За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно у світі реєструється до 1-1,2 млрд діарейних захворювань немовлят, і близько 5 млн дітей щорічно вмирають від кишкових інфекцій та їх ускладнень.
Діарея, а українською це просто пронос, – прискорене спорожнення кишечника зі зміною характеру випорожнень від кашкоподібного до рідкого і водянистого. Як ви розумієте, крім кишкових інфекцій, існує величезна кількість причин, що призводять до діареї, а отже, пронос може зустрічатися за різних патологічних станів.
Часто від пацієнтів і/або їх батьків доводиться чути: «У нас не кишкова інфекція – ми просто отруїлися». «Просто отруїтися» продуктами, звичайно, можна, якщо використовувати в їжу, наприклад, отруйні гриби або продукти харчування, забруднені сторонніми домішками (важкими металами, пестицидами, афлатоксинами і т.д.), але, на щастя, це дуже рідкі ситуації, а в інших випадках ми маємо справу саме з гострими кишковими інфекціями. Слід підкреслити, що діагноз кишкової інфекції ставиться лікарем на підставі клінічних даних: як правило при ротавірусних інфекціях спостерігається підвищена температура (лихоманка), інтоксикація і симптоми ураження шлунково-кишкового тракту (біль в животі, блювота, рідкі випорожнення). Крім того, проводиться лабораторне обстеження, яке є додатковим методом підтвердження діагнозу.
По-перше, необхідно визначитися з термінами
Ротавирусами, норо- і саповірусамі, торовірусамі, астровірусамі, аденовірусами, ентеровірусами тощо, бактеріями (шигеллами, сальмонелами, кампілобактеріями, патогенними (діареегеннимі) ешерихіями, єрсиніями, холерним вібріоном, клебсієлами, патогенним стафілококом, мікробами роду протея, клостридії та т.д.) і найпростішими (лямбліями, криптоспоридіями, амебами і т.д.). Думаємо, що вам добре відомі такі хвороби: дизентерія (шигельоз), сальмонельоз, холера, ешерихіоз, гострий противірусний гастроентерит, хронічний гастроентерит, а також інші кишкові захворювання.
Важливо!
В останні роки доведено, що до 70% всіх ГКІ викликаються вірусами, при цьому провідне місце займає ротавірус (до 35% серед всіх інфекційних діарей), зростання захворюваності на вірусні ГКІ характерні для холодної пори року. Проте, в теплі місяці зростає ризик заразитися бактеріальними кишковими інфекціями.
Нерідко (коли маму з малям виписують з лікарні або на прийомі в поліклініці) мами маленьких пацієнтів кажуть: «Лікарю, адже ж у нас не знайшли бактерій або вірусів, значить, у моєї дитини не було інфекції». На жаль, виявити причину кишкового захворювання дитини навіть при використанні найсучасніших методів можна не більше ніж в 70-80% випадків, а при наявності в арсеналі лікаря рутинних методів діагностики (посіви калу, серологічні дослідження) – тільки в 30%. Крім того, встановити причину гострої кишкової інфекції часто буває складно як через пізнє звернення за медичною допомогою, так і через безконтрольне застосування антибіотиків. Тому проводиться лабораторне обстеження, яке є додатковим методом підтвердження діагнозу.