Проте зниження рівня гемоглобіну в крові у мами — це не привід піддаватися паніці і приймати всі ліки підряд. Спочатку варто разом із лікарем розібратися в ситуації, що склалася .
Анемія — це зниження рівня гемоглобіну в крові, пов'язане з дисбалансом між підвищеною потребою організму матері і плоду в речовинах, необхідних для кровотворення, з одного боку, і дефіцитом цих речовин, з іншого. Критичним є зниження рівня гемоглобіну за позначку 110 г/л.
Зазвичай, рівень гемоглобіну у вагітних жінок дещо знижений. Це пов'язано з тим, що на тлі збільшення обсягу рідкої частини крові, кількість червоних кров'яних тілець — еритроцитів — залишається на тому ж рівні. Це фізіологічна норма. Однак, різке падіння рівня гемоглобіну свідчить про розвиток дефіциту кисню як у майбутньої мами, так і в дитини.
Можливі причини анемії: дефіцит заліза, білка, фолієвої кислоти, кровотеча, вроджена патологія еритроцитів, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, повторна вагітність невдовзі після пологів або відразу після тривалого періоду лактації, а також багатоплідна вагітність.
Важливо!
Якщо анемія з’являється ще в I триместрі — вона може призвести до порушення розвитку плаценти і, як наслідок, плацентарної недостатності та хронічної гіпоксії. Це спричиняє загрозу переривання вагітності і вираженої затримки розвитку малюка.
У II і III триместрах вагітності, в яких анемія розвивається значно частіше, можливі: гіпоксичне пошкодження мозку плода, затримка темпів росту дитини, народження з малою масою тіла і ознаками незрілості. Несприятливо впливає анемія у матері і на подальший розвиток дитини: можливі відставання у рості, затримка темпів збільшення маси тіла, підвищення ризику розвитку інфекційних захворювань, зниження показників імунітету і т. д.
У вагітної жінки анемія може призвести до таких ускладнень, як слабкість родової діяльності, розвиток кровотеч та гнійно-септичних захворювань.
Порада
Якщо ви помітили, що з'явилася млявість, загальна слабкість, блідість шкірних покривів і слизових оболонок, збочення смаку (бажання їсти крейду), незвична пристрасть до деяких запахів, ламкість волосся і нігтів, тріщини в куточках рота, підвищене серцебиття, задишка, — це можуть бути симптоми анемії. У таких випадках необхідно негайно звернутися до лікаря. Для ранньої діагностики анемії регулярно здавайте аналізи крові.
Лікування містить дієтотерапію і призначення спеціальних комплексів, що мають у складі необхідну кількість заліза, фолієвої кислоти, вітаміну В12. У нас традиційно вважають, що основним джерелом заліза є гречка і яблука. Проте засвоєння заліза з рослинних продуктів не перевищує 0,2%.
Причиною анемії може бути не тільки нестача заліза, а й дефіцит білка. Тому основою дієтотерапії є повноцінний раціон, багатий на залізо та білок. Це в першу чергу м'ясні продукти (яловичина, кролик, печінка). Але слід враховувати, що для нормального засвоєння заліза необхідні вітамін C і фолієва кислота. Обов'язково додайте до свого раціону фрукти, ягоди, шипшину, зелень та бобові.
Чай, молоко, кава, а також будь-які продукти, багаті на кальцій, знижують здатність організму засвоювати залізо. Тому краще запивати залізовмісні продукти апельсиновим або грейпфрутовим соком.
За рекомендацією лікаря можливе застосування додаткових джерел заліза у вигляді лікарських препаратів. Вибір лікарського засобу має здійснювати лікар. Також варто пам'ятати, що лікування буде тривалим, вимагатиме від вас терпіння і буде складатися з трьох етапів. Перший — це купірування анемії. Коли рівень гемоглобіну стане нормальним, припиняти терапію не можна, адже запаси заліза в організмі необхідно відновити, — це другий етап, терапія насичення. А на завершальному етапі не обійтися без терапії, що підтримає збереження нормального рівня гемоглобіну до народження дитини і завершення періоду лактації.
Порада
Правильне харчування, регулярне спостереження у лікаря — запорука здорового росту і розвитку вашого малюка.