Енурез у дітей: особливості захворювання
Мимовільне випускання сечі у дітей – серйозна проблема, яка проявляється як вдень, так і вночі. Від цієї недуги страждає 8-12% всіх дітей. Часто зустрічається форма в цьому віці – енурез. Природа недуги має неврологічне, урологічне або психологічне коріння, тому обстеження в разі підозри на хворобу включає проведення цілого ряду аналізів і процедур.
У віці від 1,5 до 2 років денне або нічне нетримання сечі у дитини – це фізіологічне явище, викликане незрілістю організму. У нормальному стані затримка випускання сечі виробляється в малюків у три або чотири рочки. Але якщо до такого часу цього не сталося, шукайте причини, які викликають відхилення. Пам'ятайте, що енурез – це гігієнічна і соціальна проблема, здатна викликати психологічні розлади і багато інших проблем.
Причини енурезу
Енурез у дітей може виникати з безлічі причин. Головні з них такі:
• травми, інфекції, пухлини, ДЦП, а також інші патології, що призводять до порушення нервової регуляції функції органів тазу;
• наявність різноманітних психічних хвороб, в тому числі шизофренія, епілепсія, аутизм та інші;
• порушення розвитку сечової системи і статевих органів дитини;
• в деяких випадках проблема може виникати на тлі захворювань ендокринної системи, синдрому нічних апное, вживання лікарських засобів.
Спадкова природа захворювання
Крім того, нетримання сечі у дитини може бути спровоковане спадковою схильністю. Так, якщо у обох батьків була така проблема, то ймовірність появи енурезу у малюка складає 77%. У разі наявності розладу тільки у одного з батьків ризик успадкувати його становить 44%. У більшості випадків розвиток хвороби пов'язаний з несвоєчасним дозріванням нервової системи крихітки. Незрілість центральної нервової системи може бути викликана загрозою переривання вагітності, травмою під час пологів, мало- і багатоводдям та іншими патологіями і проблемами. Згодом у дітей утворюється дисфункція сечового міхура. У багатьох випадках нетримання сечі виявляється у особливо активних малюків. Нічне нетримання часто спостерігається через порушення ритму секреції гормону вазопресину. Через брак концентрації гормону вночі нирки виділяють велику кількість сечі, яка переповнює міхур і призводить до нетримання. Також мимовільне сечовипускання часто розвивається внаслідок урогенітальних недуг, а також алергічних захворювань.
У дітей дошкільного віку мимовільне сечовипускання часто має стресову природу. У багатьох випадках проблема викликана:
• розлученням батьків;
• сімейними конфліктами;
• глузуванням інших дітей;
• зміною місця проживання;
• смертю рідної людини;
• народженням другої дитини і багатьма іншими ситуаціями.
Також причина нетримання – використання одноразових підгузків, які затримують формування умовного рефлексу на випорожнення у малюків. Щоб мінімізувати ризики появи енурезу у дітей, необхідно ретельно стежити за здоров'ям крихітки, захищаючи її від стресових ситуацій і зайвого носіння памперсів.
Лікування енурезу у дітей
Виходячи з виявлених етіологічних чинників, терапія здійснюється диференційовано. При наявності вроджених відхилень у розвитку сечостатевих органів здійснюється їхня корекція за допомогою хірургічного втручання. В разі виявлення запалень провадяться спеціальні курси медикаментів. Терапія хвороби у дітей з психічними порушеннями і психогенною природою появи проблеми здійснюється психологами і психіатрами одночасно із застосуванням медикаментів і спеціальних препаратів.
У тому випадку, якщо причина мимовільного випускання сечі у дітей криється в недостатній зрілості ЦНС, для лікування застосовуються ноотропні засоби. Лікування нічного енурезу у дітей здійснюється так само, як і терапія денного. При цьому також потрібно виключити стресові і провокативні ситуації, створити теплу домашню атмосферу, зменшити кількість споживаної рідини в нічний час, і тоді лікування гарантовано дасть свої результати.