Навіщо людині потрібен фтор
Фтор — це мікроелемент, необхідний для повноцінного дозрівання зубної тканини й емалі. Причому він потрібен не тільки вам, але й малюкові, зачатки зубів якого закладаються ще в утробі. І це не єдине завдання фтору: він бере участь у формуванні скелета дитини, а також в союзі з кальцієм і фосфором забезпечує міцність кісток.
Звідки береться фтор
Питна вода
Як правило, фтор надходить в організм разом з питною водою. Але мало хто знає про ступінь фторування води, що тече з крана, або звертає увагу на склад питної води, придбаної в магазині. Звичайно, це можна дізнатися. Або звернути увагу на власні зуби. За зниженого вмісту фтору у воді карієс розвивається швидше. А у разі підвищеної кількості може початися флюороз — захворювання емалі зубів, за якого на ній з'являються коричневі цяточки.
Втім, надлишку або гострого дефіциту фтору в містах боятися не варто: перед подачею в будинок або фасуванням у пляшки воду або фторують або, навпаки, дефторують, видаляючи надлишки мінеральної речовини. Крім цього, за нестачі речовини на виручку емалі приходять зубні пасти з фтором.
Читайте також: Що необхідно пити під час вагітності?
Харчові продукти:
- Рекордсменом за його кількістю вважається риба. Так, наприклад, в 100 грамах скумбрії знаходиться близько 1400 мікрограмів фтору (а це 35% денної норми!), в тунці — тисяча. Хек, минтай і тріска містять однакову кількість цієї речовини — по 700 мікрограмів (18% денної норми).
- Чимало фтору в печінці, горіхах, зокрема 100 грамів волоських горіхів містять 685 мікрограмів фтору, що становить 17% денної норми.
- Невелику кількість фтору також містять вівсяна крупа, соя, яблука, грейпфрут, чаї та багато інших харчових продуктів.
Читайте також: Харчування під час вагітності: як правильно скласти свій раціон
Важливо!
Добова норма фтору коливається від 1,5 до 2 міліграмів. Під час вагітності вона може вирости до 3 міліграмів для гармонійного розвитку малюка.
Чи шкідливий фтор і в яких дозах
В обмеженій кількості фтор корисний, але у разі передозування викликає серйозні порушення в організмі. Якщо фтору надходить недостатньо, то зуби стають більш схильними до карієсу. Згідно з дослідженнями за надлишку цієї речовини виникає хвороба зубів або кісткової тканини — флюороз — порушується фосфорно-кальцієвий обмін в організмі. Тобто фтор надмірно мінералізує кісткову тканину та витісняє органічні «сполучні» з'єднання. Без них кістки кришаться, зубна емаль покривається коричневими плямами й швидко стирається.
Друга серйозна загроза за надлишку фтору — гормональні порушення в організмі. Знижується рівень тестостерону як у чоловіків, так і у жінок. З'являються збої в роботі щитоподібної залози й вироблення тиреоїдних гормонів, які відповідають за ріст організму, диференціювання тканин, стимулюють кисневий обмін у клітинах, роботу мозку й загальний обмін речовин, додають бадьорості, прискорюють психічну й фізичну активність.
Отже, надлишок фтору в організмі майбутньої мами так само небезпечний, як і брак. Тому під час вагітності:
- дізнайтесь мінеральний склад питної води, яку використовуєте;
- стежте за кількістю фторовмісних продуктів у своєму раціоні;
- уникайте використання зубних паст з високим вмістом фтору, щоб уникнути передозування;
- якщо є найменші підозри щодо надлишку або нестачі цієї речовини, проконсультуйтеся з лікарем і здайте необхідні аналізи, які допоможуть визначити, чи достатньо в організмі фтору для підтримки здоров'я ваших зубів і формування зубів і кісткової тканини малюка.
Статті до теми:
Харчування майбутньої мами
Як харчування жінки впливає на розвиток плоду?