разі алергічної реакції буде важко зрозуміти, чим саме вона викликана — медом чи ліками.
Який сорт меду краще підходить для дітей?
Для знайомства з продуктом краще вибирати акацієвий мед — він найбільш гіпоалергенний і швидко засвоюється організмом. Також у його складі максимальна кількість фруктози й мінімальна — сахарози та глюкози.
Найбільша кількість вітамінів і мікроелементів міститься в гречаному меді. Він є джерелом кальцію, магнію, йоду, заліза, фосфору, вітамінів групи B, C, D, E, K і багатьох інших потрібних для дитячого організму речовин.
Найбільш корисним під час застуди є липовий мед. Він допоможе зняти запалення, усунути біль у горлі та поліпшити відхаркування. Також липовий мед сприяє підвищенню імунітету й захищає організм від вірусів.
У яких випадках не варто давати мед дитині?
Мед потрібно виключити з раціону дитини, якщо є індивідуальна чутливість або алергія на продукт. Не рекомендується вживати його під час панкреатиту, виразки, хвороби підшлункової залози й гіпервітамінозу. Також меду слід уникати за підвищеної збудливості або проблем з психікою.
З чим поєднувати мед?
Мед має приємний солодкий смак, тому його можна додавати до різних десертів і поєднувати з різноманітними продуктами. Також він є чудовою альтернативою цукру.
Варіанти страв:
- Для школяра корисним буде мед з хлібом, приготованим з муки грубого помелу, цільнозернового борошна з додаванням насіння, висівок, злаків.
- Домашній сир з медом — просте та смачне поєднання. Також можна додати туди яблука, груші, полуницю, вишню або свіжі фрукти та ягоди.
- Мед — відмінне доповнення до каші. Але важливо пам'ятати, що його можна класти тільки в теплу кашу — в гарячій він втрачає всі свої корисні властивості.
- Мед поєднується з несолодкими фруктами, а також з різними овочами та горіхами. Якщо додати мед до сирого гарбуза або кабачка й запекти їх, можна отримати дуже смачні ласощі.
- Мед можна додавати замість цукру в чай. Це особливо актуально для трав'яного та зеленого чаю, адже цукор зводить нанівець всі корисні властивості рослинних відварів.
Мед сумісний практично з усіма продуктами та є відмінним поєднанням користі й смаку. Він допоможе зробити харчування дитини більш різноманітними та здоровим. Але давати мед дітям потрібно обережно й у помірних кількостях, адже в надлишку він може негативно впливати на незміцнілий організм.
Статті до теми:
12 правил здорового харчування для дітей