20 тижнів: особливості розвитку двійні
Близнюки на 20 тижні вагітності підросли до 18-19 см і потяжчали до 200 г. Вони поводяться активно, й мама все більше відчуває ворушіння зміцнілих малюків.
Крихітки розвинули багато нових навичок і рефлексів, а їх організм значно удосконалився. Двійнята на 20 тижні:
- жестикулюють: діти з'єднують ручки разом, хапаються за пуповину, чіпають голову, обличчя;
- розрізняють звуки та голоси;
- ковтають і «вдихають» навколоплідну рідину, тренуючи роботу нирок і легенів;
- у плодів формується просторова організація мозку;
- запрацював кишківник.
Вагітність двійнятами: самопочуття мами на 20 тижні
Матка продовжує рости, її розмір збільшився втричі в порівнянні зі звичайними розмірами. Майбутня мама активно додає у вазі, живіт на 20 тижні вагітності двійнятами стає все більшим. Вага тисне на хребет, тому жінці часто докучають болі в спині та попереку.
Щоб розвантажити хребет:
- регулярно виконуйте спеціальну гімнастику;
- займіться аквааеробікою для вагітних, вправами на фітболі або хоча б просто запишіться в басейн;
- відмовтеся від підборів, оскільки вони ще більше навантажують спину, на користь зручного взуття з ортопедичною устілкою;
- намагайтеся тримати поставу;
- не підіймайте важкого;
- надягайте на прогулянки підтримувальний бандаж.
Читайте також: Чи можна вагітним займатися спортом?
Ще один малоприємний симптом — судоми. Їх причини: брак корисних речовин, варикозне розширення вен і втома ніг. Що ж робити майбутній мамі?
- Дефіцит вітамінів і мікроелементів викликаний тим, що два плоди забирають у жінки дуже багато корисних і поживних речовин, необхідних для розвитку нового організму. Щоб уникнути браку й пов'язаних з ним неприємних відчуттів, фахівці рекомендують приймати вітамінно-мінеральні комплекси для вагітних. Але враховуйте, що такі препарати підбираються індивідуально лікарем, щоб уникнути можливих ускладнень.
- У разі появи варикозу на допомогу прийде флеболог — фахівець, який займається лікуванням і профілактикою захворювань вен. Лікар визначить ступінь проблеми й підбере лікувальний трикотаж з потрібним ступенем компресії.
- Зменшити втому допоможе легкий масаж, розминка та зручне взуття.
Порада
Якщо виник напад судоми, випряміть ногу й потягніть носок на себе. Це допоможе швидше припинити неприємні відчуття.
У вагітних виробляється більше меланіну, що може викликати пігментацію шкіри: веснянки, плями та потемніння ареолу сосків. Після пологів все нормалізується. А поки краще не засмагати.
Іноді жінка може відчувати нестачу повітря. Це ознака того, що матка піднялася й тисне на діафрагму. І чим більше підростатимуть діти, тим більшим буде тиск. Тільки перед пологами живіт опуститься, й мама зможе дихати вільно.
Якщо ви відчули почастішання пульсу, не хвилюйтеся. На 20-23 тижні обсяг крові в організмі збільшується на 30-50%, тому серцевий ритм у нормі становить 80-90 ударів на хвилину.
Також на 20 тижні можуть з'явитися перші «тренувальні» (фальшиві) перейми. Вони не дуже болючі, не варто панікувати за їх появи. Тривалість таких переймів — від 3 секунд до 2 хвилин.
Прості, але важливі поради
- Зверніть увагу на ріст ваги. Якщо прибавка перевищує 13-14 кг — проконсультуйтеся з лікарем, можливо, доведеться скоригувати раціон і більше рухатися.
- Пийте невеликими порціями 2-2,5 л чистої води на день.
- Менше їжте солоної їжі, це допоможе уникнути набряків або хоча б зменшити їх прояви.
Читайте також: Правильне харчування під час вагітності: 5 рекомендацій
- Регулярно зволожуйте шкіру на животі, особливо, якщо відчуваєте свербіння. Для цього відмінно підійдуть спеціальні засоби від розтяжок.
- На жаль, на 20 тижні вагітності двійнятами можуть набрякати не тільки ноги, але й носоглотка. Тому не дивуйтеся, якщо чоловік приголомшить вас звісткою, що ви хропете. Щоб дихати було легше, візьміть вищу подушку й старайтеся спати на боці, бажано на лівому.
Статті до теми:
Чи можна вагітним засмагати в солярії або на сонці?